آب و فاضلاب

سلام بر دوستداران رشته آب و فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب

در سال های اخیر تمایل به استفاده از واحدهای پیش ساخته تصفیه آب و فاضلاب به شکل پکیج های قابل حمل به ویژه برای اجتماعات کوچک از قبیل مناطق روستایی ، کمپ ها ، سایت های کارگاهی ، یگان های نظامی رو به افزایش است.

با ساخت تصفیه خانه های پیش ساخته به صورت واحد های آماده ، علاوه برکاهش قابل ملاحظه در هزینه ها و زمان مورد نیاز ، امکان حمل و جابجایی آنها به شکل کانتینرهای استاندارد فراهم می شود.

کاربرد این واحدهای پیش ساخته به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و مطمئن در تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک و رفع معضلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می گردد.

روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی ، فرآیند لجن فعال از طریق هوادهی عمقی با کشت معلق یا رشد ثابت توسط باکتری های هوازی می باشد. راندمان تصفیه فاضلاب در حدود ۹۵ درصد حذف آلاینده های شاخص از قبیل BOD ، COD و TSS می باشد . که در صورت لزوم اضافه نمودن رآکتورهای بی هوازی و آنوکسیک به منظور تصفیه تکمیلی فاضلاب ها امکان پذیر است

فاضلاب های آلوده و بیماریزا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال ، بدون بو و عاری از مواد معلق پالایش شده ، پس از گندزدایی با ترکیبات کلر یا گاز ازن مطابق با استانداردهای محیط زیست قابل دفع به آبهای سطحی و زیرزمینی یا استفاده در مصارف دوره ای آبیاری فضای سبز خواهد بود.

هر واحد کامل تصفیه فاضلاب دارای متعلقات لازم از قبیل تجهیزات آشغالگیری ، سیستم پمپاژ ، بلوئر هوادهی ، زلال سازی ، هاضم لجن ، مخزن گندزدایی و تابلوی برق به همراه کابل کشی ها و لوله های ارتباطی می باشد .

 مخـازن پکیج از ورق و پروفیل های فلزی کربن استیل ساخته شـده ، توسط پرایمرها و پوشش های اپوکسی در برابر عوامل خوردگی محافظت می شوند . در ظرفیت های بسیار کوچک از مخازن آماده پلی اتیلن و فایبرگلاس به عنوان رآکتور تصفیه فاضلاب نیز استفاده می شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم تیر 1389ساعت 22:21  توسط سید امین حسینی  | 

عکس هایی از مراحل مختلف فاضلاب

http://picasaweb.google.com/fafzali/SludgeTreatments?feat=embedwebsite#برای دیدن عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک شود.

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم اردیبهشت 1389ساعت 11:41  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه فاضلابwastewater

هدف از تصفیه فاضلاب                                   

1- تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم

2- پاک نگهداری محیط زیست

3- بازیابی فاضلاب

4-تولید کود طبیعی

5-تولید انرژی

 مراحل تصفیه فاضلاب

مرحله اول(تصفیه مقدماتی): وشامل است بر تصفیه ی فیزیکی از قبیل آشغال گیری، دانه گیری ، ته نشینی مواد معلق و بالاخره خشک کردن ودفع لجن.

مرحله دوم (تصفیه ثانویه ):  که شامل است بر تصفیه زیستی با استفاده از باکتریها ی گوناگون هوازی موجود در فاضلاب و تصفیه ی زیستی با استفاده باکتر های بی هوازی برای تصفیه فاضلاب و لجن.

مرحله سوم (تصفیه پیشرفته و یا تصفیه نهایی ) : شامل است بر زلال سازی و کاربرد یک وچند روش از تصفیه ی تکمیلی زیر :

_ ادامه ی فرایند نیترات زدایی

_گذرانیدن فاضلاب از صافی های ماسه ای و یا micro filtration

_ activated  carbon

_ نمک زدایی باروش تعویض ین

_ روش اسموزی وارونه و ........

نکته: گندزدایی فاضلاب هنگام بیرون آمدن از تصفیه خانه (پساب ) ، فرایندی است اجباری و باید در هر حالتی که تصفیه خانه طرح شده باشد اجرا گردد.

نکته : در صورتی  که تمام تاسیسات یک تصفیه خانه به درستی کار کنند ، می توان در مرحله ی دوم تصفیه آلودگی فاضلاب را 90 تا 96 درصد کاهش داد واین کاهش آلودگی برای برقراری ظوابط لازم جهت دفع فاضلاب به منبع های طبیعی آب  حفظ بهداشت و پاک نگه داشتن محیط زیست کافی است. ولی در صورتی که بخواهیم از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری فضا های سبز درون شهرها استفاده کنیم یک تصفیه ی پیشرفته که مرحله ی سوم را تشکیل دهد لازم می باشد.

نکته: ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب در شهرهای ایران را می توان 50تا 80 درصد انتخاب نمود . در مقابل ممکن  است حدود 10 تا 30 درصد دبی فاضلاب خانگی را به صورت فاضلاب های غیر مجازی مانند آب های سطحی ناشی از بارندگی به فاضلاب خانگی افزود.

نکته : در طراحی یکان های گوناگون تصفیه خانه ی فاضلاب و محاسبه ی مدت زمان توقف فضلاب در آنها ، باید نوسان های تولید فاضلاب در شهر نیز مورد توجه قرار گیرند.

انواع و خواص فاضلاب ها

1-فاضلاب های خانگی  ( Domestic  wastewater)

خواص فاضلاب های خانگی در سطح یک کشور تقریبا یکسان و تنها غلظت آنها بسته به مقدار مصرف سرانه ی آب در شهرها تغییر می کند.

رنگ فاضلاب -  رنگ فاضلاب خانگی نشان دهنده ی عمر آن است. (فاضلاب تازه :خاکستری ، فاضلاب کهنه : تیره و سیاه )

بوی فاضلاب- ناشی از گازهای است که در اثر متلاشی شدن مواد آلی بوجود می آید . بوی فاضلاب کهنه بیشتر ناشی از گاز H2S می باشد.(گاز هیدروژن سولفوره : فعالیت باکتری های بی هوازی ، گاز کربنیک : مهمترین گازی است که از کار باکتری های هوازی تولید می شود.)

درجه ی اسیدی - فاضلاب های خانگی خالص و تازه معمولا حالتی خنثی و یا متمایل به قلیایی دارند . با شروع عمل گندیدگی درجه ی اسیدی فاضلاب کاهش می یابد. ( افزایش دما : افزایش سرعت عمل گندیدن)

دمای فاضلاب-  به علت فعالیت باکتری های آن، درجه ی گرمای فاضلاب  معمولا بیشتر از درجه ی گرمای آب در همان محیط است .

مواد خارجی در فاضلاب مقدار مواد خارجی آن در حدود 0.1 درصد و بقیه ی آنرا آب تشکیل می دهد.، که نزدیک به نیمی از آنرا موادآلی و بقیه آنرا مواد معدنی تشکیل می دهد.

وزن مخصوص فاضلاب در حدود 0.99 تن بر متر مکعب است.

2- فاضلاب های صنعتی (Industrial  wastewater)

خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها کاملا بستگی به نوع فرآورده ی کارخانه دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم اردیبهشت 1389ساعت 11:29  توسط سید امین حسینی  | 

مزايا و معايب راکتورهاي UASB

مزاياي راكتورهاي UASB:

1-عدم نياز به هوا دهي : هوادهي يكي پر هزينه ترين و دشوارترين عمليات تصفيه فاضلاب به روش هوازي است. اين مشكلات بخصوص در ايران به جهت ارزبري ورود تجهيزات هوا دهي محسوس تر مي باشد. اين در حلي است كه سيستم UASB بواسطه عملكرد بي هوازي در تصفيه انواع فاضلاب، نيازي به هوا دهي نداشته و متعاقبا" هزينه هاي مربوطه در مورد آن اعمال نمي گردد.

2-توليد بسيار كم لجن: مجموعه سرانه توليد لجن اوليه و ثانويه در فرآيند متعارف لجن فعال (Conventional Activated sludge Process ) معمولا" بيش از 2 ليتر در روز و غلظت متوسط ‌آن كمتر از 2% مي باشد. در حالي كه مقدار توليد لجن در راكتور UASB ، كمتر از 2 ليتر به ازاء هر متر مكعب فاضلاب تصفيه شده بوده و غلظت اين لجن حدود 5 تا 10% مي باشد. لذا از ‌آنجائيكه دفع لجن اساسا" عملياتي پر هزينه و دشوار مي باشد، توليد بسيار اندك لجن يعني حدود يك دهم مقدار لجن مازاد توليد شده در فر‌آيند لجن فعال متعارف، از مزاياي راكتور UASB بشمار مي ‌آيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم آبان 1388ساعت 14:44  توسط سید امین حسینی  | 

لجن فعال

لجن فعال:

 

اين فرآيند را در سال 1914 در انگلستان، آردن و لاكت ابداع كردند. از آن موقع تاكنون اين فرآيند به عنوان يك تصفيه بيولوژيكي جهت فاضلابهاي خانگي بطور جهاني مورد استفاده واقع شده است.اين فرآيند اساساً متشكل از يك تصفيه بي هوازي است كه طي آن مواد آلي به CO2،H2O،NH4 و توده سلولي زنده جديد تبديل مي شود.

در این روش فاضلاب را وارد استخرهائی نموده و بطور مصنوعی هوا را در مجاورت آن قرار می دهند تا اکسیژن ان بصورت محلول در فاضلاب در آمده موجب زندگی و تولید مثل باکتریها گردد. تماس هوا با فاضلاب در استخرهای هوادهی به دو صورت زیر ممکن است انجام گیرد:

1- دمین هوا به درون فاضلاب با کمک لوله هائی با هوای فشرده.

2- بهم زدن فاضلاب و افزیش سطح تماس آن با هوا.

فاضلاب پس از دریافت اکسیژن در استخرهای هوادهی و کاهش BOD5 آن وارد استخرهای ته نشینی شده، ذرات معلق که روی آنها باکتریهای هوازی قرار گرفته اند با هم لخته هائی را تشکیل داده  و به نام لجن فعال در استخر ته نشینی نهائی ، ته نشین می شوند.برای افزایش بازده استخرهای هوادهی قسمتی از این لجن فعال و ته نشین شده را دوباره همراه فاضلاب خام وارد استخر هوادهی می سازند و لذا این روش به نام روش لجن فعال نیز نامیده می شود. محل ورود این لجن برگشتی و مقدار آن از جمله عواملی هستند که در بازده استخرهای هوادهی تأثیر بسزایی دارند.

هنگامی که فاضلاب وارد استخر هوادهی می شود، با لجن فعال مخلوط شده و مخلوطی از لجن، آب و مواد جامد ورودی را تشکیل میدهد. این مواد جامد از فاضلابهای مسکونی، صنعتی و تجاری ایجاد شده است.

لجن فعال اضافه شده حاوی ارگانیسم های زنده مختلف و مفیدی می باشد. این ارگانیسمها کارگران تصفیه خانه تلقی می شوند. انها از فاضلاب ورودی بعنوان غذا و منبع انرژی برای رشد و تکثیر خود استفاده می کنند. این ارگانیسمها با مصرف بیشتر محتویات فاضلاب به عنوان غذا، فاضلاب را تصفیه می کنند. لجن فعال همچنین تشکیل یک شبکه تور مانند بنام فلاک ( لخته ) را می دهد که باعث به دام انداختن و حذف ذراتی می شود که قابل استفاده ارگانیسمها به عنوان غذا نیستند.

بعضی از ارگانیسمها نیاز به زمان طولانی جهت استفاده غذای موجود در فاضلاب دارند، همچنین بسیاری از آنها با یکدیگر در استفاده از غذای موجود در فاضلاب رقابت می کنند. ارگانیسمی که قادر باشد در کوتاهترین زمان بیشترین عمل تثبیت را انجام دهد در محیط غالب خواهد شد. نسبت غذا به تعداد میکروارگانیسمها، کنترل کننده اصلی و اولیه در فرآیند لجن فعال می باشد.

ارگانیسمها برای اکسیداسیون مواد زائد که به منظور تأمین انرژی ضروری انها جهت رشد و نمو صورت می گیرد، به اکسیژن نیاز دارند که معمولاً از طریق هوا تأمین میشود لذا افزایش در تعداد ارگانیسمها در استخرهای هوادهی مستلزم افزایش غلظت بیشتر اکسیژن محلول در محیط می باشد. غذای بیشتر در فاضلاب ورودی فعالیت بیشتر ارگانیسمها را به دنبال داشته و نیز باعث اکسیداسیون بیشتر مواد آلی می گردد.  در نتیجه در استخر هوادهی و همچنین تثبیت کامل مواد زائد مقادیر بیشتری اکسیژن مورد نیاز است. لذا کنترل میزان اکسیژن محلول ( DO) در استخر هوادهی از آزمایشهای مهم در عملکرد مناسب این فرآیند می باشد.

باید حداقل میزان اکسیژن محلول برای فعالیت ارگانیسمها د استخر هوادهی وجود داشته باشد تا تصفیه مورد نظر به راندمان مناسب برسد. در صورتی که مقدار DO در استخر هوادهی خیلی کم باشد، باکتریهای رشته ای در فلاک غالب خواهند شد و در این حالت، فلاک در استخرهای ته نشینی ثانویه ته نشین نخواهد شد.همچنین اگر مقدار DO خیلی زیاد باشد، فلاکهای نوک سوزنی تولید می شوند و این فلاکها نیز در ته نشینی ثانویه دارای خاصیت ته نشینی مناسبی نیستند. بنبراین می بایست همواره غلظت مناسب DO در استخر هوادهی وجود داشته باشد تا مواد جامد بطور مناسب ته نشینی شده و پساب خروجی نیز استانداردهای مورد نظر را حفظ نماید.

برای رسیدن به عمکرد مناسب فرآیند لجن فعال، بهره برداران باید تعداد ارگانیسمها، غلظت اکسیژن محلول در استخر هوادهی و زمان تصفیه را کنترل نمایند. هنگامی که این فاکتورها تحت کنترل منلسب درآیند، ارگانیسمها قادر می شوند جامدات محلول را تبدیل نموده  و با عمل تجمع، ذارت ریز آنها را به صورت توده فلاک درآورند.

هر چند بهره برداری موفق از یک سیستم لجن فعال، مستلزم داشتن آگاهی  و رعایت نکات زیادی می باشد ولی کنترل دقیق فرآیند همان گونه که شرح داده شد راحت و ساده است. مواردی که می بایست در نظر داشت عبارتند از: داشتن غلظت مناسب جامدات ( فلاکها ) در استخر هوادهی و تناسب ان با غلظت فاضلاب ورودی (غذا)، میزان پمپاژ لجن و تنظیم اکسیژن جهت داشتن میزان مناسب اکسیژن محلول در فرآیند.

