آب و فاضلاب

سلام بر دوستداران رشته آب و فاضلاب

آشنایی با پدیده ضربه قوچ

-مقدمه:

ضربه قوچ که دربعضی ازمتون فارسی از آن به عنوان «چکش آبی » نیز یاد شده است که از ترجمه واژه «Water Hammering» آمده است. این پدیده در خطوط لوله جریان تحت فشار اتفاق می افتد و بوضوح بر قوانین فشار، تغییرات دبی یا تغییرات سرعت جریان وشرایط زمانی و مکانی حرکت سیال استوار است. دربعضی از سیستم های هیدرولیکی تحت فشار، نظیر خطوط انتقال آب، نفت و یا شبکه های توزیع و لوله های انتقال آب، تونل های آبی، سیستمهای پمپاژ وجریان های ثقلی، پدیده ضربه قوچ با ایجاد موج های سریع، زودگذر ومیرا موجب خطرات گوناگونی می شود.

گاهی اوقات قدرت تخریبی این موج ها به حدی است که نتایج وخیمی به بار می آورد. ترکیدن لوله و خطوط لوله در سیستم های انتقال و شبکه های توزیع، خرابی و شکسته شدن شیرها، دریچه های کنترل و پمپ ها از نمونه‌های بارز تاثیر این پدیده می باشد.

از این گونه حوادث که در طرح های آبی موجب تخریب می گردد؛ فراوان مشاهده می شود و همه ساله خسارت زیادی را بر سیستمهای جریان تحت فشار تحمیل می نماید. البته در بعضی از پروژه ها شدت تخریب ضربه قوچ به حدی است که به یکباره سیستم انتقال را فلج می نماید، اما در همین سیستم ها نیز با تکرار این حادثه در هنگام بهره برداری موجب می شود تا از کارایی سیستم ها کاسته شده و نهایتاً به خطوط لوله، شیرآلات و دریچه ها، پمپ ها و توربین ها و سازه ی اطراف سیستم هیدرولیکی و یا تأسیسات مکانیکی مجاور صدمه وارد آید. در واقع امروزه در کلیه طرح های انتقال آب یا سیستم های انقال سیالات دیگر، بررسی ومطالعه دقیق ضربه قوچ به عنوان یک امر لازم و ضروری می باشد تا با شناخت کامل اثر آن، برای کنترل اثرات سوء این فرآیند تمهیدات مناسب اتخاذ گردد و سیستم انتقال از خطرات این پدیده مصون بماند.

ضربه قوچ آب در خطوط لوله را شاید بتوان یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذابترین پدیده در نظر افرادی که با سیستم های پمپاژ و انتقال آب سروکار دارند به حساب آورد. هدف از کتاب صرفاً ارائه بحث های تئوریک در این خصوص نیست، بلکه بررسی روش‌های محاسبه این پدیده و ارائه راه کارهای مقابله با آن است و با استفاده قابلیت‌ها و امکانات نرم افزار Hammer استفاده شده است. این برنامه از جدیدترین و کاملترین برنامه‌های تحلیل ضربه قوچ در محیط windows می‌باشد که در حال حاضر در بسیاری از پروژه‌های عملی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این جا عمدتاً به سیستم های پمپاژ آب خواهیم پرداخت و راه حل های مسائلی را که ضربه قوچ به علت خاموش یا روشن شدن پمپ ها به وجود می آورد، مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار خواهیم داد و نیز به اهمیت استفاده از چرخ لنگر، تانک ضربه گیر تحت فشار، تانک ضربه گیر، شیرهای یکطرفه ای که قابلیت بسته شدن سریع را دارند، شیرهای کنترل پمپ، شیرهای اطمینان، شیرهای هوا، سوپاپها، درپوشهای اطمینان (Rupture disk) و سایر تجهیزاتی که می تواند هزینه مقابله با پدیده ضربه قوچ را کاهش دهند خواهیم پرداخت و نقاط قوت و ضعف و محدوده عملی کار با هر یک و یا ترکیبی از آنها را مطرح خواهیم کرد.

برای یک طراح شاید تانک ضربه گیر تحت فشار مطمئن ترین روش مقابله با ضربه قوچ باشد و نیز در عین حال ممکن است مستقیم ترین راه حل این مشکل باشد، ولی در عمل برای مجری طرح و بهره برداری شاید این روش گرانبهاترین و مشکل ترین راه حل باشد.

طراحی سیستم های با سرعت جریان کم (موردی که در ایران بسیار رایج است) باعث افزایش قطر لوله­ها شده و سبب می شود که سالانه هزاران تن لوله اضافی در خاک مدفون بشود و اجرای پروژه ها با هزینه های سرسام آوری انجام یابد و از طرف دیگر اهمیت ندادن به مسائل ضربه  قوچ(بخصوص در خط لوله با طول کم و یا ارتفاع استاتیک کم) مشکلات زیادی پیش می آورد که بهره برداری از سیستم ها را بسیار مشکل، پرهزینه و یا حتی غیر ممکن می کند.

لذا آشنایی هر چه بیشتر کلیه دست اندرکاران سیستم های پمپاژ و انتقال آب با اصول اولیه این پدیده، روشهای محاسبه، عوامل تأثیر گذار و روش های مقابله با آن کاملاً ضروری است.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم تیر 1389ساعت 23:59  توسط سید امین حسینی  | 

مختصری از مراحل تصفیه آب به همراه شکل

http://www.npchse.net/health/pdf/water%20tre.pdf

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم اردیبهشت 1389ساعت 11:4  توسط سید امین حسینی  | 

برنامه ی LOOP

برنامه ی LOOP یک برنامه ی ویژه در طراحی شبکه های آب رسانی است. این برنامه به زبان "Quick BASIC" نوشته شده و از روش نیوتن -رافسن برای محاسبه (تحلیل) شبکه های آبرسانی استفاده می نماید. نسخه ی حاضر برنامه (Ver4.0) نسبت به نسخه های قبلی و همچنین سایر برنامه های موجود در این زمینه دارای نقاط قوت بیشتری بوده و کار با آن نیز ساده تر است. این برنامه در دو حالت "Design و Simulation" به طراحی شبکه می پردازد.چگونگی تشکیل فایل ورودی برنامه و معرفی داده های مربوطه با زبانی ساده در این مجموعه موردبحث و بررسی قرار گرفته اند. این برنامه توسط کمیته ی آبرسانی و توسعه ی بهسازی محیط زیست آسیا "SDT" تهیه شده است.
+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم فروردین 1389ساعت 22:12  توسط سید امین حسینی  | 

آب

يكي از عمده ترين چالشهايي كه بشر امروزه با آن روبه رو است تهيه آب سالم براي عده زيادي از جمعيت جهان است . روشهاي متعددي در سالهاي اخير مورد توجه و بررسي قرار گرفته است كه ازآن ميان مي توان به فرآيند انعقاد و شناور سازي الكتريكي كه به عنوان يك نوآوري قابل توجه درصنعت آب و فاضلاب مطرح مي باشد اشاره كرد . انعقاد الكتريكي عبارت است از توليد مواد منعقد كننده در محل با استفاده از تجزيه الكتريكي الكترود هاي آلومينيوم يا آهن .در اين روش با استفاده از جريان الكتريكي و نصب الكترودهاي شيميايي از جنس آلومينيوم ، آهن و ... كه به صورت آند و كاتد عمل مي كنند ، ذرات كلوئيدي موجود در محيط آب يا فاضلاب از طريق توليد بارهاي مثبت الكتريكي از لحاظ الكتريكي خنثي شده و در نتيجه توليد Al3+ و Fe3+ و .... فرآيند لخته سازي فراهم مي گردد. فرآيند در صنايع مختلف از قبيل چوب و كاغذ ، صنايع فلزي ، خودروسازي ، صنايع شيميايي ، داروسازي و ... در مقياس واقعي طراحي و اجرا گرديده و از لحاظ بازده تصفيه و حذف انواع آلاينده هاي زيست محيطي از بازده بسيار مطلوبي برخوردار بوده است
+ نوشته شده در  جمعه سی ام بهمن 1388ساعت 22:22  توسط سید امین حسینی  | 