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم آبان 1388ساعت 14:34  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه خانه های فاضلاب


گسترش شهرها همراه با ارتقای سطح آگاهی عمومی ، علاوه بر افزایش میزان استحصال آب از منابع سطحی و زیرزمینی ، افزایش آلودگی و تنوع آلاینده های منابع آب را نیز در پی داشته است . برداشت و تصفیه ی آب از منابع سطحی و زیرزمینی و نیز تصفیه فاضلاب تولید شده در سفره های زیرزمینی ، ضمن آلودگی آبخوان ها ، در چرخه ی طبیعی آب نیز اختلال ایجاد خواهد کرد . از سوی دیگر به دلیل امکان گسترش بیماری های متعدد ناشی از آلودگی آب به فاضلاب ، ایجاب می کند تا به منظور حفظ سلامت جوامع و پیشگیری از بروز اختلال در چرخه ی آب ، فاضلاب ها به نحو مناسب جمع آوری ، تصفیه و به چرخه ی طبیعی آب بازگردانده شود .
تأثیرات نامطلوب زیست محیطی ناشی از دفع نادرست فاضلاب شهری و صنعتی در حدی است که امروزه اجرای طرح های فاضلاب در مناطق شهری و روستایی کشور امری ضروری و بنیادی تلقی می گردد . مهمترین اهداف از احداث سامانه های تصفیه ی فاضلاب شامل حفظ بهداشت همگانی ، حفاظت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی منابع آب و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در کشاورزی و صنعت می باشد .
اولین تصفیه خانه ی فاضلاب شهری ایران در سال 1340 با ظرفیت 350 متر مکعب در روز در منطقه ی صاحبقرانیه تهران به بهره برداری رسید . قبل از انقلاب تنها 4 تصفیه خانه عمده فاضلاب در کل کشور در مدار بهره برداری بود . این تصفیه خانه ها در شهرهای تهران (صاحبقرانیه و شوش با فرآیند لجن فعال) و اصفهان (فاز یک جنوب با فرآیند صافیچکنده و فولاد شهر با فرآیند برکه تثبیت) و عمدتا در مناطق سنگی و یا مناطقی که روش های سنتی دفع فاضلاب کارایی نداشتند اجرا شده بود .
در فاصله ی سال های 57 تا 69 به تدریج تصفیه خانه های شاهین شهر و فاز 2 و 3 جنوب در اصفهان با فرآیند لجن فعال ، تصفیه خانه ی سرکان با فرآیند لجن فعال در همدان ، تصفیه خانه های هویزه شمالی و هویزه جنوبی با فرآیند برکه تثبیت در خوزستان ، تصفیه خانه انارک با روش برکه تثبیت در اصفهان ، تصفیه خانه قیطریه در تهران با فرآیند لجن فعال ، تصفیه خانه بهبهان با فرآیند صافی چکنده در خوزستان ، تصفیه خانه شمال فاز 1 و 2 با فرآیند لجن فعال در اصفهان ، تصفیه خانه های اکباتان و زرگنده در تهران با روش لجن فعال اجرا و به بهره برداری رسید . به طوریکه تا قبل از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب 15 تصفیه خانه در شهرهای کشور در مدار بوده است .
پس از تصویب قانون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب در دی ماه سال 1369 ، در کنار توسعه ، تجهیز و بازسازی تأسیسات آبرسانی شهری ، اجرای تصفیه خانه های فاضلاب شهری نیز در سرلوحه ی برنامه ی کاری معاونت آب و فاضلاب شهری وزارت نیرو قرار گرفت . به طوری که پس از قریب به 14 سال از آغاز به کار این شرکت ها تعداد تصفیه خانه های فاضلاب به 73 واحد در پایان سال 83 رسیده است .
در آذربایجان شرقی تصفیه خانه های تبریز و مراغه با روش لجن فعال ؛ در آذربایجان غربی تصفیه خانه ی خوی با فرآیند لاگون هوادهی ؛ در اصفهان تصفیه خانه ی صفائیه با روش لجن فعال – تصفیه خانه های مبارکه ، زرین شهر ، سپاهان شهر و سمیرم با روش لاگون هوادهی – تصفیه خانه های کوهپایه ، ورزنه ، شهرضا ، قهدریجان ، نایین ، با فرآیند برکه تثبیت – تصفیه خانه ی بهارستان با روش سپتیک و برکه ؛ در تهران تصفیه خانه های دولت آباد ، شهید محلاتی و شهرک قدس با فرآیند لجن فعال – تصفیه خانه اضطراری جنوب با روش لاگون هوادهی ؛ در چهارمحال بختیاری تصفیه خانه های شهرکرد و بروجن با روش لجن فعال - تصفیه خانه های سامان و جونقان با فرآیند لاگون هوادهی ؛ در بوشهر تصفیه خانه های بوشهر و دیلم با روش برکه تثبیت ؛ در خوزستان تصفیه خانه ی اهواز با فرآیند لجن فعال - تصفیه خانه ی سوسنگرد با روش برکه تثبیت ؛ در سمنان تصفیه خانه ی مهدی شهر با روش برکه تثبیت ؛ در سیستان و بلوچستان تصفیه خانه ی زابل با روش برکه تثبیت – تصفیه خانه ی جام جم با روش لجن فعال ؛ در فارس تصفیه خانه ی شیراز با فرآیند لجن فعال – تصفیه خانه ی مرودشت با روش لاگون هوادهی ؛ در قم تصفیه خانه ی قم با روش لاگون هوادهی ؛ در کرمانشاه تصفیه خانه های کرمانشاه ، بیستون و پاوه با روش لجن فعال – تصفیه خانه های گیلان غرب و اسلام آباد با روش برکه تثبیت ؛ در کردستان تصفیه خانه ی قروه با فرآیند برکه تثبیت ؛ در گلستان تصفیه خانه بندر گز با روش لاگون هوادهی ؛ در گیلان تصفیه خانه منجیل با روش لجن فعال ؛ در لرستان تصفیه خانه ی خرم آباد با روش لجن فعال ؛ در مازندران تصفیه خانه ی شهرک نساجی قائم شهر با فرآیند لجن فعال ؛ در مرکزی تصفیه خانه های رسول آباد ، اراک و دلیجان با روش برکه تثبیت – تصفیه خانه ی تفرش با روش لجن فعال ؛ در خراسان تصفیه خانه ی پرکند آباد با روش لاگون هوادهی – تصفیه خانه های اولنگ ، اسفراین و سبزوار با فرآیند برکه تثبیت – تصفیه خانه ی بجنورد با روش لجن فعال تا پایان سال 83 در دست بهره برداری بوده است . تا امسال نیز تصفیه خانه هایی در چندین شهر به بهره برداری رسیده و تعدادی نیز در حال ساخت است .
برگرفته از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 10:30  توسط سید امین حسینی  | 

تصفيه فاضلاب لجن فعال و RBC براي ظرفيتm3/day 6000

- برق مصرفي (مصرف انرژي) :

برق مصرفي مورد نياز در سيستم RBC  طبق جدول ذيل مقايسه گرديده و با توجه به بالا بودن تعرفه برق صنعتي، RBC  سهم بسزايي در پايين آوردن هزينه هاي جاري سيستم تصفيه خواهد داشت.


مقايسه مصرف انرژي براي ظرفيت
m3/day 6000

 

روش تصفيه

مقدار مصرف انرژي hr/kw

مصرف انرژي روزانه

kw

ماهيانه

 kw

 

ساليانه

kw

 

RBC

hr/kw 100

2400=24×100

000/72

000/864

هوادهي سطحي

hr / kw1100

400/26=24×1100

000/792

000/504/9

هوادهي عمقي

hr / kw 950

800/22=24×950

000/684

000/208/8

* هزينه هر كيلووات برق مصرفي طبق تعرفه شركت برق: 773 ريال
* يارانه پرداختي توسط دولت  5/41%

كل برق مصرفي ساليانه سيستم RBC

ريال 000/872/667=773×kw 000/864
(نهصدوچهل و پنج ميليون و سي و هشت  هزاروهشتصد و هشتاد ريال) 880/038/945 =415/1×000/872/667

كل برق مصرفي ساليانه هوادهي سطحي

ريال 000/592/346/7= 773×000/504/9
ريال 680/427/395/10= 415/1× 000/592/346/130
 (ده ميلياردو سيصدونودو پنج ميليون و چهارصد و بيست و هفت هزارو ششصد و هشتاد ريال)


كل برق مصرفي ساليانه هوادهي عمقي

ريال 000/784/344/6=773×000/208/8
ريال 360/869/977/8=415/1× 000/784/344/6
 (هشت ميلياردونهصد و هفتادوهفت ميليون وهشتصدوشصت ونه هزاروسيصدوشصت ريال)


با توجه به محاسبات صورت گرفته به سادگي ديده مي شود بعد از گذشت 4 سال هزينه احداث يك تصفيه خانه ديگر صرفه جويي شده است.

2- هزينه نگهداري ، نظارت و بهره برداري و آموزش اپراتور :

سيستم لجن فعال به روش هوادهي سطحي و عمقي نياز به اپراتور بيشتري داشته و بدليل برگشت لجن از حوضچه هاي ته نشيني به اول حوضچه هوادهي  اپراتور مي بايست در زمان هاي مختلف نسبت به باز و بسته كردن برخي شير آلات و پمپها اقدام نمايد . زمان برگشت لجن ( كه بستگي به كيفيت فاضلاب نيز دارد ) نيازمند تخصص مي باشد . در سيستم RBC  اپراتوري كمتري از نظر ميزان كار و تخصص خاص ، مورد نياز بوده و بدين جهت قابل اعتماد نيز مي باشد. زيرا برگشت لجن در سيستم RBC بجز در روزهاي اول ديگر لازم نيست.

جدول مقايسه تعداد افراد و هزينه راهبري تصفيه خانه:

روش تصفيه

كارشناس بهره بردار

كارشناس آزمايشگاه

 

اپراتور

ميزان حقوق و دستمزد (ريال)

ماهيانه(ريال)

ساليانه(ريال)

هوادهي عمقي

يك نفر

يك نفر

6 نفر

000/000/30

000/300/627=23/1×17×000/000/30

RBC

-

يك نفر

2 نفر

000/000/10

000/100/209=23/1×17×000/000/10                                                                       

عدد 17: شامل 12 ماه در يك سال +3 ماه عيدي و پاداش+2 ماه سنوات پايان قراردادي
23% شامل: 6/17% بيمه+ 5%ماليات + 3% عوارض


با توجه به جدول بالا و مقايسه هزينه هاي راهبري سيستم تصفيه خانه سيستم RBC كاملاً مقرون به صرفه ميباشد.


3- زمين مورد استفاده:

مقايسه زمين مصرفي براي سيستم هاي تصفيه خانه فاضلاب:


 

سيستم پيشنهادي

هوادهي ((m

(ارتفاع×عرض×طول)

ته نشيني((m

(ارتفاع×عرض×طول)

ابعاد كل   (متر مربع)

RBC

2/1×10×60

4×5×50

          850=600+250

هوادهي عمقي

 4×5×300

5×5×55

1775=1500×250

 

ميزان زمين مصرفي در سيستم RBC نصف سيستم لجن فعال مي باشد.

4- سرمايه گذاري:

سرمايه گذاري اوليه واحد RBC كمتر از هوادهي عمقي مي باشد.

5-راندمان تصفيه :

راندمان تصفيه 90 درصد به بالا بوده و اين سيستم توانايي حذف آلودگي تا 99 درصد را نيز داراست.

6-ايجاد بو و ظاهر سيستم :

در سيستمهاي تصفيه فاضلاب ، هر چه هوادهي موثرتر انجام شود ، از توليد بو كاسته مي گردد . در اين روش نيز بدليل وجود چنين شرايطي، بو وجود نداشته و همچنين بدليل دارا بودن ظاهر زيبا ، نصب و احداث اين سيستم در كنار مناطق مسكوني توصيه مي گردد .

7-انعطاف نسبت به شوك :

سيستم RBC  مقاومت بسيار بالايي در مقابل نوسانات شديد دبي ورودي فاضلاب و نيز شوكهاي بار آلي و مواد سمي دارد.

8-نظارت بر عملكرد :

نظارت در عملكرد در فواصل زماني بيشتري صورت مي گيرد.

9-انعطاف در بسط و توسعه :

بدليل امكان ساخت بصورت پكيج و مدولار بودن RBC  امكان بسط و توسعه به سادگي امكان پذير بوده و حتي با نصب آن در كنار سيستمهاي لجن فعال موجود كه كارايي مطلوبي ندارد ، مي توان راندمان كلي سيستم تصفيه را بهبود بخشيد. 


 

 


+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 10:28  توسط سید امین حسینی  | 

كاربرد سيستم لجن فعال در تصفيه فاضلاب

در روش هضم هوازي، لجن توليد شده در قسمت‌هاي مختلف سيستم براي مدت طولاني هوادهي مي‌شود. با استفاده از اين روش، ميزان لجن دفعي در مراحل بعدي تصفيه كاهش مي‌يابد، اما در روش هضم بي‌هوازي، لجن ته‌نشين شده براي مدت زمان معيني در يك محفظه بسته نگهداري مي‌شود تا به مايع و گازي كه عمدتا حاوي متان است، تبديل شود.

در تصفيه‌خانه‌هاي كوچك شهري و صنعتي از روش خشك كردن لجن روي بسترهاي شني به وسيله جريان هوا براي آبگيري از لجن استفاده مي‌شود كه از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه است. سوزاندن لجن ازجمله روش‌هاي ديگري است كه براي دفع لجن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

منظور از سوزاندن لجن تبديل مواد آلي به مواد اكسيد شده يعني دي‌اكسيدكربن، خاكستر و آب است كه معمولا در تصفيه‌خانه‌هاي با ظرفيت متوسط و بالا در تمامي فرآيندهايي ــ كه در انتخاب روش مناسب براي دفع لجن با محدوديت مواجه‌اند ــ از اين روش استفاده مي‌شود.

در تصفيه بيولوژيكي در تصفيه‌خانه كه مي‌تواند به صورت هوازي يا غيرهوازي انجام شود، تصفيه ثانويه به كار مي‌رود كه استفاده از لجن فعال از روش‌هاي رايج در اين فرآيند است. سيستم لجن فعال از يـــك رآكــتــور تـشـكـيــل شــده اســت كــه در آن ميكروارگانيسم‌هاي موجود در فاضلاب به صورت معلق در معرض هوادهي قرار مي‌گيرد.

در بخش ديگر اين سيستم در محفظه جداسازي، فاز جامد از مايع جدا مي‌شود. علاوه بر اين، سيستم لجن فعال مجهز به يك سيستم برگشتي است كه مواد جامد جدا شده از فاز مايع را به رآكتور بازمي‌گرداند. يكي از مهم‌‌ترين ويژگي‌هاي اين روش، شكل‌گيري مواد جامد لخته شده و قابل ته‌نشيني در سيستم است كه در تانك‌هاي ته‌نشيني از فاضلاب جدا مي‌شوند.

تصفيه بي‌هوازي نيز از ديگر روش‌هاي رايج در تصفيه ثانويه است كه در هضم لجن نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با توجه به اين كه انجام اين روش در تصفيه فاضلاب به هيچ نوع تجهيزاتي نياز ندارد، روشي ارزان‌قيمت است كه در مقايسه با روش‌هاي هوازي، زمان ماند مورد نياز آن بسيار بيشتر است، اما بـوي بـد حـاصل از فرآيند بي‌هوازي سبب ايجاد محدوديت‌هايي در استفاده از اين روش در مناطق شهري شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 10:24  توسط سید امین حسینی  | 

زباله‌ هسته‌ای

نگاه اجمالی

موضوع تولید زباله‌های هسته‌ای از زمان کشف مواد رادیواکتیو مورد نظر بوده است. ولی توجه خاص به آن پس از کشف شکافت است چرا که کلیه راکتورهای شکافت هسته‌ای ایزوتوپهای رادیواکتیو تولید می‌کنند. میزان تابش بسیاری از ایزوتوپها برای حیات جانداران خطرناک است، بنابراین مسئله جداسازی و انبار نمودن و دفن ایمن آنها با زیاد شدن تعداد راکتورها و سطح انرژی آنها سال به سال مباحث گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.img/daneshnameh_up/2/29/nuc_dump1.jpg

مشکلات ناشی از زباله‌ هسته‌ای

 • خطر واپاشی رادیواکتیو: خطر عمده ناشی از این واقعیت است که بعضی نیم عمرها زمان فعال زباله‌های رادیواکتیوی را به هزاران سال می‌رسانند. واپاشی رادیواکتیوی باید جریان خود را طی کند حتی اگر هزار سال طول بکشد.