فناوری نانو در تصفیه آب

کربنی
1-1. غشاهای نانولوله‌‌ای

نانولوله‌های کربنی می‌توانند برای تشکیل غشاهایی با تخلخل نانومتری و دارای قابلیت جداسازی آلودگی‌ها، به طور یکنواخت هم‌راستا شوند. تخلخل‌های نانومتری نانولوله‌ها این فیلترها را از دیگر فناوری‌های فیلتراسیون بسیار انتخاب‌پذیرتر نموده است. همچنین نانولوله‌های کربنی دارای سطح ویژه بسیار بالا، نفوذپذیری زیاد و پایداری حرارتی و مکانیکی خوبی هستند. اگر چه چندین روش برای سنتز نانولوله‌های کربنی استفاده شده است، غشاهای نانولوله‌ای می‌توانند به وسیله پوشش‌دهی یک ویفر سیلیکونی با نانوذرات فلزی به عنوان کاتالیست، که موجب رشد عمودی و فشردگی بسیار زیاد نانولوله‌های کربنی می‌شود، سنتز شوند و پس از آن برای افزایش پایداری، فضای بین‌ نانولوله‌های کربنی را با مواد سرامیکی پر نمود.
حذف آلودگی‌ها
مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که غشاهای نانولوله‌ای می‌توانند تقریباً همه انواع آلودگی‌های آب را حذف کنند؛ این آلودگی شامل باکتری، ویروس، ترکیبات آلی و تیرگی است. همچنین این غشاها نویدی برای فرایند نمک‌زدایی و گزینه‌ای برای غشاهای اسمز معکوس هستند.
مقدار تصفیه آب
اگر چه تخلخل نانولوله‌های کربنی به طور قابل توجهی کوچک است، غشاهای نانولوله‌ای نشان داده‌اند که به خاطر سطح داخلی صاف نانولوله‌ها، شدت جریان بیشتر یا یکسانی نسبت به تخلخل‌های بسیار بزرگ‌تر دارند.
هزینه
با توسعه روش‌های جدید و بسیار مؤثر برای تولید نانولوله‌های کربنی، هزینه تولید غشاهای نانولوله‌‌ای به طور پیوسته کاهش می‌یابد. بر اساس پیش‌بینی‌ برخی منابع، به دلیل کاهش قیمت نانولوله‌های کربنی، غشاهای نانولوله‌ای بسیار ارزان‌تر از سایر غشاهای فیلتراسیون، غشاهای اسمز معکسوس، سرامیک و غشاهای پلیمری خواهد شد. از آن جا که نانولوله‌های کربنی شدت جریان بالایی را نشان می‌دهند، فشار مورد نیاز برای انتقال آب نسبت به فرایند نمک‌زدایی با اسمز معکوس، کاهش می‌یابد و به دلیل این ذخیره انرژی، نمک‌زدایی با استفاده از فیلترهای نانولوله‌ای بسیار ارزان‌تر از اسمز معکوس خواهد بود. انتظار می‌رود غشاهای نانولوله‌ای بسیار بادوام‌تر از غشاهای متداول باشند و استفاده مجدد از آنها بازدهی فیلتراسیون را کاهش ندهد.
روش مصرف
غشاهای نانولوله‌ای می‌توانند در گزینه‌های مشابهی به عنوان غشاهای میکروفیلتراسیون و اولترا فیلتراسیون استفاده شوند. مطالعات نشان می‌دهد که این مواد بادوام و در برابر گرما مقاومند و تمیز کردن و استفاده مجدد از آنها ساده است و با استفاده از فرایند اولتراسونیک و اتوکلاو درC ْ121 در مدت 30 دقیقه تمیز می‌شوند.
توضیحات تکمیلی
انتظار می‌رود در پنج الی ده سال آینده، شاهد ورود غشاهای نانولوله‌ای نمک‌زا به بازار باشیم. اخیراً محققان برای غلبه بر چالش‌های مرتبط با افزایش مقیاس فناوری، فعالیت‌های تازه‌ای را مدنظر قرار داده‌اند.
1-2. نانوغربال‌ها
آزمایشگاه‌های سلدن (Seldon)، چندین طرح مبتنی بر فیلترهای نانوغربال را توسعه داده‌اند. نانوغربال از نانولوله‌های کربنی جفت‌ شده با یکدیگر تشکیل می‌شود که روی یک زیرلایه متخلخل و منعطف قرار گرفته‌اند. و می‌توان برای تشکیل فیلترهای شبه‌کاغذی، آنها را روی یک زیرلایه صاف و یا لوله‌ای قرار داد، با این کار توانایی پیچیده شده شدن به اطراف هر ساختار استوانه‌ای متداول و یا هر ساختار دیگری را به دست می‌آورند، همچنین برای افزایش سطح فیلتر می‌توان نانوغربال‌های مسطح را تا زد. اخیراً در آزمایشگاه‌های مذکور چندین نمونه فیلتر قابل حمل مبتنی بر این فناوری، برای خالص‌سازی آب ساخته شده‌اند؛ این فیلترها در اندازه قلم بوده و تحت عنوان ابزارهای فیلتراسیون نی‌مانند به نام water stick معروف هستند.
حذف آلودگی‌ها
از نانوغربال‌ها می‌توان در حذف گستره وسیعی از ترکیبات آلی و معدنی و یا مواد زیستی استفاده کرد. این فیلتر می‌تواند از چندین لایه نانولوله‌ کربنی ساخته شود که هر لایه قابلیت حذف نوع متفاوتی از ترکیبات را دارد. نانوغربال‌های مورد استفاده در Water stick توانایی حذف بیش از 99/99 درصد از باکتری‌ها، ویروس‌ها، کیست‌ها، میکروب‌ها، کپک‌ها، انگل‌ها، و همچنین کاهش قابل توجه آرسنیک و سرب را دارند. نانوغربال‌های چند عملکردی نیز مانند ترکیبات معدنی اعم از فلزات سنگین، کودها، فاضلاب‌های صنعتی و دیگر مواد می‌توانند ترکیبات آلی از قبیل Pesticideها و herbicideها را حذف نمایند. همچنین می‌توان فیلتر را با یک لایه ضدباکتری برای جلوگیری از تشکیل فیلم بیولوژیکی پوشاند. در حال حاضر آزمایشگاه‌های سلدن مشغول ارتقای این فناوری برای استفاده از آن در نمک‌زدایی از آب دریا هستند.
مقدار تصفیه آب
نانوغربال‌ها در مقایسه با دیگر ابزارهای فیلتراسیون که دارای همان اندازه تخلخل هستند، به دلیل خواص انتقال جرم سریع نانولوله‌ها، بدون استفاده از فشار، شدت جریان مناسبی را تأمین می‌کنند. در یک فیلتر نمونه با قطر پنج سانتی‌متر شدت جریان شش لیتر بر ساعت مشاهده شده است. همچنین water stick برای تصفیه یک لیتر آب آلوده در 90 ثانیه طراحی شده است. این فیلتر، در طول عمر مفیدش 200 تا300 لیتر آب تولید می‌کند؛ اگر چه این مقدار می‌تواند با تغییرات پیش از فیلتراسیون افزایش داده شود.
هزینه
آزمایشگاه‌ سازنده برای قیمت‌گذاری water stick یک طرح رقابتی را با دیگر فناوری‌های مشابه در نظر دارد، تا این فناوری برای مردم کشورهای در حال توسعه قابل استفاده باشد.
روش مصرف
Water stick که شبیه نی نوشیدنی طراحی شده آب تمیز آشامیدنی تولید می‌کند. اخیراً نمونه‌ای از Water stick به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان وسیله‌ای با فیلتر قابل تعویض را طراحی کرد. علاوه بر این هنگامی که عمر مفید این فیلتر به پایان می‌رسد، به طور اتوماتیک جریان را متوقف می‌‌کند. نانوغربال‌ها توان ترکیب با دیگر ابزارهای فیلتراسیون را دارند.
توضیحات تکمیلی
آزمایشگاه‌های سلدن، سیستم تولیدی را برای تولید نانوغربال‌ها توسعه داده‌اند؛ این سیستم دارای صرفه اقتصادی، ظرفیت تولید 276 متر مربع بر ماه است که هر متر مربع برای 396 فیلتر کافی است. در حال حاضر پزشکان آفریقایی نمونه‌ای از water stick را مورد استفاده قرار داده‌اند.
2. روش‌های دیگر نانوفیلتراسیون
2-1. فیلتر آلومینای نانولیفی
شرکت Argonide فناوری جاذب‌های نانولیفی را به صورت کارتریج فیلترهای نانوسرام عرضه کرده است. این جاذب‌ها از نانوالیاف آلومینا با بار مثبت روی زیرلایه شیشه‌ای تشکیل شده‌اند. نانوالیاف آلومینا سطح بیشتری نسبت به الیاف متداول داشته و بار مثبت بالایی دارند که باعث جذب سریع‌تر آلودگی‌‌های باردار منفی از قبیل ویروس‌ها، باکتری‌ها و کلوئیدهای آلی و غیرآلی می‌شود.
حذف آلودگی‌ها
فیلترهای نانوسرام بیش از 99/99 درصد ویروس‌ها، باکتری‌ها، انگل‌ها، ترکیبات آلی طبیعی، DNA و کدری را حذف می‌کند، همچنین دارای قابلیت جذب 9/99 درصد از نمک‌ها، مواد رادیواکتیو و فلزات سنگین از قبیل کروم، آرسنیک و سرب را هستند، حتی اگر ذرات، نانومقیاس و یا حل شده باشند. فیلترهای نانوسرام در PH بین پنج تا 9 بهتر عمل می‌کنند
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آذر 1388ساعت 0:21  توسط سید امین حسینی  | 