 • فراوانی زباله هسته‌ای: دیر یا پس نیم ـ عمرها مشکل نیست. در فرایند تولید انرژی هسته‌ای مقدار زیادی زباله رادیواکتیوی بوجود می‌آید. بنابراین ، آمار وزارت انرژی آمریکا از سال 1946 تا 1983 حدود 71 میلیون پوند زباله رادیواکتیو از هفت مرکز در آزمایشهای مربوط به هوا ، آب و زمین تخلیه شده است. بدیهی است که زباله‌های دیگری از مراکز دیگر تخلیه شده است.

 • زباله‌های گازی: غالبا ایزوتوپهای رادیواکتیو از گازهای نجیب ، از قبیل کریپتون هستند. تریتیم که ایزوتوپی از هیدروژن است نیز به صورت گاز ، عمدتا بصورت بخار آب تخلیه می‌شود. تریتیم بصورت بخش هیدروژنی مولکول آب در زنجیرهای زیست شناختی مواد غذایی وارد می‌شود.

 • آبهای زیرزمینی: ایزوتوپهای رادیواکتیو در زباله‌های مایع ، معمولا از طریق بارندگی به صورت جامد در می‌آید و انبار می‌شود. اگر این زباله‌ها در زمین در گودالهای بدون آستر ، بدون آنکه در محفظه‌های خاص باشند دفن شوند در طی چند قرن بعد آبهای زیرزمینی این مواد رادیواکتیو را پراکنده خواهند کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم خرداد 1388ساعت 1:20  توسط سید امین حسینی  | 

آشنايي با سپتینک تانک

 به طور کلي تصفيه فاضلاب در انباره هاي تعفن به طور ناقص انجام مي گيردو آنهم براي جمعيتي محدود. اين تصفيه ناقص تنها موجب مي شود که دفع فاضلاب به زمين آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبيعي در روي زمين زيان کمتري را به محيط زيست وارد سازد ولي در هر صورت داراي معايب يک تصفيه ناقص مي باشد. سپتيک تانک از نظر کار خود نيز داراي اين عيب است که قسمتي از مواد ته نشين شده در کف انبار به علت تعفن و توليد گازها همراه اين گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار سپتيک تانک مي شود. همچنين ممکن است اين مواد همراه فاضلاب بيرون آيد.
 
آشنايي با سپتینک تانک
 
از جمله مشکلاتي که در جمع آوري فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جريان کافي فاضلاب در لوله ها مي باشد. اين مسأله باعث مي شود سرعت کافي در لوله ها بوجود نيامده و به علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله رسوب و سيستم از کار بيفتد. پيرو همين نقطه ضعف سيستم هاي جمع آوري فاضلاب متداول بوده که تصميم به جمع آوري فاضلاب ته نشين شده از مخازن سپتيک گرديد. پساب خروجي از مخزن که مواد معلق خود را در مخزن از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شيب کمتري بدون مشکل در فاضلابروها جريان يابد.
 
قابل توجه است که فاضلابروي ساختمان که عمل جمع آوري فاضلاب توليدي و انتقال آن را تا مخزن سپتيک عهده دار است بر اساس فاضلابروهاي متداول طراحي مي شوند بنابراين لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شيب در اين فاضلابروها دقت شود. در صورتي که بتوان به حل اين مسأله فائق شد و از طرفي بتوان موقعيت مخزن را طوري انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرويس دهد مي توان فاضلاب چند خانه را جمع آوري و به مخزن سپتيک انتقال داد.

در مناطق روستايي مطرح است مي توان استفاده از مخزن سپتيك را نام برد. مخزن سپتيك براي مناطقي كه جنس زمين غير قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههاي جاذب سود جست و براي منازل و مؤسساتي كه در نواحي روستايي و يا دور از دسترس شبكه هاي جمع آوري فاضلاب قرار دارند، مي تواند يك روش قابل قبول تصفيه فاضلاب باشد.

مخزن سپتيك در واقع يك مخزن ته نشيني كوچك مي باشد كه به دليل زمان ماند طولاني، فاضلاب در آن تحت اثر باكتريهاي غير هوازي به حالت معلق در مي آيد. سرپوشيده نمودن آن به منظور جلوگيري از مزاحمت بوي نامطبوع مي باشد.نظر به اهميتي كه مخزن سپتيك در كاهش آلودگي و مواد آلي فاضلاب دارد، اغلب به عنوان يك راه حل موقت دفع فاضلاب بكار مي رود. در اين روش كليه فاضلاب منزل بوسيله فاضلاب رو ساختمان وارد مخزن مي گردد. فعل و انفعالاتي كه در مخزن سپتيك صورت مي گيرد عبارتست از پالايش ابتدايي فاضلاب كه همان ته نشيني است، حتماً موادي كه در مخزن ته نشين و يا رونشين مي شوند مراحلي از تصفيه را مي گذرانند كه درباره آن نيز مختصري گفتگو خواهد شد.
 
مخزن به نحوي طرح مي شود كه فاضلاب ورودي به آن تقريباً‌بين يك تا سه روز باقي مي ماند در مدت مذكور مواد معلق بالنصبه سنگين فاضلاب به صورت لجن در كف مخزن ته نشين شده و بيشتر مواد معلق سبك و از جمله روغن و چربي به تدريج به شكل كف غليظي در سطح مايع شناور مي گردد. وقتي كه مقدار فاضلاب وارد مخزن مي شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجي دفع مي شود. لجن ته نشين شده در كف مخزن در اثر فعاليت باكتريهاي غير هوازي تجزيه گرديده ايجاد گاز مي نمايد. نتيجه فعل و انفعالات مزبور، كاهش قابل ملاحظه حجم لجن مي باشد و به همين دليل معمولاً تخليه لجن مخزن هر 2 تا 4 سال يكبار بر حسب زمان ماند اوليه ضرورت مي يابد. در پساب مخزني كه صحيح طرح و اجرا شده است مواد معلق و تيرگي كمي وجود خواهد داشت معذالك هنوز كاملاً‌ صاف نيست و بوي مخصوص فاضلاب مي دهد. بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باكتريهاي بيماري زا، كيست و تخم كرمهايي كه كاملاً‌ از بين نرفته اند مخاطره انگيز مي باشد.
 
آشنايي با سپتینک تانک
 
همزمان و متناوب با تجزيه لجن در مخزن گاز توليد مي شود كه به صورت حبابهاي ريز به سوي سطح مايع صعود مي نمايد. گازهاي مزبور در حين برخورد به فاضلاب وارده مولكولهاي آن را با موجودات ريز كه عامل اصلي عمليات تجزيه اند جذب مي كنند. ذرات مزبور در سطح مايع تجمع يافته و به تدريج آن را سنگين و ضخيم مي كند تا آنجه كه كف مذكور در اثر افزايش وزن اندكي ريز سطح مايع قرار مي گيرد. گسترش لايه هاي شناور گاهي به ميزاني است كه سطح زيرين آن حتي تا درون فاضلابروي اصلي نيز ادامه مي يابد. پيدايش اين وضع معمولاً همزمان با افزايش لجن در كف مخزن است و نتيجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر كوچك مي شود كه فرصت كافي براي ته نشين شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخليه شده باقي نمي ماند و در نتيجه در پساب مخزن مقدار قابل توجهي مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشكال مزبور را مي توان با تخليه و تنظيف منظم مخزن مرتفع كرد.
 
از طرف ديگر صعود حبابهاي گاز در درون مايع مخزن تا حدودي سير طبيعي ته نشيني مواد جامد را مختل مي كند. راه حل اين مشكل ساختمان يك مخزن دو انباره است. به اين ترتيب كه مواد معلق سبك كه از انباره اول خارج مي شوند با شرايط مساعدتري در محيط آرام انباره دوم ته نشين مي شوند. اين كار به خصوص در مواقعي كه حجم لجن ته نشين شده زياد و تجزيه بي هوازي سريعاً در حال گسترش است، بسيار موثر مي باشد. لجن انباره دوم معمولاً‌ يكنواخت تر و كف متشكله در آن كمتر از انباره اول است. مواد معلق، پساب چنين دستگاهي نيز كمتر از دستگاه يك مخزنه است.

 

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:18  توسط سید امین حسینی  | 

استفاده از میكروب در تصفیه فاضلاب

یكی از بزرگترین دستاوردهای بشر این است كه می‌تواند از میكروب‌ها در عمل تصفیه فاضلاب‌ها استفاده كند.

فرهاد مشحون ـ رییس واحد تصفیه و بازیافت آب پژوهشگاه صنعت نفت ـ با بیان مطلب فوق اظهار كرد:

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‌ نخستین صنایعی بودند كه از سیستم‌های تصفیه فاضلاب استفاده كردند كه این عمل تصفیه با استفاده از میكروارگانیسم‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: تصفیه اولیه شامل حذف برخی ناخالصی‌های فاضلاب از جمله مواد نفتی است. در این مرحله شرایط فاضلاب جهت رشد و تجزیه توسط میكروبها مهیا می‌شود. در مرحله تصفیه ثانویه كه قلب عمل تصفیه محسوب می‌شود نیز تصفیه به كمك میكروب‌ها انجام می‌شود و برای رسیدن پساب تصفیه شده به استانداردهای مربوطه، انجام كارهای تكمیلی ضروری است كه در مرحله تصفیه ثالثیه انجام می‌شود.

وی، تصفیه فاضلاب با استفاده از میكروارگانیسم‌ها در فضای محدودتر و رعایت استانداردهای بهتر را هدف این فرآیند خواند و گفت: براساس استانداردهای محیط زیست، پساب تصفیه شده باید به یكی از سه حالت مختلف استاندارد برای كشاورزی و آبیاری، استاندارد برای ورود به آب‌های سطحی و استاندارد تخلیه به چاه برسد كه ساده‌ترین حالت در رابطه با نیاز به پالایش كمتر، مربوط به كشاورزی و آبیاری است.

او در ادامه توضیح داد: میكروارگانیسم‌ها ابتدا به آب آلوده‌ای كه باید آن را تصفیه كنند عادت داده می‌شوند. در این خصوص در تصفیه‌خانه‌ها مجموعه‌ای از میكروارگانیزم‌ها وجود دارد كه با ورود فاضلاب جدید آن دسته از میكروبهایی كه نسبت به این فاضلاب مقاوم بوده، زنده می‌مانند و كشت كرده و شروع به تصفیه فاضلاب مربوطه می‌كنند.

مشحون با تاكید بر این كه توده میكروارگانیسم‌های تصفیه كننده صنایع مختلف، متفاوت و مخصوص است، تشریح كرد: هر فاضلابی یك روش مطالعه خاص خود دارد؛ به طوری كه گاهی سیستم تصفیه فاضلاب دو صنعت كه یك محصول را تولید می‌كنند نیز با یكدیگر فرق دارند؛ بنابراین آزمایش، تحقیقات و مطالعات پایلوتی برای تعیین روش تصفیه ضروری است.

او با اشاره به انواع میكروب‌های تصفیه‌كننده فاضلاب توضیح داد: به طور معمول برای تصفیه فاضلاب از روش‌های بیولوژیك یا لجن فعال استفاده می‌شود؛ به گونه‌ای كه پس از تماس میكروب‌ها با فاضلاب، در حوضچه هوازنی و در نتیجه تبدیل مواد آلی به مواد بی‌ضرر، در خروجی این حوضچه فاضلاب تصفیه شده و میكروب‌ها وجود دارد كه با استفاده از روش‌های ثقلی جداسازی میكروب از فاضلاب تصفیه شده انجام می‌شود كه فضای زیادی را اشغال ‌كرده و زمان‌بر است كه ممكن است ته‌نشینی و جداسازی میكروب‌ها به طور كامل انجام نشود.

او با بیان این كه امروزه یكی از روشهای پیشرفته تصفیه فاضلاب روش غشایی (MBR) است، افزود: در این روش جداسازی میكروب‌ها توسط غشا انجام می‌شود و میكروب‌ها پشت غشا باقی می‌مانند و جداسازی كامل، سریع و دقیق است. استفاده از غشا باعث می‌شود در فضای كم، تصفیه فاضلاب با راندمان بالا انجام شود به طوری كه كیفیت آب تصفیه شده از استانداردهای فاضلاب برای تخلیه به آب‌های سطحی نیز خیلی بهتر است.

وی گفت: این غشاها هنوز در ایران تولید نمی‌شوند و كشورهای محدودی آن را تولید می‌كنند و محصول وارداتی است و كار در پژوهشگاه بر روی آن شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط، در آینده جایگزین سیستم‌های فعلی شوند.

رییس واحد تصفیه و بازیافت آب پژوهشگاه صنعت نفت، هزینه‌های حذف مواد آلی از فاضلاب با روش‌های دیگر به جز استفاده از میكروارگانیزم‌ها را بسیار گران دانست و یادآور شد: هنگام استفاده از دیگر روش‌ها مانند كربن فعال، مواد آلی توسط این مواد جذب می‌شوند و باید در مرحله‌ای دیگر آنها را از كربن جدا‌سازی كرد و بعد از مدتی بایستی جایگزین شوند؛ ولی با استفاده از میكروب‌ها، میكروب‌ها مواد آلوده‌كننده را به عنوان غذا مصرف كرده و نهایتاً به مواد بی‌ضرر مانند گاز كربنیك و آب تبدیل می‌كنند و فقط شرایط زیستی مناسب بایستی فراهم شود كه هزینه آن بسیار كمتر است و حذف هزینه ماده جاذب آلودگی با توجه به تولید مثل رایگان میكروب‌ها در این سیستم‌ها از سوی دیگر نیز باعث كاهش هزینه‌ها شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:10  توسط سید امین حسینی  | 

نانوفناوري و فاضلاب!

فاضلاب

افزايش جمعيت جهان و کاهش منابع آب آشاميدني ، نگراني هايي را در باره تامين آب آشاميدني مورد نياز کشورهاي مختلف در سراسر جهان به وجود آورده است و کمبود آب که در نتيجه افزايش آلودگي هاي زيست محيطي شدت پيدا مي کند ، سبب شده است تامين آب بهداشتي مورد نياز مردم به يکي از مشکلات اساسي  جهان امروز تبديل شود امراض ناشي از آلودگي منابع آب ، روزانه سبب کشته شدن هزاران و شايد ده ها هزار نفر از مردم جهان مي شود . اين در حالي است که امکان بازيافت آب دسترسي به يک منبع مناسب براي مصارف گوناگون را فراهم خواهد آورد . امروزه به کمک فناوري هاي نوين الکتريکي و مکانيکي ، به آساني مي توان آب آلوده را درکشاورزي و حتي مصارف خانگي استفاده کرد . استفاده از فيلترهاي نانومتري ، تحول عظيمي را در بازيافت و استفاده مجدد از منابع آب ايجاد کرده است.

فيلترهاي فيزيکي با منافذي درحد نانومتر مي توانند باکتري ها، ويروس ها و حتي واحدهاي کوچک پروتئيني را به صورت کامل و صد درصد غربال کنند؛ همچنين با استفاده از جداکننده هاي الکتريکي که به وسيله صفحات ابرخازن يون ها را جذب مي کنند ، مي توان نمک و مواد سنگين را نيز از آب جدا کرد.

بررسي فعاليت هاي پژوهشي در سطح دنيا نشان مي دهد که تصفيه آب يکي از مهم ترين زمينه هاي کاربرد فناوري نانو در صنعت آب است و با بهره گيري از آن ، هزينه هاي تصفيه آب به ميزان قابل توجهي کاهش خواهد يافت . استفاده از فيلترهاي نانومتري به منظور افزايش بازيابي آب در سيستم هاي موجود و کاربرد نانو حسگرهاي زيستي براي تشخيص سريع و کامل آلودگي آب از مهم ترين موارد کاربرد نانو فناوري در صنعت آب و فاضلاب است .

نانوفيلترها

 با استفاده از فناوري هاي نوين توليد آب نانوفيلتر شده در مقياس انبوه امکان پذير خواهد شد . اين روش مي تواند بسياري از موانع و مشکلات موجود در روش هاي قبلي را ازميان بردارد . با استفاده از نانوفيلترها ، مواد معدني مورد نياز براي سلامت انسان در آب باقي مي ماند ومواد سمي و مضر از آن حذف مي شود . دانشمندان و محققان به روش ساده اي براي توليد فيلترها با استفاده از نانولوله هاي کربني دست يافته اند که علاوه بر حذف موثر آلاينده ها در مقياس نانو و ميکرو از منابع آب مي تواند هيدروکربن هاي سنگين را نيز از نفت خام جدا کند. استفاده از نانولوله هاي کربني در ساخت فيلترها سبب سهولت در پاکسازي ، افزايش استحکام ، قابليت استفاده مجدد و مقاومت آنها در برابر گرما مي شود . اين فيلترها از دقت بسيار زيادي برخوردارند و مي توانند ويروس هايي به اندازه 25 نانومتر را بخوبي عوامل بيماري زاي بزرگتر مانند باکتري اي – کولاي از آب حذف کنند . کاهش هزينه ها و همچنين کنترل مقدار آلاينده ها در آب تصفيه شده از ديگر مزاياي کاربرد اين روش به شمار مي آيد .

شيرين کننده هايي از جنس غشاي نانومتري

محققان توانسته اند عشاهايي از نانولوله هاي کربي بسازند که به کمک آن جداسازي گاز و مايع با کمترين هزينه امکان پذير خواهد شد . امروزه بيشتر غشاها از مواد پليمري ساخته مي شوند که در دماي بالا مشکلاتي را به وجود مي آورند .در اين نوع غشاها نمي توان توازن مناسبي را ميان ورودي غشا و قابليت انتخاب آن برقرار کرد. استفاده ازنانولوله هاي کربني امکان انتخاب پذيري مناسب در ورودي هاي بالا را فراهم مي کند .غشاهاي جديد باحفره هاي کوچک تر و متراکم تر وهمچنين امکان عبور شدت جريان زياد از هر حفره ،  از نظر گذردهي آب و هوا نسبت به غشاهاي ديگر بسيار موثرتر هستند و کاربردهاي فراواني در تصفيه آب دارند .از روش جداسازي غشايي ، در شيرين سازي آب استفاده مي شود . در اين روش آب شور داغ را روي ورقه نازکي از غشاي داراي حفرات ريز موسوم به نانو حفره مي ريزند . اين حفره ها آنقدر کوچک هستندکه فقط بخار مي تواند از ميان آنها عبور کند و آب ، مايع ، نمک هاو مواد معدني ديگر در پشت غشا باقي مي مانند. در طرف ديگر غشاء محفظه هايي از آب سرد قرار دارد که بخار با عبور از آن دوباره به مايع تبديل مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:8  توسط سید امین حسینی  | 

دفع فاضلاب

در برخی مناطق شهری، فاضلاب بطور جداگانه وارد مجراهای بهداشتی فاضلاب میشود و از طریق آبهای جاری خیابانها وارد آبگذرهای سیلاب میشود. دسترسی به هر یک از اینها از طریق دریچه های آدم رو (ورودیهای خیابانی فاضلاب) ممکن است. هنگام بارندگی های شدید ممکن است مجراهای فاضلاب دچار طغیان شده و موجب خسارات اکولوژیکی (زیست محیطی) شده و تهدیدی برای بهداشت عمومی جامعه باشند.
فاضلاب ممکن است بطو رمستقیم و بدون هیچگونه تصفیه یا با حداقل تصفیه وارد مناطق آبخیز (پخش آب) شوند. وقتی فاضلاب تصفیه نشود، میتواند تاثیرات جدی بر کیفیت محیط زیست و سلامت مردم داشته باشد. پاتوژنها (عوامل بیماریزا) باعث بروز انواع بیماریها میشوند. برخی مواد شیمیایی حتی با غلظت های ضعیف نیز میتوانند خطرزا باشند و در درازمدت بدلیل تراکم موجودات زنده در بافتهای انسانی یا حیوانی عامل تهدید محسوب شوند.

تصفیه

پروسه های فراوانی وجود دارند که بسته به نوع و میزان الودگی برای تمیز کردن فاضلابها مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر فاضلابها در تصفیه خانه های صنعتی که ممکن است شامل پروسه های تصفیه بیولوژیکی ، شیمیایی و فیزیکی باشند ، پالایش می شوند.
اما استفاده از مخزنهای فاضلاب و دیگر تسهیلات فاضلابی موجود در سایت در مناطق روستایی بسیار مرسوم بوده و در خدمت یک چهارم از خانه های موجود در ایالات متحده میباشد.
مهم ترین سیستم تصفیه هوازی، فرآیند لجن فعال  بر اساس نگهداری و انتشار مجدد توده زنده پیچیده ای است مرکب از میکروارگانیسم هایی که قادر به جذب کردن مواد ارگانیکی موجود در فاضلاب میباشد. پروسه های غیرهوازی بطور گسترده در تصفیه فاضلابهای صنعتی و گل و لای بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند.
بعضی از فاضلابها ممکن است به خوبی تصفیه شده و مجددا" بعنوان آب اصلاح شده مورد استفاده قرار بگیرد.
در خصوص بعضی از فاضلابها، روشهای اکولوژیکی استفاده کننده از سیستم های نیزاری همچون زمین های مرطوب ساخته شده ممکن است مناسب باشد.
سیستم های مدرن شامل تصفیه ثالث توسط صافی ریز (micro filtration) یا غشاهای مصنوعی (Synthetic Membrane)میباشد. پس از انجام تصفیه غشایی، فاضلاب تصفیه شده از آبهای مبدا طبیعی با کیفیت قابل شرب، غیرقابل تمایز هستند.
نیترات ها با استفاده از نیتروژن دهی میکربی قابل جداسازی از فاضلاب هستند ، چرا که مقادیر اندکی متانول برای تامین کربن مورد نیاز باکتری به آن اضافه می شود. دفع فاضلابها از کارخانه صنعتی مشکل و هزینه بر است. اکثر پالایشگاههای نفتی، کارخانه های شیمی و پتروشیمی در سایت خود دارای تسهیلات ویژه ای جهت تصفیه فاضلابهای خود هستند تا حدی که غلظت های آلاینده موجود در فاضلابهای تصفیه شده هماهنگ با مقررات ملی و داخلی در خصوص دفع فاضلابها به داخل تصفیه خانه ها، رودخانه ها، دریاچه ها و یا اقیانوسها میباشند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 20:11  توسط سید امین حسینی  | 

ترکیبات فاضلاب

ترکیبات فاضلاب بسیار متنوعند. در اینجا لیستی از مواد محتوی ارائه می گردد:

 • (بیش از 90% ) آب که اغلب هنگام کشیدن سیفون توالت یا وارد کردن آب با فشار اضافه می شود.
 • ترکیبات بیماریزا (پاتوژن ها) همچون باکتریها، ویروسها، موجودات آلوده کننده همچون کرمهای انگل و پریون ها.
 • باکتریهای غیربیماریزا (به تعداد موجود بیش از 100000 در هر میلی لیتر فاضلاب)
 • اجزاء ارگانیک همچون مو، غذا، مدفوعات انسانی و حیوانی، فیبرهای کاغذی، قی ها، مواد گیاهی، هوموها و غیره.
 • مواد ارگانیک محلول همچون اوره، قندهای میوه، پروتئین های محلول، مواد دارویی، مخدر و غیره.
 • مواد غیرارگانیک همچون شن و ماسه، گل و لای، اجزای فلزی، سرامیک و غیره.
 • مواد غیرارگانیک محلول همچون آمونیاک، نمک دریا، نمک جاده، سموم مهلک، سولفات هیدروژن،  نمک (استر) اسید تیوسیانیک و نمک (استر) اسید تیوسولفوریک
 • حیواناتی همچون پروتوزوآ، حشرات، جانوران مفصل دار خانواده آرتروپادها، ماهیهای کوچک و غیره.
 • مواد جامد درشت همچون دستمال های بهداشتی، کهنه بچه، کاندوم ها، سوزن ها، اسباب بازیهای کودکان، حیوانات خانگی مرده، اجزای بدن و غیره.
 • گازهایی همچون سولفات هیدروژن، کربن دی اکسید، متان وغیره.
 • مایعاتی همچون رنگ ها، چسب ها، مایونز، رنگ موها، روغن های امولسیفایر و غیره.
 • داروهای سمی همچون آفت کش ها، سموم، علف کش ها و غیره.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 20:9  توسط سید امین حسینی  | 

ليکا در تصفيه فاضلاب

به طور کلی هدف از تصفیه فاضلاب ،گرفتن مواد معلق و شناور ،تبدیل و حذف مواد آلی ،جداسازی مواد سمی و در نهایت گندزدایی فاضلاب است.برای دست یابی به این اهداف ،از مجموعه روشهای مکانیکی زیستی و شیمییایی استفاده می گردد.مانند روشهایی چون صاف کردن،ته نشین کردن و شناور سازی که از جمله کارهایی هستند کدر روشهای مکانیکی انجام می گیرند.تصفیه با کمک باکتری های هوازی و بی هوازی و همچنین نیترات سازی و نیترات زدایی ،ازجمله روشهای تصفیه فاضلاب زیستی هستند. استفاده از مواد شیمییایی مؤثر بر مواد خارجی محلول ،نامحلول و گندزدایی از دیگر روشهای شیمیایی پالایش فاضلاب هستند.اما در مواردی ممکن است از پالایشکاههای کوچک استفاده شود.طراحی این پالایشگاهها به گونه ای است که بخشی از فرآیند پالایش به عهده طبیعت گذارده می شود .پالایش فاضلاب خانه های کوچک ییلاقی و یا پالایش فاضلاب برای کار برد آن در کشاورزی فنمونه هایی از نیاز به ساخت چنین پالایشگاه هایی هستند.انباره های تعفن دریاچه های پالیش از متداول ترین این نوع تأسیسات پالایش فا ضلاب هستند.دانه های لیکا به دلیل وزن کم،رسانایی حرارتی پایین و سطح مخصوص زیاد ،مصالح مناسبی برای ساخت چنین تأسیساتی می باشند.صافی های لیکا در برابر یخ زدگی مقاوم اند و به دلیل تخلل و سطح مخصوص بالای دانه های لیکا ، قابلیت پالایش زیستی ناسبی را دارند
 


 

لیکا در صافی های هوازی و بی هوازی
 
در صافی های پالیش هوازی ،زمان نگهداری فاضلاب در نتیجه حجم صافی نسبت به صافی های بی هوازی کمتر است .در این صافی ها باید از مصالحی استفاده نمود که به < راحتی جابجا شو ند ،سطح مخصوص بالایی داشته باشندو توانایی پخش فاضلاب در صافی را داشته باشند.دانه های لیکا علاوه بر این ویژگیها به دلیل هدایت حرارتی کم ،محیط گرم تری را برای پالایش فراهم می کند.فاضلاب نیمه پالایش شده حاصل از این صافی ها هم می توانند در آبیاری درختان استفاده شوند و هم می توان با استفاده از از چاله کوچکی جذب زمین شوند.اگر سطح آب زیر زمینی پایین باشد ،اغلب از چاههی سنتی جذبی برای دفع فاضلاب استفاده می شود. اما در شرایطی که سطح آب زیر زمینی بالا باشد،و نفوذ پذیری زمین کافی باشد ،فاضلاب به کمک شبکه ای از لوله های سوراخ دار در عمق 45 تا 90 سانتی متری زمین پخش می شود،لوله ها در فواصل 2 تا 3 متری با شیب 2/ 0 % تا 25/ 0% کار گذاشته می شوند.اما چنانچه نفوذ پذیری زمین کم باشد،از آبرو استفاده می شود.برای ز کشی بهتر می توان از دانه های لیکا لستفاده کردپالایش زیستی در صافی های بی هوازی ،در محیطی بدون اکسیژن آزاد انجام می شود ،بنابر این صافی نیاز به اختلاف سطح زیاد برای ایجاد فشار ندارد در حاليکه صافي هاي هوازي بت نيروي گرانشگر مي کنند و بنابراين نبازمند ايجاد فشار با اختلاف سطح يا پمپ هستند.


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 20:0  توسط سید امین حسینی  | 

باران اسیدی

دید کلی

در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی آلوده نشده حدود 5.6 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و PH آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

تاریخچه

پدیده باران اسیدی در سالهای پایانی دهه 1800 در انگلستان کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. « اسمیت » در سال 1873 واژه باران اسیدی را برای اولین بار مطرح کرد. او پی برد که ترکیب شیمیایی باران تحت تاثیر عواملی چون جهت وزش باد ، شدت بارندگی و توزیع آن ، تجزیه ترکیبات آبی و سوخت می‌باشد. این محقق متوجه اسید سولفوریک در باران شد و عنوان نمود که این امر ، برای گیاهان و اشیا واقع در سطح زمین خطرناک است.

« موتا » و « میلو » در سال 1987 عنوان داشتند که دی‌اکسید کربن با اسید سولفوریک و اسید نیتریک عوامل اصلی تعیین کننده میزان اسیدی بودن آب باران هستند، چرا که در یک فاز آبی به صورت یونهای نیترات و سولفات در می‌آیند و چنین یونهایی به آب باران خاصیت اسیدی می‌بخشند.

عوامل موثر در اسیدیته باران

آب باران هیچگاه ، کاملا خالص نبوده و با پیشرفت صنعت بر ناخالصیهای آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی از نمکهای دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت می‌کنند.

آتش سوزی جنگلها نیز ، از جمله عواملی است که در میزان اسیدیته آب باران نقش دارد. فرآیندهای بیولوژیکی ، آتشفشانی و فعالیتهای انسان ، مواد آلوده کننده جو را در مقیاس محلی ، منطقه‌ای و جهانی در فضا منتشر می‌کنند. به عنوان مثال ، در صورت وجود جریانات باد در نواحی صنعتی ، مواد خارج شده از دودکشهای کارخانه‌ها در سطح وسیعی در فضا پراکنده می‌شوند.

اسیدهای موجود در باران اسیدی

اسیدهای عمده در باران اسیدی ، اسید سولفوریک و اسید نیتریک می‌باشد. بطور کلی این اسیدها به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول مثل و را دربر دارند، بوجود می‌آیند. از این رو معمولا محل نزول باران اسیدی دورتر از منبع آلاینده‌ها می‌باشد. باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دوربرد آلاینده‌های هوا توسط باد حد و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 19:35  توسط سید امین حسینی  | 

فاضلاب صنعتی

مقدمه

فاضلاب و پس آبهای مراکز صنعتی ، کشاورزی و همینطور محلهای مسکونی از آلوده کننده‌های عمده آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی بویژه آبهای رودخانه‌ها ، دریاها و دریاچه‌ها هستند. با این فاضلابها و همینطور عوامل مؤثر در آلودگی فاضلاب و پس آبها آشنا می‌شویم.

img/daneshnameh_up/0/0b/bin.jpg

پتانسیل و ظرفیت اکسیداسیون ، معیاری برای تعیین آلودگی فاضلابها

پتانسیل و ظرفیت اکسیداسیون آبها ، یکی از معیارهای مهم آلودگی آنهاست. بطوری که می‌دانیم اکسیژن محلول در آب ، عامل اساسی زندگی و رشد حیوانات و گیاهان است. زندگی این موجودات بستگی به حداقل اکسیژن محلول در آب دارد. ماهی بیش از سایر جانداران و بی مهره‌گان در درجه دوم و باکتریها کمتر از تمام موجودات آبزی به اکسیژن محلول در آب نیاز دارند. در یک آب معمولی که ماهی در آن پرورش می‌یابد، غلظت اکسیژن محلول نباید کمتر از 5 میلیگرم در لیتر باشد و این مقدار در آبهای سرد به 6 میلیگرم در لیتر افزایش می‌یابد.