مقايسه سيستم هاي الکترودياليز و اسمز معکوس

دو شيوه غشايي تصفيه آب , يعني اسمز معکوس و الکترودياليز ,براي حاکميت بر بازار بسيار گسترده اي که بصورت دائم , بدليل افزايش محدوديت هاي منابع آب  تشديد ميشود, با همديگر رقابت دارند.

گرچه اسمز معکوس تاريخچه کهن تري داشت , ليکن از نظر زماني , الکترودياليز سريعتر از اسمز معکوس توسعه پيدا کرد , و امروزه هردو، پايه هاي تئوري پر سر و صداي خود را دارند.

 در دهه 60 ميلادي اين فقط الکترودياليز بود که در صنعت استفاده مي شد و از واحدهاي (صنعتي) اسمز معکوس خبري نبود تا اينکه تکنولوژي توسعه ساختارهاي آلي وضعيت را دگرگون کرد . و از نتايج آن ساخت غشاهاي استات و پلي آميد  در پي غشاءهاي پربازده فين فايبر بود و اسمز معکوس شروع به تسلط در ميان عمليات غشائي کرد. ساختار ساده واحدهاي اسمز معکوس و در دسترس بودن غشاءها حتي به شرکتهاي کوچک نيز اجازه داد تا اين واحدها را سر پا نموده و ورود خود به بازار را توسعه دهند.

براي دو دهه تجربه عملياتي، سيستم هاي اسمز معکوس نقاط  قوت خود را نمايان ساخت , اما رضايتمندي ابتدايي بمرور کنار گذاشته شد و بزودي زمان آن رسيد که با  يک طرز برخورد واقع بينانه  با هر دو روش , شيوه اي که بهينه باشد , انتخاب گردد.

تفاوت هاي بنيادين

سه عامل مهم در بررسي هاي مربوط به انتخاب دستگاههاي تصفيه آب به روش غشايي مورد بررسي قرار ميگيرند تا با استفاده از آنها بتوان انتخاب مناسب را انجام داد. اين عوامل عبارتند از

·   الف ) پيش تصفيه آب

·   ب )  دوره تعويض غشاءها

·   ج )  مصرف انرژي (برق)

 

الف )  پيش تصفيه آب

اين عامل معمولاً از سوي شرکت هاي فروشنده اسمز معکوس مسکوت گذاشته مي شود.حساسيت بالاي غشاءها در مقابل انواع مختلف ناخالصي هاي آلي و غير آلي ,نيازمند بکار بردن تمهيدات گسترده اي در واحدهاي اسمز معکوس مي باشد که بوجود آنها در سيستم هاي الکترودياليز نياز نمي باشد.اين موضوع بدليل قوانين کاملاً متفاوت حاکم بر تصفيه در اين دستگاهها , بسيار طبيعي مي باشد.

موضوع کاملاً خطرناک براي هم دستگاههاي اسمز معکوس و هم الکترودياليز , تهديد نمک هاي سختي دار, خصوصاً نمک هاي کلسيم  است اين در حاليست که حذف مواد آلي بسادگي با استفاده از اسيد کلريدريک, کربن فعال, تصفيه بيولوژيکي آب و .... صورت مي پذيرد.

براساس اطلاعات شرکت IONICS  , حداقل هفت دليل براي محبوبيت دستگاههاي الکترودياليز در مقابل دستگاههاي اسمز معکوس وجود دارد.اين مزايا مي توانند با جايگزين کردن غشاءهاي اکريلي با غشاءهاي دي وينيل استايرن بنزن افزايش يابد.

1) دستگاههاي الکترودياليز به آب خوراک با کيفيت بالا نياز نداشته و در مقايسه با سيستم هاي اسمز معکوس کمتر نسبت به مسايل پيش تصفيه حساسند.سيستم هاي الکترودياليز قادر به انجام عمليات تصفيه آب , با آبهاي خوراکي با SDI  متوسط 12, در مقايسه با SDI  متوسط 3, که مناسب براي دستگاههاي اسمز معکوس هستند مي باشند.طراحي دقيق و پرهزينه اي براي رسيدن به SDI معادل 3 به همراه استفاده از مواد شيميايي نياز مي باشد.

2) سيستم.هاي الکترودياليز , براي انجام عمليات با باقيمانده کلر آزادي در حدPPM 1 مناسب مي.باشند. اين درحاليست که سيستم.هاي اسمز معکوس , نيازمند انجام عمليات حذف کلر آزاد , جهت محافظت از اضمحلال غشاءهاي اسمز معکوس به علت اکسيداسيون بوسيله کلر آزاد مي باشد. توانائي انجام عمليات الکترودياليز با باقيمانده کلر , احتمال گرفتگي بيولوژيکي  در غشاءها را , در يک سيستم با قابليت اعتماد بيشتر ,به حداقل ممکن ميرساند.

3) الکترودياليز ظرفيت اسمي بازدهي اوليه.اي در دامنه 80 تا 90 درصد براي آبهاي شور را دارد. ولي سيستم.هاي اسمز معکوس بطور نرمال داراي بازدهي بسيار پائين تري , در دامنه 65 تا 70 درصد مي.باشند. بازدهي بالا در دستگاههاي الکترودياليز , باعث کاهش مصرف آب خوراک در اين پروژها و همچنين کاهش هزينه هاي دفع پس آبها مي شود.

4) غشاءهاي الکترودياليز بوسيله باکتري ها مورد حمله قرار نگرفته و تحت تاثير دماي بالا قرار نميگيرند. بنابر اين به محلول خاصي جهت جلوگيري از رشد باکتري ها, براي ذخيره سازي دراز مدت در مخزن ذخيره نياز ندارند. ولي سيستم هاي اسمز معکوس به محلول هاي خاصي در دماي بالا نياز دارند. غشاء هاي الکترودياليز با استفاده از اسيد,آب نمک و کاستيک تميز مي شوند در حاليکه غشاء هاي اسمز معکوس به مواد شيميايي مخصوص و گران قيمتي نياز دارند. اين امر نيز مهم است که تخليه اين مواد شيميايي به محيط زيست با تصفيه اضافي بيشترامکان پذير مي باشد يا خير؟

5) تکنولوژي غشاءهاي ضخيم و زمخت دستگاه الکترودياليز , طول عمر 7 تا 10 سال را تضمين مي.کند. طراحي غشاءهاي اسمز معکوس متاثر از حساسيت آنها نسبت به عوامل عملياتي متفاوت , آنها را براي 5 تا 7 سال در نظر گرفته است.

6) نگرش تغيير قطب.ها در الکترودياليز باعث کنترل رسوب گذاري در غشاءها بدون استفاده از مواد شيميايي اضافه مي گردد. سيستم هاي اسمز معکوس نيازمند اضافه نمودن اسيد و عوامل بازدارنده رسوب هستند. در نتيجه آبهاي دور ريز اسمز معکوس شديداً اسيدي بوده و نيازمند خنثي سازي بوسيله کاستيک مي باشند و امکان تخليه آن به محيط زيست وجود ندارد.