در صورتی که مقدار اکسیژن محلول در آب کمتر از حداقل مجاز برای زندگی جانداران آبزی باشد، آن آب ، آلوده تلقی می‌گردد. وجود مواد آلی در آب ، موجب مصرف و تقلیل مقدار اکسیژن محلول می‌گردد. غالب ترکیبات آلی موجود در آب دارای کربن هستند و فعل و انفعال مهمی که در محیط آبی به کمک باکتریهای خاصی انجام می‌پذیرد به ترتیب زیر است:در این واکنش به ازاء 12 گرم کربن ، 32 گرم اکسیژن مصرف می‌شود. اگر فرض کنیم که مقداری روغن که حاوی 12 گرم کربن بوده ، در آب ریخته شود، با در نظر گرفتن حداکثر مقدار اکسیژن محلول در آب در شرایط معمولی (میلیگرم در لیتر) این مقدار روغن آبی در حدود 3555 لیتر را فاقد اکسیژن نموده و به معنی دیگر کاملا آلوده می‌نماید.

img/daneshnameh_up/b/bc/gg.jpg

میزان مواد آلی در فاضلابها

بطوری که قابل پیش بینی است فاضلابها و پس آبها حاوی مقدار بسیار زیادی مواد آلی است. تقریبا آثار کلیه مواد مصرف در زندگی اجتماعی و همینطور صنایع ، در فاضلابها وجود دارد. تخلیه فاضلابها و پس آبها در آبهای معمولی آنها را به سرعت آلوده می‌کند و این در واقع زاییده وجود مقادیر بسیار زیاد مواد آلی در فاضلابها و پس آبها.

اکسیژن مورد نیاز جهت اکسیداسیون یک فاضلاب

اکسیژن مورد نیاز جهت اکسیداسیون یک فاضلاب ، پس آب و یا آب آلوده معیار مناسبی برای آگاهی از حدود مقدار مواد آلوده کننده موجود در آنهاست. دو روش تعیین میزان آلودگی که بر اساس یاده شده در بالا متکی هستند، تحت عناوین COD و BOD شناخته شده‌اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 19:12  توسط سید امین حسینی  | 

فرآوری و دفع لجن :

فرآوری و دفع لجن :

در مراحل مختلف تصفیه مقادیری لجن تولید می شود که می بایست آنها را به طریق مناسبی دفع نمود. هضم هوازی و بی هوازی، تغلیظ لجن، استفاده از فیلترهای تحت فشار، تغلیظ به روش گریز از مرکز، بسترهای خشک کننده لجن و سوزاندن لجن راههای موجود برای دفع لجن می باشد.
هضم هوازی فرایندی است که در آن لجن تولید شده در قسمتهای مختلف تصفیه خانه برای مدت طولانی هوادهی می شود. هدف از هضم هوازی کاهش میزان لجنی است که در مراحل بعدی دفع می شود. هضم بی هوازی بر این واقعیت استوار است که اگر لجن ته نشین شده برای مدتی در یک تانک در بسته نگهداری شود، به مایع و گازی که عمدتا شامل متان است تبدیل می شود.

 


تغلیظ لجن یکی از روشهای ابتدایی و متداول در فرآوری لجن می باشد. این امر از طریق 1- گرانشی؛ که در آن از تانکهای استوانه ای مجهز به چنگک دوار استفاده می شود. و یا 2- شناورسازی با استفاده از هوای فشرده انجام می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم دی 1387ساعت 19:44  توسط سید امین حسینی  | 

حذف فلزات سنگین از فاضلاب

از بین 105 عنصر جدول تناوبی حدود 80 عنصر به دلایل خصوصیات ویژه از جمله چگالی بالا در گروه فلزات واقع شده اند. در این میان چگالی سطحی همه فلزات يكسان نبوده و این امر عاملی برای جداسازی فلزات سنگین از بقیه گروه شده است،بطور کلی فلزات سنگین دسته ای از فلزات هستند که چگالی سطحی آنها بیش از ۵mg/cm3 باشد که ازجمله آنها می توانیم به سرب ،روی، کادمیوم، جیوه و نیکل اشاره نماییم.

حضور فلزات سنگین بیش از استانداردهای تعریف شده در محیط باعث بروز مشکلات و عوارض زیست محیطی برای ساکنان آن محل و اکوسیستم میگردد.تاثیرات فلزات سنگین روی انسان مختلف بوده و عمده ترین آن مربوط به بروز اختلالات عصبی است. جیوه  قوی ترین سم فلزی است که در آب بصورت معدنی یا آلی دیده شده و به شکل متیل اتیل مرکوری در زنجیره غذائی وارد بدن آبزیان گرديده و تجمع می یابد. این فلز می تواند از طریق جفت وارد بدن جنین شده و ناهنجاریهای مختلفی ایجاد نماید.

صنایع عمده ترین منابع آلاینده مربوط به فلزات سنگین هستند. کارخانجاتی از قبیل آبکاری ، باطریسازی و تولید قطعات الکترونیک از مهمترین آنها میباشند.آلودگی ناشی از سرب عمدتا مربوط به سوختهای فسیلی می باشد که بدنبال آلودگی هوا ، آلودگی خاک وآب را هم به دنبال خواهد داشت.

اکثر قریب به اتفاق واحدهای تولید کننده فاضلاب صنعتی حاوی فلزات سنگین فاقد سیستم های تصفیه هستند و روزانه مقادیر فراوانی فاضلاب صنعتی را وارد محیط زیست یا شبکه فاضلاب شهری می نماید که باعث آلودگی منابع آبی می شوند. در مواردی نیز که فاضلاب صنعتی تصفیه می شود مشکل دفع و دفن لجن تولید شده وجود دارد که می تواند از طریق گیاهان، جذب و وارد چرخه غذایی شود . بنابراین حذف فلزات سنگین می بایستی در مورد لجن تصفیه خانه های فاضلاب نیز انجام گیرد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم دی 1387ساعت 19:42  توسط سید امین حسینی  | 

بكارگيري تكنولوژي اشعه UV در استراتژي هاي گندزدايي آب شهري

دلايل اصلي انتخاب گندزدايي به روش UV عبارتند از:

 • تاثير گذاري (در مقايسه با كلر، UV مي تواند با دوز مصرف نسبتا پاييني طيف وسيعي از ميكروبها، باكتري ها ويروسها را نابود كند.)
 • حداقل ريسك براي سلامتي ( تركيبات جانبي بسيار كم و قابل اغماض است.)
 • به جا نگذاشتن باقيمانده كه با مواد آلي موجود در آب ايجاد واكنش نموده و در نتيجه رنگ، عطر و طعم درمحصولات غذايي را تغيير دهد.)
 • ايمني مصرف كنندگان، مسئولان و جامعه (عدم حمل و نگهداري و كار با مواد شيميايي سمي)
 • سادگي و هزينه پايين در كاربري و نگهداري (دستگاههاي UV نسبت به دستگاههاي مولد اوزن و دي اكسيد كلر از پيچيدگي بسيار كمتري بر خوردارند.)
 • عدم نياز به مخازن بزرگ تماس (ضد عفوني با UV در ظرف چند ثانيه كامل مي شود در حاليكه ساير روشهاي گندزدايي به 10 تا 60 دقيقه زمان نياز دارند)
 • هزينه پايين سرمايه گذاري (در طراحي تاسيسات جديد، ضدعفوني با UV كمترين هزينه سرمايه گذاري را دارد.‌)

3) گندزدايي آبهاي سطحي
نور UV در دوز متعارف با مولكولها واكنش شيميايي نشان نميدهد. درحاليكه مواد گندزداي شيميايي با اكسيداسيون بعضي ملكولها بستر تغذيه منا سبي براي رشد ميكروبي ايجاد ميكنند. مقدار پرتو UV مورد استفاده در گندزدايي، در مقايسه با مقداري كه در تكنيكهاي پيشرفته اكسيداسيون با UV بكار ميرود، بسيار پايين است. از اين رو ميتوان ميزان دوز UV را بدون اينكه منجر به جذب UV در آب شود تا ميزان زيادي بالا برد. عدم حساسيت مواد شيميايي آب نسبت به تغييرات دوز UV مزيت اين شيوه بخصوص در گندزدايي آبهاي سطحي مي باشد. زيرا به خاطر كيفيت پايين اين آبها در مقايسه با آبهاي زيرزميني معمولا گندزدايي بيشتري لازم است.
كلر در دوز بالا مي تواند كيست هاي ژيارديا را ازبين ببرد ولي بروي كريپتوسپوريديوم، حتي در دوزهاي بالا، تاثير نمي گذارد. پروتوزوا در آبهاي سطحي بيشتر يافت مي شود و براي از بين بردن آن به مقادير بيشتري از گندزداهاي شيميايي نياز است كه مجددا به تشكيل تركيبات جانبي مضر بيشتري مي انجامد.

مواردي كه وجود كيستهاي پروتوزوا خطر شناخته شده ويا بالقوه باشد، عملي ترين راه حل مقابله با آن استفاده از فيلتر مناسب در تصفيه خانه هاي شهري و منازل است. يك سيستم خانگي مناسب ميتواند شامل يك پيش فيلتر براي خارج كردن رسوبات و ذرات درشت تر، يك فيلتر با منفذ هاي 5 ميكرون مطلق براي خارج كردن ژيارديا، و در نهايت يك فيلتر با منفذهاي 3 ميكرون مطلق براي خارج كردن كريپتوسپوريديوم باشد. اگر فيلترها پس از تعويض و قبل از دورانداخته شدن به مدت طولاني در داخل مواد سفيد كننده قرار گيرند، پروتوزوا درگير در منافذ فيلتر از بين ميرود. در تصفيه خانه هاي شهري، عموما فيلترهاي شني و يا چند لايه بكار ميرود. همچنين مي توان از روش هاي نوين تصفيه با سيستم ازن زني استفاده نمود. در اين صورت بايد مواد آلي تجزيه شده توسط ازن پس از ازن زني بوسيله فيلتر فعال بيولوژيكي ويا كربن فعال جذب شده و سپس باكتريهاي حاصل از اين فرايند بيولوژيك نابود شوند.UV براي گندزدايي نهايي اين سيستم بسيار مناسب مي باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم دی 1387ساعت 19:32  توسط سید امین حسینی  | 

تهيه سوخت از فاضلاب

برای نخستين بار در جهان دو شرکت ژاپنی ازفاضلاب برای سوخت نيروگاهای حرارتی

استفاده می کنند . بر اساس طرح شرکت های ماروينی و د نگن کاهتسو اين سوخت با مخلوط

کردن زباله های فاضلاب شهری با پس مانده روغن های سوخته خوراکی و خشک کردن

مخلوط با حرارت به دست می آيد .اين شرکت ها می گويند با اجرای اين طرح نه تنها مشکل

دور ريز زباله های فاضلاب حل می گردد بلکه در استفاده از سوخت ذغال سنگ در

نيروگاهها حرارتی نيز صرفه جويی می شود . به گفته آنها يک  کيلو سوخت ساخته شده از

زباله های فاضلاب۶ هزار کيلو کالری حرارت ايجاد می کند که با ذغال سنگ برابر است.

منبع مورد استفاده :  شرکت کنترول کيفيت هوا

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی 1387ساعت 18:43  توسط سید امین حسینی  | 

آب، آلودگي ها و تصفيه و اب و فاضلاب و دستگاه ها

مقدمه

شناخت آب از نظر كيفيت و كميت و چگونگي حصول آن،قدمي اساسي در جهت بهينه سازي مصرف آن مي باشد. اگر چه بيش از سه چهارم كره زمين را آب فراگرفته است،اما سهم قليلي از آب هاي موجود، براي مصارف بهداشتي و كشاورزي، قابل استفاده است. زيرا حدود 3/97 درصد اقيانوس ها و 1/2 درصد يخ هاي قطبي و 6/0 درصد درياچه ها و رودخانه و آب هاي زيرزميني وجود دارد، كه حدود 36/0 درصد كل منابع آب مي باشد. آب اقيانوس ها، درياها و اغلب درياچه ها و بسياري از منابع آب زيرزميني به علت شوري بيش از حد و داشتن املاح معدني براي مقاصد بهداشتي، كشاورزي و صنعتي، غيرقابل استفاده مي باشند.
آب ماده حياتي است كه بطور يكنواخت در سطح كره زمين موجود نمي باشد. در نتيجه بسياري از نقاط كره زمين با كمبود آب مواجه است. حركت مداوم بخار آب به هوا و برگشت آن به زمين را گردش آب در طبيعت مي نامند.
انرژي خورشيد باعث تبخير آب اقيانوس ها، رودخانه ها، درياچه ها و منابع آب سطحي مي گردد. بخار آب فشرده شده همراه توده هاي هوا باعث نگهداري آب درهوا شده و موجب تشكيل ابر باردار يا ذخيره كننده آب مي شود.ريشه گياهان، آب و رطوبت موجود در خاك را گرفته و از طريق روزنه هاي تنفسي برگ ها به هوافرستاده و به بخار تجمع يافته در هوا اضافه مي شود كه در شرايط مناسب به صورت نزولات جوي به زمين برمي گردد.
آب يك عنصر حياتي است با ويژگي هاي قابل توجه و كم نظير، يكي از مهمترين عناصر شيميايي مي باشد، كه قسمت اعظم موجودات زنده و محيط زيست راتشكيل مي دهد. اين ماده 70% گياهان را تشكيل مي دهد. آب فراوان‌ترين و بهترين حلال در طبيعت است. آب يك مايع زيست شناختي است كه واكنش هاي فيزيكوشيميايي سوخت و ساز را در پيكره موجودات زنده مقدور و تسهيل مي نمايد.
آب ناشي از تعريق در گرما باعث خنك كردن بدن مي گردد. آب و انيدريد كربنيك توسط انرژي خورشيدي در پيكره گياهان سبز تبديل به كربوهيدرات يا انرژي شيميايي مي شود.
اگر چه آب خالص در طبيعت يافت نمي شود، اما آب خالص مايعي بي رنگ، بي بو و بي مزه است كه داراي نقطه انجماد صفر و نقطه جوش 100 درجه سانتي گراد مي باشد،که ساختار شيميايي آن به صورت H2O است وبه احتمال كمتر از 3/0 درصد آب هاي موجود در طبيعت بر دارنده ايزوتوپ هاي H4O2 ، H6O3 نيز مي باشند.
آب در چرخه گردش خود قادراست ،املاح و گازهاي موجود در طبيعت را به صورت محلول در آورده و بسياري از آلودگي ها را همراه خود به حركت در آورد. آب باران قبل از رسيدن به زمين ناخالصي هاي موجود درهوانظير ذرات گرد وغبار، گازها، مواد راديواكتيو و ميكروب ها را به سطح زمين آورده و درحين حركت در زمين نيز آلاينده ها را با خود حمل مي كند. به علاوه آب هاي جاري اغلب دريافت كننده فاضلاب ها و مواد زائد ناشي از فعاليت هاي انساني مي باشند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم آذر 1387ساعت 11:3  توسط سید امین حسینی  | 

روشهای جدید در تصفیه فاضلاب

واحد SBR
واحد SBR از یک راکتور پر و خالی شونده تشکیل شده که در آن اختلاط کامل صورت می گیرد و علاوه بر آن هوادهی و ته نشینی که بعد از مرحله واکنش می باشد،در یک تانک انجام می شود. در تمام سیستمهای SBR عمل تصفیه در قالب 5 مرحله ای که در ادامه می آید، بصورت متوالی انجام می شود.
1- پرشدن،
2- واکنش(هوادهی)،
3- ته نشینی،
4- تخلیه ،
5- آزاد.
در طی مرحله پرشدن، فاضلاب به سیستم وارد می شود. در طی فرایند پر شدن سطح مایع موجود در راکتور از 75درصد در انتهای مرحله آزاد به 100درصد می رسد. در خلال پرشدن، محتویات راکتور در حال مخلوط شدن و یا مخلوط و هوادهی شدن توامان هستند تا به واکنشهای بیولوژیکی در حال انجام در داخل راکتور سرعت ببخشند.
در طی فرایند واکنش، واکنشهای آلی تحت شرایط کنترل شده محیطی بر روی مواد آلی موجود در فاضلاب انجام می شود.
در طی فرایند ته نشینی، مواد جامد تحت شرایط سکون شروع به ته نشینی می کنند و نتیجه آن پساب تصفیه شده ایست که آماده تخلیه از سیستم SBR است.
پساب تصفیه شده در طی مرحله تخلیه از سیستم خارج می شود. برای تخلیه پساب تصفیه شده از مکانیزمهای متعددی از جمله دریچه های سرریز می توان استفاده نمود.
مرحله آزاد در یک سیستم SBR که از چند تانک استفاده می کند، زمان لازم را برای پرشدن یک تانک قبل از اینکه مرحله بعدی (واکنش) شروع شود، فراهم می سازد. به دلیل اینکه این مرحله چندان ضروری نیست، گاهی از سیستم SBR حذف می شود.
در مورد فاضلابهای با جریان دائمی، حداقل به 2 تانک نیاز است تا زمانی که یک تانک در حال پرشدن است، تانک دیگر در حال انجام مرحله تصفیه باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم آذر 1387ساعت 11:1  توسط سید امین حسینی  | 

فیلتر کربن اکتیو

بدنه فیلتر كربن فعال یک استوانه از ورق فولادی با ضخامت مناسب است كه داخل آن کربن فعال قرار داده مي شود.
کربن فعال یک ماده جاذب است که درتصفیه آب، تصفیه پیشرفته فاضلاب و حذف برخی مواد آلی از فاضلابهای صنعتی کاربرد دارد.
این سیستم، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
فيلتراسيون كربن فعال د رتصفیه آب بخصوص د رمواقعی که مشکل طعم، بو و رنگ وجود داشته باشد بکار می رود. کربن فعال هم به صورت گرانول و هم پودر در دسترس می باشد که فرم گرانول آن معمولا قابل بازیابی است.
مخزنهای تحت فشار پس از یک لایه نازک از سیلیس مقداری از حجم مخزن با دانه های گرانول کربن فعال پرشده و جریان آب از بالا توسط نازلها روی ذرات کربن فعال پخش شده و آب عاری از رنگ، بو و مواد آلی توسط آب جمع کن های کف مخزن جمع آوری شده و به خارج از دستگاه هدایت می شود.
د ربرخی موارد می توان، کربن فعال را توسط بخار احیا نموده و در برخی موارد باید کربن فعال مصرف شده را با کربن فعال جدید جایگزین نمود.
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان 1387ساعت 9:50  توسط سید امین حسینی  | 

نحوة گندزدايي لوله‌هاي آبرساني، مخازن، چاهها

نحوه گندزدائي لوله هاي آب در اصلاح شبكه و يا توسعه شبكه
با توجه به جدول زير به ازاي هر شاخه لوله مقدار كلر مورد نياز در نظر گرفته شود.

جدول گند زدائي لوله هاي آب
قطر لوله به ميلي متر درصد خلوص كلر كلر مورد نياز يك شاخه 5 متري به گرم ساعت ماند كلر
100 70 72/1 12
150 70 8/3 12
200 70 75/6 12
250 70 6/10 12
300 70 2/15 12
350 70 77/20 12
400 70 9/26 12
500 70 42 12
600 70 60 12
700 70 83 12


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم آبان 1387ساعت 9:42  توسط سید امین حسینی  | 

کاريکاتور تصفيه فاضلاب

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور 1387ساعت 22:32  توسط سید امین حسینی  | 

لوله PP فاضلابی اورینگی Push-Fit PP Pipe

مقاوم در برابر فاضلاب سرد و گرم داخل و خارج ساختمان در مقایسه با لوله PVC و لوله PE
مقاوم در برابر خوردگی ، پوسیدگی ، زنگ زدگی و اکسیداسیون در مقایسه با لوله فلزی و لوله آزبست
طول عمر 50 تا 100 ساله هم برای لوله و اتصالات و هم برای واشر آب بندی
انعطاف پذیری زیاد در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست بویژه در اتصالات هنگام حرکتهای زمین و ساختمان
مقاومت حرارتی زیاد در مقایسه با لوله PVC  و لوله PE
مقاومت شیمیایی بالا خاصه در مقابل اسید سولفوریک بیوارگانیک  موجود در فاضلاب ها در مقایسه با لوله آزبست
مقاوم در برابر یخ زدگی و ضربه در مقایسه با لوله PVC لوله آزبست
سرعت و آسانی نصب در مقایسه با لوله PE و لوله آزبست وچدنی
سبکی و آسانی حمل ونقل در مقایسه با لوله آزبست و لوله چدنی
مقاومت در انتقال صدا و مهار آلودگی صوتی در مقایسه با انواع لوله ها
بیمه نامه 10 ساله در مقایسه با انواع لوله ها
دوست محیط زیست در مقایسه با لوله PVC ولوله آزبست و لوله چدنی
سطح صیقلی و با حداقل رسوب در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست
اصطحلاک و زبری ناچیز و هیدرولیک بهینه در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست
اتصال انشعاب خروجی فاضلاب لوازم بهداشتی به شاخه افقی لوله قائم یا لوله اصلی طبق مبحث شانزدهم کتابچه مقررات ملی ساخنمان باید قابل جدا شدن باشد .

توضیحات آکفا :
لوله های PVC , PE و چدنی این امکان را ندارند

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور 1387ساعت 0:20  توسط سید امین حسینی  | 

اس بي آر چيست؟

یک نوع سیستم راکتوری پروخالی شونده است که در برگیرنده یک راکتور اختلاط کامل است که در آن تمام فرآیندهای لجن فعال رخ می دهد. یک SBR از تعدادی چرخه در هر روز تشکیل شده است. یک چرخه معمولی ممکن است شامل4 مرحله به شکل سه ساعت پرشدن،دو ساعت هوادهی،نیم ساعت ته نشینی و نیم ساعت تخلیه باشد یک مرحله سکون نیز ممکن است برای ایجاد انعطاف پذیری در جریان های زیاد در نظر گرفته شود.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور 1387ساعت 22:42  توسط سید امین حسینی  | 

گسترش کاربرد اشعه فرابنفش UV

استفاده از اشعه UV در کشور چین به‌عنوان عامل ضدعفونی کننده در حال گسترش می‌باشد. این اشعه با توجه به فقدان آثار نامطلوب بر روی محیط زیست، جهت ضد عفونی پساب در تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری مورد استفاده قرار گرفته است.● مقدمه
دفع پساب تصفیه خانه‌های فاضلات به محیطس پذیره از نظر میکربی با محدودیت مواجه می‌باشد. این محدودیت در رابطه با مجموع کلیفرم‌ها کمتر از ۱۰۰۰ عدد در ۱۰۰ میلی‌لیتر و در رابطه با کلیفرم مدفوعی کمتر از ۴۰۰ عدد در ۱۰۰ میلی‌لیرت می‌باشد برای رسیدن به آستانه اعلام شده ناچاراً استفاده از گندزدائی کننده‌هائی چون گاز کلر و یا مشتقات آن، گاز ازن و در نهایت کاربرد اشعه فرابنفش ضروری می‌باشد. کاربرد کلر یا مشتقات آن در ضد عفونی فاضلاب همواره جای تأمل دارد به‌خصوص آن که ترکیبات آلی موجود در فاضلاب با کلر تولیدات ثانویه‌ای ایجاد می‌کند که سرطان‌زا تشخیص داده شده‌اند. استفاده از گاز ازن نیز با توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری بالا جهت گندزدائی فاضلاب قابل توصیه نیست و تنها گزینه موجود که ممکن است جایگزین کلر و مشتقات آن شود و از نظر هزینه‌ها نیز با کلر قابل رقابت باشد و اثرات سوئی نیز بر محیط زیست تحمل نکند اشعه فرا بنفش (UV) می‌باشد.
در کشور ما استفاده از کلر و مشتقات آن جهت گندزدائی پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب به‌صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته است معهذا کمتر تصفیه خانه فاضلابی می‌توان یافت که عمل گندزدائی پساب را به‌طور جدی در دستور کار خود داشته باشد. به خصوص طی یکی دو دهه اخیر که مشکلات ناشی از واکنش‌های ثانوی استفاده از کلر نیز مطرح شده است، دست بهره برداران این گونه تأسیسات را جهت گریز از انجام این فرایند باز گذاشته است. در ارتباط با استفاده از اشعه UV طی سال‌های ۷۸ -۷۷ پروه‌ای تحقیقاتی در تصفیه خانه فاضلاب صاحب قرانیه به مورد اجراء حجم پساب، مواد معلق موجود در پساب، نامناسب بودن سازه دستگاه، غیر اتوماتیک بودن سیستم تمیز کردن لامپ‌ها و غیره گرچه تا حدود زیای در کاهش باکتری‌های موجود در پساب مؤثر بوده لیکن هیچگاه راندمان حذف ۹۹/۹۹ درصد را حاصل نگردید. به هر جهت پروژه مذکور بدون اخذ نتیجه لازم پس از یک سال عملیات تحقیقاتی متوقف و حاصل کار تداوم دفع پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب بدون عمل گندزدائی بود.
مقاله حاضر که ترجمه‌ای از مجله water۲۱ مربوط به اکتبر ۲۰۰۴ می‌باشد و وضع موجود تصفیه خانه‌های فاضلاب را با وضع سال‌های اخیر کشور چین تداعی می‌کند شاید راه گشائی جهت رسیدن به وضعیت مطلوب دفع پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب از نقطه نظر استاندارد میکربی باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:24  توسط سید امین حسینی  | 

اسمز معكوس Rever osmosis ( R.O )

امروزه در صنايع براي تأمين آب مورد نياز از دستگاههاي تصفيه آب به روش اسمز معكوس بطور گسترده‌اي استفاده مي شود . اساس كار اين دستگاهها بر عبور ملكولهاي غير يوني مثل آب ، از يك غشاء نيمه تراوا با روزنه هاي بسيار ريز بناشده است .اسمز معكوس Rever osmosis ( R.O )

مقدمه :

امروزه در صنايع براي تأمين آب مورد نياز از دستگاههاي تصفيه آب به روش اسمز معكوس بطور گسترده‌اي استفاده مي شود . اساس كار اين دستگاهها بر عبور ملكولهاي غير يوني مثل آب ، از يك غشاء نيمه تراوا با روزنه هاي بسيار ريز بناشده است . اين غشاء هاي نيمه تراوا طوري ساخته شده اند كه مولكولهاي خنثي را به راحتي از خود عبور مي دهند و آب خام ورودي كه داراي املاح مختلف مي باشد به آب تقريباً خالص مبدل مي گردد .در اين روش ، جريان آب ورودي يا خوراك ( Feed ) به دو جريان خروجي تبديل مي شود :

1.       آب تصفيه شده ( Permeate ) .

2.       آب تغليظ شده كه املاح آن افزايش يافته است بنام دور ريز ( Reject يا Brine ) .

اساس كار دستگاه اسمز معكوس : براي تشريح تصفيه آب با اين روش لازم است ابتدا قانون اسمز شرح داده شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:21  توسط سید امین حسینی  | 

کاربرد انواع فیلتر در تصفیه‌ فاضلاب صنایع

روان‌کننده‌های صنایع فلزی (MWF) به‌طور گسترده جهت خنک سازی و روان کردن قطعات فلزی حین انجام عملیات روی آنها استفاده می‌شود. میزان مصرف سالیانه جهانی این روغن‌ها حدود (۹)۱۰٭۲ L بوده و میزان فاضلاب آن بیش از ۱۰ برابر این مقدار می‌باشد، چراکه این روغن‌ها جهت استفاده باید رقیق شوند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:19  توسط سید امین حسینی  | 

ژيارديا وکريپتوسپوريديوم درآب آشاميدني

GIARDIA AND CRYPTOSPORIDIUM IN DRINKING WATER

ژيارديا وکريپتوسپوريديوم ازجمله انگلهاي ميکروسکوپي هستند که ميتوان آنهارا درآب مشاهده نمود.ژيارديا عامل يک بيماري روده اي بنام ژيارديازيس يااصطلاحاً»تب سگ آبي» وکريپتوسپوريديوم عامل بيماري مشابهي بنام کريپتوسپوريديوزيس مي باشد.ژيارديا وکريپتوسپوريديوم ازجمله انگلهاي ميکروسکوپي هستند که ميتوان آنهارا درآب مشاهده نمود.ژيارديا عامل يک بيماري روده اي بنام ژيارديازيس يااصطلاحاً»تب سگ آبي» وکريپتوسپوريديوم عامل بيماري مشابهي بنام کريپتوسپوريديوزيس مي باشد.هردوانگل کيستهايي توليد مي کنند که درشرايط محيطي سخت ونامساعد مقاومند.کيستها پس ازبلعيده شدن شروع به رشد وتکثير نموده وموجبات بيماري را فراهم مي نمايند.انگلها پس ازتغذيه،کيستهاي جديدي تشکيل مي دهندکه ازآن پس درمدفوع زندگي خود راسپري مي نمايند.مطالعه برروي اشخاص داوطلب نشان داده است که هضم فقط تعداد بسيار کمي ازکيستها باعث ابتلا به بيماري مي گردد.
ازجمله علائم عمومي بيماري ناشي ازانگل ژياردياميتوان اسهال،دردهاي ناحيه شکم،گاز معده،ناراحتي وبيقراري وکاهش وزن رانام برد.تهوع،احساس سرما،سردرد وتب مي تواند ازديگرعلائم اين بيماري باشد.اين علائم غالبا شش تا شانزده روز بعداز اولين حضور انگل دربدن ظاهر شده ومي تواند تايکماه بطول بيانجامد.
علائم بيماري ناشي ازکريپتوسپوريديوم مشابه ژيارديازيس مي باشد که معروفترين آنها اسهال،دردهاي ناحيه شکم،حالت تهوع وسردرد مي باشد.اين علائم معمولا طي دوتا بيست وپنج روزپس از ابتلا نمايان شده ويک تادوهفته بطول مي انجامد.دربيشتر موارد اين انگلها به محيط پيرامون خودبراي بيش از يکماه مي چسبند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:16  توسط سید امین حسینی  | 

تیتراسیون خنثی شدن

واکنشهای خنثی شدن شامل ترکیب اسید و باز با یکدیگر می‌باشند، که با بهره‌گیری از معرفهای شیمیایی تشخیص داده می‌شوند. فرآیندی که طی آن محلول به تدریج به نمونه اضافه گردد، تیتراسیون نام دارد. تیترانت درون ظرفی به نام بورت قرار گرفته و به تدریج به تیتراند افزوده می‌شود. بورت عبارت است از ظرفی که به طور دقیق برای حجمهای معین، مدرج شده و از آن برای اندازه‌گیری حجم تیترانت اضافه شده در دوران تیتراسیون، استفاده می‌گردد. حجمی از تیترانت که برای واکنش کامل ماده‌ی مورد تجزیه در تیتراند لازم است، نقطه‌ی هم‌ارزی تیتراسیون نامیده می‌شود.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1387ساعت 20:27  توسط سید امین حسینی  | 

تیتراسیون کمپلکس (کمپلکسومتری)