7) تميز کاري غشاءهاي الکترودياليز مي توانند بصورت دستي و بدون آسيب ديدن خصوصيات غشاء صورت پذيرد. اين امر بدليل ساختار "صفحه و قاب" بودن الکترودياليز است. غشاءهاي اسمز معکوس معمولاً بصورت حلزوني (مارپيچي) بوده و نمي توانند بصورت دستي تميز گردند و بنابر اين بايد جايگزين گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آذر 1388ساعت 0:4  توسط سید امین حسینی  | 

نمک‌زدائی به روش اسمز معکوس

نمک‌زدائی فرآیند جداسازی است که برای کم کردن مقدار
نمک محلول در آب شور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلیه فرآیندهای نمک‌زدائی دارای اینجریان می‌باشند،
آب ورودی شور (آب شور یا آب دریا) آب خروجی با شوری
کم (کم نمک)، آب تعلیظ شده خیلی شور (شور آب یا آب
برگشتی).
منابع آب‌های ورودی شور اقیانوس‌ها یا آب‌های
زیرزمینی می‌باشند که به‌وسیله فرآیند نمک زدائی به
دو جریان خروجی، جریان آب با شوری کم، جریان آب
تغلیظ شده خیلی شور تبدیل می‌شوند. بیشتر جوامع
ساحلی دسترسی به منابع تمام نشدنی از آب شور دارند
که با استفاده از فرآیند نمک‌زدائی می‌توانند از این
منابع استفاده کنند. برای خارج کردن موادی همچون
کربنات کلسیم محلول در آب می‌توان از روش‌های تصفیه
شیمیائی استفاده کرد.
اما برای خارج کردن مواد دیگری، نظیر، کلرید سدیم
نیاز به روش‌های پیشرفته‌تر فنی می‌باشد که این
روش‌ها تحت عنوان فرآیند نمک‌زدائی شناخته شده‌اند.
در گذشته خارج کردن املاح مختلف محلول در آب، کاری
بسیار مشکل و پر هزینه بود. از این رو از آب‌های شور
به‌عنوان منابع قابل شرب استفاده نمی‌کردند. گرچه با
شروع دهه ۵۰ سال ۱۹۵۰ استفاده از فرآیند نمک زدائی
تحت شرایط خاص برای استفاه عادی از نظر اقتصادی
امکان‌پذیر شد. آب حاصل از فرآیند نمک‌زدائی معمولاً
آبی است با کمتر از ۵۰۰mg/۱ املاح محلول که در مصارف
خانگی، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
محصول جانبی فرآیند نمک‌زدائی شور آب است. شور آب
محلول تغلیظ شده نمکی است که معمولاً به آبخیزهای
عمیق آب شور یا آب‌های سطحی پر نمک ریخته می‌شوند
(با بیش از ۳۵،۰۰۰ mg/۱ املاح محلول). شور آب‌ها را
همچنین می‌توان به‌وسیله فاضلاب تصفیهشده رقیق کرده
و با اسپری کردن روی زمین‌های گلف فضاهای آزاد به
محیط خارج انتقال داد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آذر 1388ساعت 23:59  توسط سید امین حسینی  | 

تولید و بررسی خواص کربن فعال:

کربن فعال به‌عنوان یک جاذب دارای کاربردهای مهم و حیاتی می‌باشد. این ماده از پیرولیز موادگیاهی حاوی کربن تولید می‌شود و تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد.
با توجه به نوع موادخام مصرفی، کربن‌های فعال دارای اندازه منفذ و شکل‌های متفاوت هستند و از طرفی با توجه به اندازه منفذ و توزیع اندازه دارای کاربردهای گسترده و ویژه‌ای می‌باشند. در این مقاله مراحل تولید کربن فعال و ساختار منفذی انواع کربن فعال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

● مقدمه


کربن فعال به گروهی از مواد اطلاق می‌شود که مساحت سطح داخلی بالا، تخلخل و قابلیت جذب گازها و مایعات شیمیائی را دارند. کربن‌های فعال به‌عنوان جاذب‌های حیاتی در صنایع شناخته شده‌اند و کاربردهای گسترده‌ای با توجه به قابلیت جذب گازها و مایعات مزاحم دارند و می‌توان از آنها برای تصفیه و پاکسازی و حتی بازیافت موادشیمیائی استفاده نمود. کربن‌های فعال به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. کربن‌های فعال شده به‌دلیل مساحت گسترده آنها، ساختار منفذی، ظرفیت جذب بالا و قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح، یک ماده منحصربه‌فرد می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد، همچنین با موادغیرآلی به‌عنوان کاتالیست نیز استفاده می‌شوند. در داروسازی نیز برای مبارزه با یک نوع باکتری خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌عنوان جداکننده اسیدهای آروماتیک از حلال در داخل اسیداستیک نیز می‌توان از کربن فعال استفاده کرد.کربن‌های فعال‌شده محصولات پیچیده‌ای می‌باشند و به تبع طبقه‌بندی براساس رفتار، مشخصات سطح و روش آماده‌سازی آنها مشکل می‌باشد، هر چند یک‌سری طبقه‌بندی براساس مشخصات فیزیکی آنها انجام شده است.

 

۱. کربن فعال پودری (دارای اندازه‌ای کمتر از ۱۰۰ نامومتو و میانگین قطری بین ۱۵ تا ۲۵ میکرومتر)
۲. کربن فعال گرانولی (دارای اندازه‌ای بزرگ‌تر از کربن فعال شده پودری می‌باشد)
۳. کربن فعال کروی
۴. کربن تزریق شده
۵. کربن روکش شده با پلیمرها

 

استاندارد جذب برای کربن فعال مورد استفاده این است که بتواند تا حدود ۲۰% وزنی گاز GB و یا سیانوژن کلراید جذب نماید. اگر کربن فعال تازه باشد و در معرض رطوبت قرار نگرفته باشد خواهد توانست تا ۴۰% وزنی GB جذب نماید. تعداد زیادی از گازهای سمی را می‌توان با گذراندن از کربن فعال شده از هوا جدا کرد، این خاصیت برای مواد شیمیائی با وزن مولکولی بالا از قبیل مواد شیمیائی GB مؤثر می‌باشد، گازهای سبک از قبیل کربن یا سیانوژن کلراید را نمی‌توان به‌راحتی سایر گازها جدا نمود، منواکسید کربن یکی از موادی است که به سختی می‌توان به کمک کربن فعال جذب نمود ولی می‌توان با استفاده از تزریق یک‌سری از موادشیمیائی به کربن فعال، قابلیت جذب این‌گونه مواد را در کربن فعال ایجاد نمود و قدرت بازدارندگی کربن فعال را بالا برد. موادی‌که بدین منظور می‌توان استفاده نمود نمک‌های نقره، مس و کرم می‌باشد.

 

● مراحل تولید


کربن فعال شده از پیرولیز موادکربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ و هسته میوه‌ها یا پلیمرهای مصنوعی از قبیل ریون، پلی‌اکریلونیتریل یا فنولیک حاصل می‌گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. پیرولیز موادکربنی، بدون حضور هوا، باعث تخریب مولکول‌های غیرآلی می‌شود که یک ماده قیری شکل حاوی موادگازدار خواهد بود و در نهایت یک جسم جامد کربنی از آن ایجاد خواهد شد. جسم تولیدشده دارای تعداد زیادی حفره‌های بزرگ و دارای سطح ویژه‌ای در حد چندین مترمربع برگرم می‌باشد.

 

۱. موادخام

 
از نظر اقتصادی، ترجیحاً موادی با کربن بالا و موادآلی کم برای تولید کربن فعال شده انتخاب می‌شود، ماده تشکیل شده جامد حاصل از عملیات پیرولیز باید دانسیته بالا و همچنین دارای گازهای فرار کافی باشند، آزادسازی گازهای فرار در مرحله پیرولیز باعث ایجاد منافذ در کربن می‌شود. دانسیته بالا باعث می‌شود کربن از استحکام و ساختار محکمی برخوردار گردد موادخام مورد استفاده به ترتیب اهمیت آنها از نظر ظرفیت تولید کربن متخلخل، مشخصات نهائی و مقدار مصرف عبارتند از: چوب، زغال‌سنگ، سیگمنت (نوعی زغال‌سنگ)، پوست نارگیل و تورب.

 

۲. کربونیزاسیون


در حین کربونیزاسیون اجزاء غیرکربنی از قبیل هیدروژن و اکسیژن به‌صورت گاز از مواداولیه خارج می‌شوند و کربن‌های آزاد نیز به‌صورت گروهی، بلورهای گرافیت تشکیل می‌دهند. به‌دلیل وجود منافذ در بین بلورها آرایش‌یافتگی بلورها از دو طرف به‌صورت نامنظم می‌باشد. این فرآیند معمولاً در درجه حرارتی زیر ۸۰۰ درجه سانتیگراد در یک محیط حاوی یک جریان ورودی از اتمسفر صورت می‌گیرد، پارامترهای مهم تعیین‌کننده کیفیت محصول تولید شده عبارتند از:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آبان 1388ساعت 23:55  توسط سید امین حسینی  | 

کربن اکتیو ( زغال فعال ) چیست ؟

بسیاری از مواد مایع و گازها دارای مقادیری مواد ناخواسته و ناخالصی هستند.در برخی موارد این ناخالصی ها شامل میکروب ، باکتری ، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر می باشند که باوجود درصد بسیار کم ، عملا شرایط نامطلوبی را ایجاد می کنند، بطوریکه طعم ، بو ، رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند. برای رسیدن به شرایط دلخواه در این گو نه مایعات و گازها بایستی ناخالصیها حذف شوند. یکی از بهترین روشهای حذف ناخالصیها ، حذف آنها به شیوه جذب سطحی می باشد. حتی در بسیاری مواقع تنها شیوه موثر نیز می باشد.زغال فعال یک نوع جاذب قوی با جذب سطحی فوق العاده می باشد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود و برجسته ترین مشخصه آن حذف انتخابی آلاینده هاست و در برخی موارد برای بازیافت مواد نیز بکار می رود.میزان جدب زغال فعال به اندازه ساختار منافذ کربن و توزیع اندازه منافذ و همچنین اندازه و شکل مولکولهای آلاینده بستگی دارد. را نشان می دهد.
شکل مقابل پدیده جذب و ساختار درونی زغال فعال را نشان می دهد.


کربن فعال به عنوان یک ماده جاذب ، دارای کاربردهای مهم و حیاتی است . بعد از پیرولیز مواد سلولزی گیاهی تحت عملیات فعال سازی با بخار آب قرار گرفته و بدست می آید.
پدیده جذب و ساختار درونی زغال فعال
ساختار درونی کربن فعال :

کاربردهای عمده کربن اکتیو در صنایع آب برای از بین بردن رنگ ، بو و مزه غیردلخواه از آب در تصفیه فاضلاب کارخانه ها و در پالایشگاههای گاز, برای شیرین سازی گاز و در پتروشیمی ها و پالایشگاههای نفت ، در خالص سازی داروها و روغن های خوارکی و صنعتی ، صنایع قند ، صنایع دفاع و درتصفیه هوا و گازها بکار می رود. بازیافت حلالها و مواد شیمیائی نیز از کاربردهای عمده کربن اکتیو است.

با توجه به تنوع مصرف و تنوع مواد اولیه انواع زیادی با مشخصات خاص کربن فعال تولید می شود که هر کدام برای مصارف خاصی ساخته می شوند.

پدیده جذب در سطوح داخلی سوراخهای کربن اکتیو بدلیل وجود انرژی موازنه نشده ای است که بین اتمهای سطحی و اتمهای داخلی سطوح سوراخها وجود دارد ، می باشد. این انرژی به کمک جاذبه مولکولی واندروالس بر اثر شکسته شده پیوند C-C ایجاد شده است و سطح داخلی سوراخها برای موازنه انرژی مولکولهای ناخالصی را جذب می کنند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آبان 1388ساعت 23:52  توسط سید امین حسینی  | 

شبكه توزيع آب شهر زوريخ بدون تزريق كلر

چکیده:

بمنظور پاسخگويي به نياز جامعه در راستاي تامين آب آشاميدني عاري از تركيبات مضر جانبي و با طعم غير شيميايي، شركت آب و فاضلاب شهر زوريخ- سويس، در سال 1993 مبادرت به بهره برداري سيستم آبرساني در مقياس كامل براي توزيع آب آشاميدني عاري از هر نوع مواد شيميايي نمود. بدين ترتيب مواد شيميايي كه در محل خروج آب از تصفيه خانه ها بمنظور جلوگيري از آلودگي مجدد آب در لوله هاي شبكه آبرساني، به آب تصفيه شده اضافه ميگردد، كاملا حذف شد. پياده سازي اين سيستم عاري از مواد شيميايي ضدعفوني كننده سالها بطول انجاميد. در طول اين مدت مقدار مواد شيميايي بصورت گام به گام تقليل يافت. اين فرايند نشان داد كه چه در مدت آزمايش و چه در زماني كه بهره برداري از سيستم توزيع عاري از مواد ضدعفوني كننده رسما آغاز شد هيچ مشكلي در شبكه توزيع بوجود نيامد. مقدار متوسط شمارش ميكروبي در محل خروجي تصفيه خانه ها بميزان كمي يعني از صفر تا 3 واحد در ميليمتر به صفر تا 6 واحد در ميليگرم و در نقاط نمونه برداري داخل شبكه از صفر تا 2 واحد به 1 تا 5 واحد در ميليمتر افزايش يافت. افزايش هاي موضعي شمارش ميكروبي بميزان 100 تا 300 واحد در ميليمتر كه در بعضي موارد قبل از پياده سازي پروژه نيز مشاهده مي شد، بلافاصله پس از شستشو با آب با سرعتي معادل 5/0 متر در ثانيه، برطرف ميگرديد.

 

موقفيت اين پروژه نشان داد كه آب آشاميدني كه حتي از آبهاي سطحي تامين ميشود، لزوما به اضافه نمودن مواد ضدعفوني كننده احتياج ندارد.

1- مقدمه

رساندن آب آشاميدني فاقد ميكروبهاي بيماري زا به مصرف كننده وظيفه اصلي كليه سازمانهاي آب است. بهمين دليل است كه عمدتا بمنظور حفاظت آب، قبل از ورود آب به شبكه توزيع مقدار كمي ماده ضدعفوني- اغلب كلر، اسيد هيپوكلريك يا دي اكسيد كلر- به آب آشاميدني اضافه ميشود. اين ”حفاظت شبكه” از رشد دوباره باكتريها در لوله هاي توزيع آب جلوگيري نموده و بهداشت آب آشاميدني در محل مصرف را تضمين مي كند.

در سالهاي اخير سازمانهاي آب با مخالفت افكار عمومي با استفاده از مقادير بالاي مواد ضدعفوني كننده در آب مواجه شده اند. بدين منظور مقدار غلظت مواد جانبي گندزدايي (DBP) كه از تركيب ماده ضدعفوني با ناخالصي هاي آب توليد ميشود، با تعيين حداكثر مجاز (MCL) محدود شده است. از جمله اين مواد مضر ميتوان تري هالومتان (THM) كه در روش كلرزني از تركيب كلر با مواد آلي طبيعي ايجاد ميشود و همچنين كلريت و كلرات كه از دي اكسيد كلر توليد ميشوند را نام برد.

اگر چه WHO كيفيت باكتريولوژيكي آب را در اولويت نخستين قرار مي دهد- و بهمين دليل مقدار مجاز توصيه شده كلروفرم را بصورت مستمر از mg/l 30 در سال 1984 تا به mg/l 200 در سال 1993 ]1 [بالا برده است- بر اساس اين واقعيت كه مقدار مصرف مواد بيماريزاي جانبي گندزدايي كه بصورت هاي مختلف وارد بدن ميشود، با توسعه زندگي ماشيني به حد خطرناكي افزايش يافته و موجب بروز امراض مختلف ميگردد، در ممالك اروپايي امروزه با وضع قوانين جديد، حد مجاز اين مواد در آب لوله كشي بصورت مستمر كاهش داده ميشود.

در اين راستا و بمنظور حفظ سلامت انسان و محيط زيست، كاهش حفاظت شبكه با هدف متوقف كردن كامل آن ضروري بنظر مي رسد. از آنجائيكه اين هدف بايد همزمان با حفظ كيفيت بهداشتي آب اعمال شود، بايستي كيفيت شيميايي آب، فرايند تصفيه و همچنين شبكه توزيع و سيستم كنترل كيفي بازنگري شوند. در ذيل بعنوان نمونه اصلاحات و اقداماتي كه در شبكه آبرساني شهر زوريخ در اين زمينه انجام گرفته است، تشريح ميشود.