در بعضی از موارد گونه‌های شیمیایی می‌توانند با اشتراک گذاشتن یک یا چند جفت الکترون با گونه‌ی شیمیایی دیگری وارد واکنش گردند. این واکنشها به نام واکنش‌های کمپلکس شناخته شده‌اند. محصول این چنین واکنشهایی را کمپلکس و اجزای دهنده‌ی جفت الکترون را معرفهای کمپلکس دهنده یا لیگاند می‌نامند. یون گیرنده‌ی الکترون را یون مرکزی یا اتم مرکزی گویند. اغلب یون‌های مرکزی کاتیونهای فلزی هستند و لیگاندها می‌توانند مولکولهای خنثی مثل آب، آمونیاک و یا یونهایی مثل کلرید، سیانید و یا هیدروکسید باشند. کمپلکس می‌تواند دارای بار منفی و یا بار مثبت و یا بدون بار باشد. لیگاندها بر حسب تعداد جفت الکترون‌هایی که می‌توانند در اختیار اتم مرکزی قرار دهند، دسته‌بندی می‌شوند. لیگاندهایی که فقط یک جفت الکترون در اختیار اتم مرکزی قرار می‌دهند به لیگاندهای یک‌دندانه و لیگاندهایی که تعداد جفت الکترون بیشتری به اتم مرکزی می‌دهند، به لیگاندهای چند دندانه معروف هستند. چندین عامل از جمله ماهیت لیگاند، ماهیت یون فلزی مرکزی، ماهیت شیمیایی و وضع فضایی کمپلکس بر روی پایداری کمپلکس موثر هستند. معمولا کمپلکس‌های تشکیل شده از لیگاندهای چند دندانه که با یون اتم مرکزی تولید حلقه‌های 5 و 6 تایی می‌نمایند، دارای پایداری بالا هستند. سرعت واکنش تولید کمپلکس بستگی به چند عامل، از جمله ماهیت مواد، واکنشگر، حلال و ماهیت کمپلکس دارد.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1387ساعت 20:25  توسط سید امین حسینی  | 

تیتراسیون های رسوبی

این تیتراسیون براساس تشکیل سریع رسوب می‌باشد و بیشتر برای تعیین غلظت هالوژنها به کار می‌رود. در این صورت اغلب از نیترات نقره به عنوان عامل رسوب دهنده استفاده می‌شود. این نوع تیتراسیون‌ها را آرژانتومتری نیز می‌نامند. معروفترین روشهای تیتراسیون رسوبی عبارتند از: 1- روش موهر 2- روش فاجان 3- روش ولهارد روش موهر: شامل تیتراسیون یون کلر یا برم با نیترات نقره استاندارد در pH حدود خنثی و مجاورت یون کرومات به عنوان معرف است. در پایان رسوب قرمز آجری کرومات نقره ظاهر می‌گردد. روش فاجان: یون کلر به وسیله‌ی یون نقره در مجاورت یک معرف که دارای خاصیت فلوئورسانس است (مانند فلوروشین) تیتر می‌شود. در پایان تیتراسیون معرف جذب سطح رسوب شده و رنگ قرمز حاصل می‌شود. معرف به‌کار رفته چند قطره از محلول الکلی فلورسئین یا محلول آبکی نمک سدیم آن می‌باشد. روش ولهارد: برای تیتراسیون یون نقره، محلول استاندارد تیوسیانات در مجاورت یون فریک به عنوان معرف به کار می‌رود. برای جلوگیری از هیدرولیز یون آهن تیتراسیون بایستی در محیط اسیدی نسبتا قوی صورت گیرد. محصول نهایی تیوسیانات فرو است که رنگ قرمز دارد. امروزه در اغلب تیتراسیونهای رسوبی، برای تعیین نقطه پایانی از یک دستگاه همانند پتانسیومتری، هدایت سنجی و یا اسپکتروفتومتری استفاده می‌شود. محلولهای نیترات نقره، عمومیترین معرفها برای استفاده در تیتراسیونهای رسوبی می‌باشند.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1387ساعت 20:23  توسط سید امین حسینی  | 

کل کربن آلی (TOC)

TOC مقدار کل کربن آلی را به ما نشان می‌دهد. بنابراین شاخص بسیار خوبی برای تخمین مواد آلی می‌باشد اما آزمایش TOC به ما نشان نمی‌دهد که چه مقدار از این کربن آلی قابل تجزیه است و یا چه مقدار اکسیژن برای تجزیه آن مصرف می‌شود. این آزمایش به زمان 5 تا 10 دقیقه نیاز دارد تا کامل شود. TOC یک روش احتراق دستگاهی است که در آن مواد آلی در دمای 1000 درجه‌ی سلسیوس به CO2 تبخیر می‌شوند. از ویژگیهای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: • این روش محتوای کربن را اندازه می‌گیرد، اما اکسیژن معادل با مواد آلی را نشان نمی‌دهد. • این آزمایش سریع است و به نمونه‌ی بسیار کمی‌(کمتر از 1 میلیلیتر) نیاز دارد. • به خاطر حجم کم، ذرات آلی خارجی و سلولهای جلبکی می‌توانند ایجاد خطا کنند. روشهای آزمایش TOC از گرما و اکسیژن، تابش فرابنفش، اکسیدکننده‌های شیمیایی، یا ترکیبی از این روشها برای تبدیل کربن آلی به دی‌اکسیدکربن بهره می‌گیرند و TOC را با یک تحلیلگر فروسرخ یا وسایل دیگر اندازه می‌گیرد. نسبت BOD5/TOC برای فاضلاب خام تصفیه نشده از 1.2 تا 2متغیر است. البته باید توجه کرد که این نسبت به طور جدی با میزان تصفیه‌ای که روی فاضلاب انجام شده، تغییر می‌کند.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1387ساعت 20:22  توسط سید امین حسینی  | 

تصفيه ي فاضلاب (تصفيه ي اوليه یا مکانیکی )

تصفیه اولیه:


تصفیه اولیه فاضلاب شامل حذف مواد جامد معلق از فاضلاب و یا آماده سازی فاضلاب جهت ورود به قسمت تصفیه ثانویه می باشد. بخش ها مختلف تصفیه اولیه عبارتند از :
1- آشغالگیری،
2- ته نشینی،
3- شناورسازی،
4- خنثی سازی و متعادلسازی.

 


آشغالگیری به منظور حذف مواد جامد در اندازه های مختلف بکار می رود. ابعاد مجرای شبکه آشغالگیری بسته به کاربرد متفاوت می باشد. عمل تمیز کردن شبکه آشغالگیر می تواند بصورت دستی و یا مکانیکی انجام شود. آشغالگیرها به دو دسته شبکه بندی ریز و شبکه بندی درشت تقسیم می شوند و وظیفه محافظت پمپ ها و سایر تجهیزات تصفیه خانه در مقابل مواد جامد شناور در فاضلاب را بر عهده دارند.
ته نشینی به منظور جداسازی ذرات شناور در فاضلاب با استفاده از اختلاف چگالی میان ذرات با جریان فاضلاب بکار می رود. ته نشینی در یک و یا چند بخش از تصفیه خانه از قبیل :1- مخازن دانه گیری2- ته نشینی اولیه که قبل از تصفیه بیولوژیک قرار دارد و مواد جامد را جدا می سازد 3- ته نشینی ثانویه که بعد از تصفیه بیولوژیکی قرار داشته و لجن بیولوژیک تولید شده را از فاضلاب جدا می سازد٬ استفاده می شود.
شناورسازی به منظور جداسازی ذرات با چگالی پایین از فاضلاب بکار می رود. عمل جداسازی از طریق واردکردن حبابهای هوا به داخل فاز مایع انجام می شود. فاز مایع تحت فشاری بین 2 تا 4 اتمسفر قرار گرفته و سپس هوا تا حد اشباع در آن حل می شود. در ادامه فشار این محلول از طریق عبور از یک شیرفشارشکن به حد فشار اتمسفر می رسد. در نتیجه مقداری از هوای محلول تمایل به جدا شدن از فاز مایع پیدا می کند. ذرات جامد و یا مایع توسط هوای جدا شونده از فاز مایع به سطح مایع آمده و بر روی آن شناور می شوند.
خنثی سازی در برخی از قسمتهای تصفیه خانه کاربرد دارد. از جمله: 1- قبل از تخلیه آب تصفیه شده به محیط زیست. چراکه حیات موجودات آبزی به شدت نسبت به تغییرات هرچند ناچیز pH محیط از عدد 7 به شدت وابسته است. 2- قبل از شروع تصفیه بیولوژیک. برای انجام عمل تصفیه بیولوژیک pH محیط بین 6.5 تا 8.5 نگه داشته می شود تا حیات بیولوژیکی محتویات فاضلاب را تضمین نماید. عمل خنثی سازی را با افزودن اسید یا باز به جریان قلیایی یا اسیدی فاضلاب می توان انجام داد.

 

آشغالگیر

آشغالگیری که اولین واحد تصفیه خانه های رایج می باشد، عمل حذف آشغالهای با اندازه نسبتا بزرگ از فاضلاب عبوری را انجام می دهد که منبع مهمی برای میزان BOD فاضلاب محسوب شده و نیز امکان آسیبب رسانی به تجهیزات مکانیکی تصفیه خانه را دارند. آشغالگیرها معمولا از میله های با جنس استیل که بصورت موازی کنار هم قرار می گیرند تشکیل شده و تمیز کردن آنها بصورت دستی و یا مکانیکی انجام می شود.

 

آشغالگیر مکانیکی
در آشغالگیرهای مکانیکی، شبکه آشغالگیر توسط یک بازوی مکانیکی که از یک  سوییچ در بالادست آشغالگیر فرمان می گیرد، تمیز می شود.
برخی ویژگیهای آشغالگیرهای مکانیکی عبارتند از :

حداقل مقاومت در برابر جریان آب و کمک به استفاده موثرتر از کانال
نگهداری و تعمیر آسان آشغالگیر

 

 

 

 

 

 

 

آشغالگیر دستی
آشغالگیرهای دستی  شامل دو نوع شبکه ریز و شبکه درشت می باشد.

آشغالگیرهای شبکه درشت، ذرات بزرگ جامد را از فاضلاب حذف می کند.
آشغالگیرهای شبکه ریز، نوعا برای حذف موادی بکار می روند که ممکن است در ادامه روند تصفیه مشکلات نگهداری و عملکردی ایجاد  کند.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1387ساعت 21:17  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه ی ثانویه (تصفیه ی بیولوژیکی)

عبارت تصفیه ثانویه به تمامی فرایندهای تصفیه بیولوژیکی انجام شده در تصفیه خانه اعم از هوازی و غیرهوازی اطلاق می شود. روشهای رایج در تصفیه ثانویه فاضلاب عبارتند از:
1- روش لجن فعال،
2- هوادهی ممتد،
3- لاگونهای هوادهی،
4- استخرهای متعادلسازی،
5- تصفیه بی هوازی،

عبارت تصفیه ثانویه به تمامی فرایندهای تصفیه بیولوژیکی انجام شده در تصفیه خانه اعم از هوازی و غیرهوازی اطلاق می شود. روشهای رایج در تصفیه ثانویه فاضلاب عبارتند از:
1- روش لجن فعال،
2- هوادهی ممتد،
3- لاگونهای هوادهی،
4- استخرهای متعادلسازی،
5- تصفیه بی هوازی،


روش لجن فعال بصورت یک فرایند پیوسته و با بازگشت مجدد لجن بیولوژیک شناخته می شود. سیستم لجن فعال از سه بخش اصلی تشکیل یافته است.

1- یک راکتور که در آن میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب بصورت معلق و در معرض هوادهی قرار دارند.

2- جداسازی فاز جامد از مایع که معمولا در یک تانک جداسازی انجام می شود.

3- یک سیستم برگشتی برای بازگرداندن مواد جامد جدا شده از فاز مایع در تانک جداسازی به راکتور. ویژگی مهم روش لجن فعال شکل گیری مواد جامد لخته شده و قابل ته نشینی است که این مواد در تانکهای ته نشینی از فاضلاب جدا می شوند.
هوادهی ممتد (
Extended) شبیه روش لجن فعال متعارف بوده اما از جهاتی با آن متفاوت است. ایده اصلی در این روش که آنرا از روش لجن فعال متعارف متمایز می کند، به حداقل رساندن میزان لجن اضافی تولید شده می باشد. این امر از طریق افزایش زمان ماند تامین می شود. بنابراین حجم راکتورها در این روش از حجم راکتورهای لازم برای روش لجن فعال بزرگتر است.
لاگونهای هوادهی حوضهایی با عمق 1.5 تا 4.5 متر هستند که در آنها اکسیژن دهی به کمک واحدهای هوادهی انجام می شود. جریان در لاگنهای هوادهی بصورت یکطرفه بوده و لجن دوباره به آن بازنمی گردد.
استخرهای متعادلسازی از هیچ تجهیزی جهت هوادهی استفاده نمی کنند. اکسیژن مورد نیاز این استخرها از طریق هوای عبوری از سطح فاضلاب و نیز جلبکها که با انجام عمل سنتز اکسیژن تولید می کنند، تامین می شود. استفاده از این روش زمانی امکان پذیر است که مساحت زیاد زمین با قیمت پایین در دسترس بوده و کیفیت مطلوب پساب تصفیه شده چندان بالا نباشد.
تصفیه بی هوازی علاوه بر تصفیه فاضلاب در هضم لجن نیز بکار می رود. این فرایند شامل دومرحله است:

1- تخمیر اسید،

2- تخمیر متان. در مرحله تخمیر اسید، مواد آلی به اسیدهای آلی و عمدتا اسید استیک می شکنند. در مرحله تخمیر متان، میکروارگانیسمهای متان اسیدهای آلی را به متان، دی اکسیدکربن و یک اسید با زنجیره کربن کوتاهتر تبدیل می کنند.

روش تصفیه بی هوازی به دلیل اینکه از هیچ تجهیزی استفاده نمی کند، روشی ارزان است. از طرف دیگر زمان ماند مورد نیاز آن در مقایسه روشهای هوازی بسیار بیشتر است. بوی بد حاصل از فرایند بی هوازی، که عمدتا ناشی از تولید H2S می باشد، سبب شده تا استفاده از این روش بخصوص در مناطق شهری با محدودیت مواجه شود .

 
منبع:

 گروه فنی مهندسی آب (شرکت پارس اندیش ایلیا)

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1387ساعت 21:17  توسط سید امین حسینی  | 

کاربرد میکروارگانیسم ها در صنعت تصفیه ی فاضلاب ها

 الف) نقش قارچ ها در تصفیه ی فاضلاب

 توانایی قارچ ها در تجزیه ی ترکیبات آلی فاضلاب می تواند به اندازه ی توانایی باکتری ها باشد ، اما اگر به صورت جمعیت های غالب میکروبی فاضلاب در آیند نامطلوب است . دیواره ی خارجی قارچ ها بر خلاف دیواره ی باکتری ها سست است و به سادگی پاره و از هم گسیخته می شود . این  نقص می تواند موجب انسداد صافی ها شود و شرایط بی هوازی را برقرار سازد . PH فاضلاب در کنترل مقدار و انواع قارچ های موجود اهمیت فراوان دارد . مثلاً غالبیت ژئوتریکوم کاندیدوم ممکن است معادل PH  پنج یا کمتر باشد .

 

ب) نقش جلبک ها در فاضلاب

 هر چند جلبک ها را می توان به صورت پوششی در لایه های فوقانی صافی مشاهده کرد ، اما نقش آنها در فرآیند تصفیه اندک بوده و حتی ممکن است کارایی صافی را نیز کاهش دهند . در حوضچه های کوچک که مدت نگهداری فاضلاب در آنها حدوداً به یک هفته می رسد ، جلبک ها با فرآیند فتوسنتز ، اکسیژن کافی در اختیار باکتری ها قرار می دهند و در مقابل از باکتری ها دی اکسید کربن و ترکیبات آلی و غیر آلی را در یافت می کنند . در این جاPH  نیز عامل مهمی است . برای مثال  می توان به جلبک غالب سلناستروم [5]  در فاضلاب حاصل از کارخانه ی لبنیات سازی که با داشتن گونه های استرپتوکوکوس لاکتیس دلاکتر باسیلوس تا حدودی اسیدی است ( PH=5/8 ) اشاره کرد .