2- دلايل رشد دوباره ميكروارگانيزم ها در شبكه هاي توزيع

براي اينكه آب آشاميدني را بتوان بدون افزودن مواد ضدعفوني كننده ذخيره و يا در شبكه توزيع كرد، بايد استانداردهاي كيفيت ميكروبيولوژيكي قانوني را به خوبي رعايت نمود. با وجود اين، اين عمل بخودي خود ضمانت نمي كند كه آب در محل مصرف نيز هنوز كاملا پاكيزه باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم آبان 1388ساعت 21:8  توسط سید امین حسینی  | 

كاربرد ازن در تصفيه آب آشاميدني

يكي از اساسي ترين اهداف تصفيه آب گند زدائي يا ضد عفوني نمودن آب جهت مناسب نمودن براي شرب مي باشد. تاكنون براي گند زد ائي آب روشهاي مختلفي ارائه گرديده است كه مهمترين آنها كلرزني ، ازن زني و استفاده از دي اكسيد كلر ، برم ، يد ونيز اشعهUV  مي باشد.عمومي ترين روش گند زدائي در جهان كلر زني مي باشد كه از دلايل عمده استفاده از آن مي توان موثر بودن در غلظت پائين ، ارزان و در دسترس بودن ونيز داشتن باقيمانده در آب پس از عمل گند زدائي را نام برد. با توجه به تشكيل تركيبات آلي كلرينه و ساير تركيبات تري هالومتان در اثر گند زدايي با كلر كه عوارض نامطلوبي را براي مصرف كنندگان به همراه دارد استفاده از گند زدا هاي جديد روز به روز ابعاد وسيع تري مي يابد.ازن از جمله تركيباتي است كه با توجه به خواص ويژه خود ، نزديك به يك قرن است كه بعنوان گند زدا در آب آشاميدني توسط كشورهاي اروپايي مورد استفاده قرار گرفته است . اولين كار برد ازن در سال 1893 در كشور هلند و براي تصفيه خانه اي كه از آب رودخانه راين تغذيه مي نمود صورت پذيرفت . امروزه بيش از يك هزار تصفيه خانه آب از ازن بعنوان بخشي از تصفيه شيميائي استفاده مي كنند كه اغلب آنها در كشورهاي غربي بويژه فرانسه ، سوئيس و كانادا قرا دارند  بزرگترين تاسيسات گند زدائي با ازن در مناطق پاريس و مونترال بكار گرفته شده است .

خواص فيزيكي وشيميائي ازن

ازن يكي از اشكال آلوتروپي اكسيژن بوده و گازي آبي رنگ با بوي تند وناپايدار مي باشد . اين تركيب يك اكسيد كننده قوي بوده و بسيار قوي تر از اسيد هيپوكلرو ( ماده موثر گند زدايي كلر در آب )  مي باشد. حلاليت ازن در آب 12 مرتبه كمتر از حلاليت كلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار مي باشد.با توجه به ناپايداري گاز ازن ، بايد در محل مصرف و نيز زمان مصرف توليد شود و نمي توان آنرا مثل كلر ذخيره نمود. با توجه به حوادث زيادي كه در خصوص تركيدن سيستم هاي ذخيره و نگهداري كلر بوقوع پيوسته است اين محدوديت لزوماً جزء معايب استفاده از گاز ازن محسوب نمي شود. 

خصوصيات بيوشيميائي ازن

 نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و يك تركيب ميكروب كش حائز اهميت بوده و در محيط آبي خصوصيات مشابهي با كلر دارد . از اينرو اين دو ماده بعنوان رقيب يكديگر و در مواردي مكمل يكديگر مطرح مي باشند. ازن داراي دو خاصيت بسيار مهم در ارتباط با محيط اطراف خود مي باشد

 قدرت گند زدائي بالا

خصوصيات ميكروب كشي ازن بيانگر پتانسيل بالاي اكسيد اسيون آن مي باشد. تحقيقات نشان مي دهد كه گند زدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن برباكتريها و تجزيه ديواره سلولي باكتريها مي باشد . كه از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است.   با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر (25 برابر ) و ساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد.

2 - ازن به عنوان يك اكسيد كننده قوي

 ازن مصارف زيادي در تصفيه آب آشاميدني از قبيل كنترل طعم و بو كنترل رنگ و حذف آهن و منگنز علاوه بر گند زدائي دارد . قدرت اين اكسيد كننده در شفاف سازي منابع آب با كيفيت پائين مانند آبهاي بازيافتي مهم مي باشد. ازن مواد معدني زائد را بطور كامل اكسيد نموده و موجب ته نشيني و حذف آنها مي گردد. اهميت عمده ازن در قابليت شكستن تركيبات آلي همراه با آهن و منگنز مي باشد.ازن در برطرف نمودن تركيبات آلي مولد رنگ ، قوي و موثر نشان مي دهد بطوريكه بعنوان يك عامل جلا دهنده خوب براي فاضلاب و حذف كننده رنگ در آب شرب كا ربردهاي فراواني يافته است . ازن همچنين قادر است تركيبات فنوليك و ديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد.  تحقيقات نشان داده است كه ازن مي تواند آفت كشهاي مالاتيون و پاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا و خطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.اخيراً در خصوص استفاده از ازن به منظور كنترل و حذف كدورت و مواد آلي در مقررات EPA  رهنمود هايي ارائه گرديده است .

محصولات جانبي حاصل از گند زدائي با ازن

 در غياب يون برميد در آب ، محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم و غير هالوژن دار ، آلدهيدها، كتون ها و الكل ها مي باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي مي باشند و معمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند . پيش ازن زني باعث تغيير شكل مواد آلي موجود در آب خام مي گردد ازن ، مواد آلي داراي زنجيره طولاني و با تعداد ملكول زياد را به مواد غير قابل تجزيه بيولوژيكي و نيز برخي تركيبات كوچكتر قابل تجزيه تبديل مي نمايد. اين امر بطور همزمان موجب افزايش اكسيژن محلول آب مي گردد و شرايط براي رشد باكتريها ي هوازي مهيا مي شود. در صورت استفاده از فيلترهاي كربن فعال گرانولي (GAC ) در بخش فيلتر اسيون ، مواد آلي بر روي منافذ و سطح كربن فعال گرانولي جذب مي شوند و لذا فيلتر بعنوان منبع تغذيه و رشد باكتريها ايفاي نقش مي نمايد . در اين صورت آبي كه از چنين فيلتر هايي عبور مي نمايد مواد آلي را در سطح فيلتر باقي گذاشته و از رشد باكتريها درآب پس از فيلتر جلوگيري بعمل مي آورد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم آبان 1388ساعت 21:3  توسط سید امین حسینی  | 

اسمز معكوس چيست؟

اسمز معكوس ، تكنولوژي مدرني است كه آب را براي مصارف متعددي از جمله نيمه رساناها، خوراك پزي، تكنولوژي زيستي، داروها، توليد برق، نمك زدايي آب دريا و آب خوردني شهري، تصفيه مي نمايد.از اولين آزمايشاتي كه در سال 1950 انجام شد طي آن هر ساعت چند قطره آب توليد مي شد، امروزه نتيجه صنعت اسمز معكوس در توليد مشترك جهاني به بيشتر از 7/1 ميليون گالن در هر روز رسيده است. با افزايش روز افزون تقاضاها براي آب خالص (تصفيه شده) ، رشد صنعت اسمز معكوس در قرن آينده با افزايش روبه رو خواهد شد.                                                                                             ■ پيشينه تاريخي :تحقيق در مورد اسمز معكوس در سال 1950 در دانشگاه فلوريدا، جائيكه ريد و بوتون كه توانستند خاصيت نمك زدايي ممبرن استات سلولز را شرح دهند، آغاز شد، لوب و سوريرجان ، گسترش تكنولژي اسمز معكوس را با ايجاد نخستين ممبرن استات سلولز نا متقارن ادامه دادند.تحقيق در مورد اين پيشرفت خوب و اميدوار كننده منجر به ايجاد پيكر بندي بهتر و جديدتر اجزاي اسمز معكوس شد. به طوريكه امروزه اين صنعت اكثرا اجزاي مارپيچ فنري و در برخي موارد اجزاي فيبر توخالي را توليد مي كنند. دراوايل سال 1980 تحقيق و بررسي در لابراتوارهاي دولتي آمريكا، منجر به توليد نخستين ممبرن پلي آمير مركب شد. اين ممبرن ها عمدتاً نسبت به ممبرن هاي سلولزيك، از جريان تراوش و نمك زدايي بالاتري برخوردارند. امروزه با معرفي ESPA3 توسط هيدراناتيك ها، اين صنعت با ترتيب كاهش بزرگي در مسير نمك، به افزايش 20 دفعه اي در جريان هر فشار بر روي ممبرن هاي سلولزيك اصلي رسيده است.