 

پ) توليد متان و تصفيه فاضلاب

 توليد متان در دماي بالا به وسيله ي كشت هاي مخلوط نامعين ، يكي از مشخصات هضم بي هوازي لجن باقي مانده درسيستم تصفيه فاضلاب شهري مي باشد . ارزش متان به عنوان سوختي كه مي تواند در وسايل موجود استفاده شود و يا ذخيره شده و سپس منتقل شود ،‌ باعث انجام تحقيقات قابل ملاحظه اي شده است . براي مثال توليد متان از ميگزوباكترآوتوتروفيكوس استفاده مي كنند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1387ساعت 21:10  توسط سید امین حسینی  | 

سپتیک تانک (SEPTIC TANKS)

سپتیک تانک (SEPTIC TANKS)
 سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی
(ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان
در آن انجام می گیرد . سپتیک تانک تشکیل شده است از انبار سرپوشیده ای که از بتن آرمه ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به انباره و بعلت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انبره بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشود . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه روشهای معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورندو به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنهابه نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد .به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروزن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .

مزایای دستگاه سپتیک تانک
از مزایای دستگاه سپتیک تانک بی هوازی ، سرعت و آسانی حمل و نصب آن در هر مکان، مقرون به صرفه بودن چه از نظر زمان ، عدم نیاز به فضا و مکان گسترده ، عدم نیاز به هزینه سرویس و نگهداری بعدی ، عدم نیاز به قطعات مکانیکی و کادر متخصص می باشد .

موارد کاربرد دستگاه سپتیک تانک
از دستگاههای سپتیک تانک در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی ، هتلها ] مراکز درمانی ، بیمارستانها ، کارخانجات ، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگانها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .

              

 
ظرفیت انسانی مصارف عمومی (نفر)
ظرفیت انسانی
( نفر)
حجم به لیتر ارتفاع دستگاه قطر دستگاه

مدل دستگاه

10-20 5 1000 230 80 S1
20-40 5-10 2000 230 115 S2
60-80 10-15 3000 180 165 S3
80-100 15-20 4000 230 165 S4
100-120 20-25 5000 260 165 S5
140-160 25-30 6000 310 165 S6
160-180 30-35 7000 360 165 S7
180-200 35-40 8000 410 165 S8
200-220 40-45 9000 460 165 S9
220-240 45-50 10000 510 165 S10
     

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1387ساعت 21:6  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه پساب و فراوری لجن

(Dissolved Air Flotation (D.A.F

استفاده از حبابهای گاز یا هوا به منظور جداسازی ذرات معدنی و نیز در تصفیه پسابهای حاوی روغن بطور گسترده ای رایج است.

شناورسازي با هوا (Air Flotation)
در اين روش، جداسازي از طريق وارد كردن حبابهاي ريز گاز(معمولاً هوا) به داخل فاز مايع صورت مي پذيرد. حبابهاي هوا به ذرات جامد
مي چسبند و نيروي شناوري مجموعه ذره و حبابهاي گاز بقدري زيادي است كه سبب صعود ذره به سطح مي شود. بدين ترتيب مي توان ذراتي را كه چگالي آنها از مايع بيشتر است، به صعود به سطح واداشت. صعود ذرات با چگالي كمتر از مايع(مانند روغن محلول در آب) را نيز مي توان با اين عمل تسهيل كرد.
استفاده از حبابهاي گاز يا هوا به منظور جداسازي ذرات معدني و نيز در تصفيه پسابهاي حاوي روغن بطور گسترده اي رايج است. بطور كلي فرآيند شناورسازي از چهار مرحله اساسي تشكيل مي شود:
1- توليد حباب (Bubble) در پساب روغني.
2- برخورد بين حبابهاي گاز و قطرات روغن شناور در آب.
3- چسبيدن ذرات روغن به حبابهاي گاز
4- صعود مجموعه هوا- روغن به سطح آب يعني جايي كه روغن(و نيز ذرات جامد معلق همراه آن) جمع آوري مي شود.


شناورسازي با هواي محلول(Dissolved Air Flotation)
واحد شناورسازي با هواي محلول معمولاً بعد از يك واحد API ياCPI قرار دارد و به وسيله مواد شيميايي(پليمرها و مواد منعقد كننده) و شناورسازي، روغنهاي امولسيوني را مي زدايد.
يك سيستم DAF بطور معمول داراي قسمتهاي زير است:
پمپ فشار، سيستم تزريق هوا، مخزن اشباع سازي، رگولاتور فشار(شير فشارشكن) و مخزن شناورسازي (داراي پخش كننده جريان ورودي). در سيستم DAF براي اشباع سازي پساب از هوا آنرا تحت فشار قرار مي دهند. تحت فشار قرار دادن پساب به سه روش صورت مي گيرد:
- تحت فشار قرار دادن كل جريان: در اين سيستم تمام پساب خام ورودي تحت فشار قرار گرفته و از هوا اشباع مي شود. در اين طرز عمل نسبت به دو روش ديگر بيشترين مقدار هوا حل مي شود و نتيجه آن بيشترين احتمال اتصال مناسب بين ذرات و حبابهاي هواست. اما در اثر اين عمل بدليل نياز به سيستمهاي اشباع سازي بزرگتر، احتمال شكستن لخته ها، در اثر عملكرد پمپ و همچنين هنگام كاهش فشار بيشتر مي شود.
- تحت فشار قرار دادن قسمتي از جريان: در اين سيستم قسمتي از پساب خام ورودي به طرف سيستم تحت فشار منحرف مي شود. از مزاياي اصلي اين سيستم مي توان كاهش دادن بهاي پمپاژ، ظرفيت بيشتر سيستم در حمل جريان لخته سازي و كاهش شكستن لخته ها را نام برد. عيب رايج اين سيستم و سيستم اول، قيچي شدن لخته ها و يا امولسيوني شدن روغن در هنگامي است كه جريان ورودي دچار كاهش فشار مي شود. در فشارهاي يكسان، مقدار هواي حل شده در اين سيستم نسبت به تحت فشار قرار دادن كل جريان بدليل شدت جريان كمتر پساب كمتر است.
- تحت فشار قرار دادن جريان برگشتي: در اين سيستم20 تا50 درصد پساب تصفيه شده به سيستم تحت فشار برگردانده مي شود. بنابراين از شكسته شدن لخته ها و يا امولسيون مجدد روغن در جريان ورودي اجتناب مي شود. اگر نخواهيم كه بار هيدروليكي(براساس شدت جريان ورودي) تغيير كند، بدليل اضافه شدن جريان برگشتي به كل جريان مجبور به بكارگيري بستر شناورسازي بزرگتري هستيم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت 1387ساعت 12:12  توسط سید امین حسینی  | 

آشنایی با سپتیک و چربی گیر

سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی ( ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بیهوازی همزمان در آن انجام می گیرد.

جهت حذف چربی ها و مواد معلق پساب مکانهایی نظیر رستورانها، هتل ها، کارخانه جات و .... که دارای آشپزخانه بزرگی هستند استفاده می گردد .سپتیک تانک

سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی ( ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بیهوازی همزمان در آن انجام می گیرد.

سپتیک تانک تشکیل شده از استوانه سر پوشیده شده ای که معمولاً با بتن آرمه و در ابعاد مختلف ساخته می شوند . فاضلاب پس از ورود به انباره به دلیل کاهش سرعت جریان آن قسمتی از مواد معلق خود را به صورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود

و مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف انبار جمع می شوند . این لجن حاوی ارگانیسم های زنده مفیدی می باشند. این ارگانیسم ها از فاضلاب ورودی به عنوان غذا فاضلاب را تصفیه می کند و به این دلیل حجم لجن در این سیستم تقریباً ثابت بوده و تا چند سالی نیاز به تصفیه لجن ندارد.

محاسن سپتیک تانک:

-         سرعت اجرا

-         مناسب برای زمین های دژ و یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند و یا مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی در آن بالا باشد

-         به دلیل استقرار در زمین مکانی را اشغال نمی نماید

-         هزینه بسیار مناسب

-         بدلیل عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد.

گریس تراپ ( Grease  trap )

جهت حذف چربی ها و مواد معلق پساب مکانهایی نظیر رستورانها، هتل ها، کارخانه جات و .... که دارای آشپزخانه بزرگی هستند استفاده می گردد .
این سازه پیش ساخته بتونی از دو مخزن تشکیل شده و قبل از سپتیک قرار می گیرد فاضلاب وارد مخزن اول شده با آرامشی که به دست می آورد یک سری از ذرات که دارای جرم حجمی بیشتری از آب هستند . ته نشین شده و چربی و روغنهایی که دارای جرم حجمی کمتری از آب هستند بر روی آن قرار می گیرند که این چربیها معمولا باید 15-10 روز یکبار تخلیه گردد خروجی مخزن دارای سیفونی است که حتی المقدور مانع خروج چربیها و ذرخت می گردد و در مخزن بعدی این عمل تکرار شده است و بدین ترتیب عمل حذف چربی و مواد معلق از فاضلاب صورت می پذیرد .

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت 1387ساعت 11:50  توسط سید امین حسینی  | 

آشنایی با GIS

آشنايي با سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي
كليات:
پيشرفت تكنيكهاي سنجش از دور ازيك طرف واستفاده از دستگاههاي اندازه گيري در زمينه هاي مختلف كميت و كيفيت آب از طرف ديگر، امكان دسترسي به حجم عظيمي از داده ها را در زمينه هاي مختلف مهندسي آب در مناطق مختلف جهان مهيا كرده است. در مسائل كنترل ، ذخيره سازي و بهنگام نمودن منابع آب، بررسي وتجزيه وتحليل اين حجم ازداده ها نيازمند استفاده از امكانات خاص نرم افزاري و سخت افزاري است كه سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي به نحو مطلوبي آنرا فراهم مي سازند. اين سيستمها امكان مديريت داده هاي مختلف و انجام عمليات مكاني بين لايه هاي مختلف را فراهم ميسازند. اين قابليت ها در حدي هستند كه مي توان سيستمهاي مذكور را به شكل مؤثري از نرم افزارهاي بانك اطلاعاتي و يا نقشه كشي مجزا كرد.
برنامه ريزي و مديريت منابع آب از جمله موارد كاربردي جديدي است كه توسط سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي(GIS) بخوبي انجام ميگردد. بعنوان نمونه، بررسيهاي كمي منابع آب نظير؛ تخمين رواناب ناشي از بارش، تهيه نقشه هاي پهنه بندي سيلاب، بررسي فرسايش حوزه هاي آبريز، و ..... توسط اين ابزارها بخوبي صورت ميگيرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387ساعت 14:44  توسط سید امین حسینی  | 

تاثیر ازن بر باکتری ها

چگونگی کشته شدن باکتری ها توسط ازن

ازن باکتری های بسیاری را چه گرم مثبت و چه گرم منفی نابود می کند، ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های گرم منفی در مقایسه با باکتری های گرم مثبت نسبت به ازن حساست بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری هامشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387ساعت 14:37  توسط سید امین حسینی  | 

کمبود آب و تصفیه غیر کافی و فاضلاب

در کشور سوئد با جمعیتی معادل ۹ میلیون نفر، سالیانه یک میلیون تن لجن‌تر تولید می‌گردید. اکثراً لجن تولید شده به‌علت داشتن فلزات سنگین قابل تخلیه به مزارع کشاورزی و جنگل‌ها نمی‌بود. در حالی‌که با به‌کارگیری سیستم اکوسان در بسیاری از شهرها از معضل آلودگی آب کاسته شده است.


یکی از معضلات زیست محیطی اساسی که در اکثر کشورها بالاخص ایران مطرح است کمبود آب و آلودگی آن است. به‌عنوان مثال در شهری چون تهران با بیش از ۲ میلیون توالت سیفون‌دار که در هر فلاش‌تانک آن مقداری معادل ۱۹ـ۱۵ لیتر آب شیرین را هدر داده شده و روزانه هر توالت با این سیستم حداقل ۷۵ لیتر آب آلوده به بار سیستم فاضلاب می‌افزایند. از جهتی دیگر فاضلاب ناکافی در شهر تهران باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی و آب چاه‌ها می‌گردد.
لازم به‌ذکر است که در کشورهای توسعه‌یافته سعی وافری در کاهش آلودگی آب، ناشی از عدم تصفیه کامل فاضلاب به‌عمل می‌آید و اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که زدودن مواد دفعی انسان یک راه‌حل اساسی و بهداشتی محسوب می‌گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387ساعت 14:35  توسط سید امین حسینی  | 

اشعه فرابنفش

اشعه فرابنفش انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی زیادی دارد و برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی ، بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار دارد. وجود این اشعه در نور خورشید باعث آفتاب سوختگی پوست بدن می‌شود. این اشعه طول موجی بین 0.0144 میکرومتر و 0.39 میکرومتر را دارد.


اشعه فرابنفش انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی زیادی دارد و برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی ، بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار دارد. وجود این اشعه در نور خورشید باعث آفتاب سوختگی پوست بدن می‌شود. این اشعه طول موجی بین 0.0144 میکرومتر و 0.39 میکرومتر را دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387ساعت 14:31  توسط سید امین حسینی  | 

هواده هاي سطحي دورتند منداب (ايرمند)

ايرمند يک هواده شناور قائم است که براي انواع سيستم هاي هوادهي کاربرد دارد. اين نوع هواده قدرت پمپاژ بالايي داشته و با ايجاد اختلاط شديد هوا و آب از راندمان انتقال اکسيژن بالايي برخوردار است.
از جمله ويژگيهاي هواده هاي ايرمند مي توان به سهولت در نصب و اجرا ، سهولت در نگهداري، پايين بودن هزينه نصب کامل، نصب سريع و آسان، بالاترين بازدهي انتقال اکسيژن، ايده آل جهت تصفيه فاضلاب، سهولت در تنظيم موقعيت قرارگيري، عدم قرارگيري قطعات الکترومکانيکي هواده در داخل فاضلاب، سهولت در مقيد کردن هواده، عملکرد مطلوب حتي در صورت متغير بودن سطح آب و عدم احتمال بروز نشتي روي سطح شناور از طريق درز پيچ ها و يا عوامل ديگر?اشاره کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1387ساعت 14:28  توسط سید امین حسینی  | 

زئولیت

نحوه تشکیل زئولیتها به روش طبیعی

زئولیتها دارای منشا طبیعی بوده و به روش مصنوعی نیز تولید می‌شوند
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1387ساعت 14:25  توسط سید امین حسینی  | 

کاتالیزور

ریشه لغوی

کاتالیزور از دو صفت کاتا و لیزور تشکیل شده است. در زبان یونانی "کاتا" به معنای پائین ، افتادن ، یا پائین افتادن است و "لیزور" به معنی قطعه قطعه کردن می‌باشد. در برخی زبانها کاتالیزور را به معنی گردهم آوردن اجسام دور از هم معرفی کرده اند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1387ساعت 14:23  توسط سید امین حسینی  | 

اثرات بهداشتي استفاده مجدد از فاضلاب

      فاضلابهاي خانگي معمولا داراي 1/.  درصد ناخالصي هستند كه اين مقدار شامل عوامل آلوده كننده مختلفي است كه در صورت تخليه در محيط زيست مي تواند ضمن انتشار و شيوع انواع بيماريها ، خسارتهاي جبران ناپذيري در محيط زيست ايجاد نمايد. در اين رابطه كارگران و شاغلين مراحل توليد بيشتر از همه در معرض خطر جدي مي باشند كه بايد محافظت شوند . همچنين طبق تحقيقي كه به تازگي بر روي كارگران شاغل در تصفيه خانه هاي  فاضلاب اصفهان انجام شده است ، رابطه معني داري بين كار كردن در اين گونه مراكز به خاطر تماس با فاضلاب با بروز برخي از بيماريهاي دستگاه تنفس و عفونت هاي دستگاه گوارش پيدا شده است.  سازمان بهداشت جهاني (WHO)عفونت هاي ايجاد شده بوسيله عوامل بيماريزاي دفعي را بر اساس ويژگيهاي محيط انتشار در پنج گروه طبقه بندي مي نمايد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1387ساعت 14:22  توسط سید امین حسینی  | 

مطالب قدیمی‌تر