■ نيمه تراوا چيست؟

نيمه تراوا به ممبرني اشاره مي كند كه بطور انتخابي به اقسام خاصي اجازه عبور ميدهد در حاليكه الباقي گونه ها باقي مي مانند. در واقع بيشتر گونه ها از ممبرن خواهند گذشت اما با سرعت متفاوت و قابل توجه. در اسمز معكوس ، محلول (آب) با سرعت بيشتري نسبت به ذرات نامحلول (نمكها) از ممبرن ها عبور ميكنند، با توجه به اينكه آب خالص توليد ميشود، پيامد نهايي اين است كه تفكيك حلال حل شده روي مي دهد. در برخي موارد عدم آبياري باعث غليظ شدن نمك مي شود.

■ اسمز چيست؟

اسمز يك روش و شيوه نرمال(طبيعي) شامل عبور يك محلول غيلظ از ميان مانع ممبرن نيمه تراوا مي باشد. يك مخزن آب خالص را با ممبرن نيمه تراوا كه به دو قسمت تقسيم شده، تصور كنيد. آب خالص در مقايسه با دو قسمت يك ممبرن نيمه تراوا ايده آل در فشار و دما برابر از ميان ممبرن ها عبور نمي كند، زيرا اختلاف سطح شيميايي دو قسمت برابر است.اگر نمك قابل حل به يك قسمت اضافه شود، اختلاف سطح شيميايي اين محلول نمك كاهش پيدا مي كند. استمراراً قسمت آب خالص از ميان ممبرن به سمت قسمت محلول نمك حركت مي كند تا تعادل اختلاف سطح شيميايي احياء گردد. در شرايط علمي، دو قسمت مخزن از لحاظ اختلاف سطح شيميايي شان تفاوت دارند و محلول ، از طرف اسمز ، اختلاف سطح شيميايي اش را در كل سيستم همسان مي سازد. تعادل زماني برقرار مي شود كه ناهمساني و تفاوت فشار هيدرواستاتيك ناشي از تغييرات گنجايش حجم در قسمت، با فشار اسمزي برابر مي شود. فشار اسمزي ، يك تناسب خاصيت محلول به غلظت نمك و استقلال ممبرن است.

■ اسمز معكوس

در مخزن، آب به سمت قسمت نمك دار ممبرن حركت مي كند تا تعادل برقرار شود. بكارگيري فشار خارجي براي همسان سازي قسمت محلول نمك با فشار اسمزي همچنين باعث برقراري تعادل خواهد شد. فشار مضاعف باعث افزايش اختلاف سطح شيميايي آب موجود در محلول نمك مي شود و سبب عبور حلال به سمت قسمت آب خالص مي گردد. زيرا در آن حالت داراي اختلاف سطح شيميايي پائين تري مي باشد . اين پديده اسمز معكوس ناميده مي شود.نيروي محرك شيوه اسمز معكوس ، فشار كاربردي است. مقدار انرژي مورد نياز براي تفكيك اسمزي مستقيماًً به ميزان شوري حلال مربوط مي شود. بنابراين، انرژي بيشتري براي توليد مقدار يكسان آب از حلال با غلظت بالاي نمك لازم است.

■ اسمز معكوس چگونه كار ميكند؟

براي درك اسمز معكوس بهتر است با اسمز نرمال شروع كنيم. بر طبق ديكشنري وبستر هريام ، اسمز به معناي حركت و جنبش حلال از ممبرن نيمه تراوا (مثل سلول زنده) به داخل محلول بسيار غليظ شده اي است كه تمايل به همسان سازي غلظت حل شده روي دو طرف ممبرن دارند. اين يك تعريف صحيح محسوب مي شود.در سمت چپ، بشر پر از آب قرار دارد و مخزني كه در آب نيمه غوطه ور است. همانطور كه انتظار داريد سطح آب در مخزن به اندازه سطح آب در بشر است. در آنجا، انتهاي مخزن به ممبرن نيمه تراوا چسبيده است و مخزن با محلول نمكي نيمه پر است و در آن غوطه ور است. در ابتدا سطح محلول نمك و آب برابر است اما با گذشت زمان، وقايع غير منتظره اي روي ميدهد. آب داخل مخزن افزايش مي يابد. اين افزايش را به فشار اسمزي نسبت مي دهند.ممبرن نيمه تراوا ممبرني است كه برخي از اتم ها يا مولكول ها را عبور مي دهد، اما مانع عبور بقيه مي گردد. Saran wrap ممبرن است اما تقريبا براي هر چيزي كه ما معمولاً از آن عبور مي دهيم، ناتراوا مي باشد. بهترين مثال ممبرن نا تراوا، آستر روده هاي شما يا ديوار سلول است gore- tex از يك ممبرن نيمه تراوا معمول ديگر است. ساختار gore- tex شامل لايه نسبتاً نازك پلاستيكي است كه در داخل آن ميليونها روزنه كوچك ايجاد كرده اند. روزنه ها براي عبور بخار آب از آن به اندازه كافي بزرگ هستند اما براي جلوگيري از عبور آب مايع به اندازه كافي كوچكند. ممبرن به غير از مولكول هاي نمك به مولكول هاي آب اجازه عبور ميدهد. يك روش براي درك فشار اسمزي اين است كه مولكول هاي آب را بر روي دو طرف ممبرن تصور كنيد. اين تصور در تضاد با Brownian motion است. بر روي قسمت نمكي، بعضي از روزنه ها با اتم هاي نمك مسدود شده اند اما در قسمت آب خالص چنين چيزي وجود ندارد. بنابراين آب بيشتري از قسمت آب خالص عبور مي كند، چون روزنه هاي بيشتري براي عبور آب خالص در قسمت آب خالص وجود دارد.آب موجود در قسمت نمكي افزايش مي يابد تا يكي از اين دو حالت روي دهد:

1) غلظت نمك در دو طرف ممبرن مساوي شود (البته در اين مورد اين حالت روي نمي دهد، چون آب خالص در يك قسمت و آب شور در طرف ديگر وجود دارد.)2) همانطور كه ارتفاع ستون آب شور افزايش مي يابد فشار آب نيز افزايش پيدا مي كند تا اينكه فشار اسمزي برابر شود. در اين نقطه اسمز متوقف خواهد شد.به هر حال ، اسمز دليل اين مسئله است كه نوشيدن آب شور(مثل آب اقيانوس) شما را خواهد كشت. زمانيكه آب شور وارد معده تان مي شود، فشار اسمزي ، آب را به بيرون بدنتان هدايت ميكند، تا نمك در داخل معده شما رقيق شود، بنابر اين شما آب بدنتان را از دست مي دهيد(آب بدنتان خشك مي شود) و مي ميريد.در اسمز معكوس، هدف اين است كه از ممبرن به گونه اي استفاده شود كه شبيه فيلتري براي توليد آب قابل نوشيدني آب شور(يا آب آلوده ديگر) عمل نمايد. آب شور روي يك طرف ممبرن گذاشته مي شود و فشار براي متوقف كردن اعمال مي شود. سپس وارونه ميشود، يعني جريان اسمزي روي ميدهد، در مجموع اين كار فشار زيادي ميگيرد و نسبتاً كند پيش ميرود اما به هر حال اين كار انجام مي شود.

منبع: http://tasnimco.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام مهر 1388ساعت 23:31  توسط سید امین حسینی  | 

اسمز معکوس

اسمز معکوس، فرآیند جداسازی است که از سیستم فشار استفاده می کند برای وارد کردن یک محلول از طریق غشایی که ماده حل شده را در یک طرف نگه میدارد و به حلال خالص اجازه عبور به سمت دیگر را میدهد.

اسمز معکوس، فرآیند جداسازی است که از سیستم فشار استفاده می کند برای وارد کردن یک محلول از طریق غشایی که ماده حل شده را در یک طرف نگه میدارد و به حلال خالص اجازه عبور به سمت دیگر را میدهد.
تعریف رسمی تر این فرآیند عبارتست از: عبور حلال از میان غشاء با استفاده از فشار زیاد اسمزی از یک منطقه پرغلظت و ورود به منطقه کم غلظت.
این فرآیند در واقع عکس فرآیند اسمز طبیعی است که عبارتست از حرکت طبیعی حلال از یک منطقه دارای غلظت پایین از طریق غشاء و ورود به منطقه دارای غلظت بالا بدون استفاده از فشار زیاد. غشاء در اینجا نیمه تراواست بدین معنا که اجازه عبور حلال را میدهد اما نه از ماده حل شده. غشاهای مورد استفاده در اسمز معکوس دارای مانعی متراکم در شبکه پلی مر هستند که بیشترین جداسازی در آن صورت می گیرد، در حالیکه از عبور مواد حل شده مثل یونهای نمکی جلوگیری میکند. این فرآیند احتیاج به فشار بالایی دارد که روی بخشی از غشاء که دارای غلظت بالاست وارد میشود که معمولا 17-2 بار (30-250psi) برای آب تازه و آب شور و 70-40 بار (600-1000psi) برای آب دریا میباشد که دارای 24 بار (350psi) فشار اسمزی طبیعی است که باید به آن غلبه شود.
این فرآیند به کاربرد آن در نمک زدایی (زدودن نمک از آب دریا برای دستیابی به آب تازه) معروف است اما از دهه 1970 از این فرآیند در جهت تصفیه آب تازه برای موارد استفاده پزشکی، صنعتی و خانگی نیز استفاده شده است.
وقتی دو محلول با غلظت های مختلف ماده حل شده ترکیب می شوند تمام مقادیر مواد حل شده در دو محلول بطور یکسان در تمام مقادیر حلال از دو محلول توزیع خواهند شد. به جای ترکیب دو محلول با هم، میتوان آن دو را در دو محفظه ای که بوسیله یک غشای نیمه تراوا از هم جدا شده اند، قرار داد. این غشای نیمه تراوا اجازه عبور مواد حل شده از یک محفظه به محفظه دیگر را نمیدهد، اما به حلال اجازه عبور میدهد.
از آنجایی که با حرکت مواد حل شده از محفظه پر غلظت به محفظه کم غلظت دستیابی به تعادل ممکن نیست، اما در عوض با حرکت ماده حل شده از مناطق دارای غلظت پایین به مناطق دارای غلظت بالا، قابل دستیابی است. وقتی حلال از منطقه کم غلظت دور می شود، باعث اشباع این مناطق می گردد. از طرف دیگر، حرکت حلال به منطقه پرغلظت باعث کاهش غلظت ماده حل شده خواهد شد. این فرآیند، "اسمز" نامیده میشود. تمایل جاری شدن حلال از طریق غشاء به عنوان "فشار اسمزی" شناخته میشود چرا که شباهت به جاری شدن در نتیجه تفاوت فشار دارد. همچون مورد مشابه آن در اسمز، فشار در محفظه پرغلظت بکار می رود. در این صورت، دو نیروی موثر بر حرکت آب وجود دارد: فشار حاصل از تفاوت غلظت ماده حل شده بین دو محفظه (فشار اسمزی) و فشار مورد استفاده بیرونی.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام مهر 1388ساعت 23:29  توسط سید امین حسینی  | 

روش جديد تصفيه پساب با جذب اوزون

از اوزون اغلب براي تصفيه آبهاي آلوده استفاده مي شود.زيرا اوزون عامل اکسنده قوي اي است که توانائي نابود سازي گسترده وسيعي از ترکيبات آلي را دارد روش متداول تصفيه عبور گاز اوزون از ميان آب توسط حباب هايي از اکسيژن يا هواست.ولي از آنجا که اوزون تنها اندکي در آب حل مي شود اين واکنش مي تواند آهسته باشد.اخير. گروهي از مهندسان شيمي دانشگاه برادفورد روشي ابداع کردند که کارائي بالاتري نسبت به روشها ي متداول دارد.در اين روش غلظتهاي بالاي اوزون روي حبه هائي از سيليکازل جذب سطحي مي شوند و به تله مي افتند .زماني که پساب از ميان بستري از اين حبه ها مي گذرد اوزون ترکيبات آلي را در مقايسه با روش رايج با ده برابر کارائي بالاتر اکسيد مي کند.

زماني که تمام اوزون جذب شده مصرف شد حبه ها با خشک کردن بستر و عبور اوزون بيشتر بازيابي مي شود.گروه پژوهشي برادفورد يک واحد نيمه صنعتي براي آزمايش اين فرآيند ساخته و به آن اميد زيادي بسته است.در يک واحد صنعتي سه ستون از حبه ها را مي توان بطور موازي استفاده کرد بطوريکه يکي آب را تصفيه مي کند و دو ستون ديگر در حال خشک شدن يا باز يابي هستند.از اين روش مي توان براي تصفيه سيالات خروجي از منابع گوناگون مانند کارخانه هاي داروسازي پالايشگاهها کارخانه توليد کاغذ و رنگرزيها استفاده کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام شهریور 1388ساعت 22:42  توسط سید امین حسینی  | 

آب و پساب (فاضلاب)

آب Water سازمان بهداشت جهانی (WHO) آب و آب آشامیدنی سالم را فاکتور مهم  سلامتی و بهداشت میشناسد.عوامل عفونی مانند هپاتیت A  وسالمونلا , وبا  وهمچنین انگلها و پرتوزآها مانند ژیاردیا از طریق آب قابل اتتقال میباشند وباعث بروز بیماریهای عفونی وروده ای می گردند.فلزات سنگین مانند جیوه ,کادمیم , از پسابهای صنعتی با نفوذ به منابع آبی وسفره های زیرزمینی عامل بیماریهای مختلف از جمله سرطان میباشند. کنترل کیفیت بیولوژیکی وشیمیایی آب وتصفیه موثر شرط اصلی تامین آب آشامینی سا لم وبهداشتی است.

 پساب( Waste Water)

آبهای مصرفی خانگی وشهری وهمچنین آبهای مصرفی در صنایع  باعث تولید حجم انبوه ای از پسآب میگردد. محدودیت منابع آبی بویژه درمناطقی مانند کشور ما ضرورت ایجاد سیستم مدیریت منابع آبی است. پیشگیری ار مصارف بیهوده همچنین تلاش برای ایجاد وتولید دانش فنی وفن آوری در آب وفاضلاب اساس وپایه برنامه توسعه پایدار در کشورمیباشد.کنترل کیفیت پسابها وتصفیه موثر جهت حذف آلودگیهای واستفاده مجدد از آب بازیافت شده در کشاورزی وایجاد فضای سبز وشتشوی اماکن عامل ارزشمند جلوگیری از نفوذ این آلودگی به محیط زیست وصرفه جویی در استفاده ار منالع آبی میباشد. کنترل کیفیت فیزیکی, بیولوژیکی وشیمیایی پسآبها وتصفیه موثر شرط اصلی ازآلودگی محیط زیست,حفظ بهداشت و سلامتی وصرفه جویی دراستفاده از منابع آب وهمچنین توسعه فضای سبز وآبادانی میباشد.شرکت فن آور پژوهش پویا در سه رده خدمات مشاوره ای ,طراحی وفنی مهندسی همچنین تحقیقات کاربردی آماده ارائه خدمات در بخش مهندسی ومدیریت اب وفاضلاب میباشد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام شهریور 1388ساعت 22:41  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه آب در داخل زمین

دید کلی

آب که بر زمین می‌ریزد و در آن نفوذ می‌کند، از طرفی با تولید نیترات در فرایندهای زیست شناختی و از طرف دیگر بدلیل صاف شدت طبیعی در اثر دخالت پدیده‌های فیزیکی و مکانیکی در داخل زمین مورد تصفیه قرار می‌گیرد.

تولید نیترات

مواد آلی که بوسیله آب حمل می‌شوند، بتدریج که در زمین نفوذ می‌کنند، در اثر کاهش و اکسایش پی در پی متلاشی می‌شوند. مجموع پدیده‌هایی که طی آنها مواد آلی اولیه به نیترات‌های حل پذیر و مستقیما قابل جذب برای گیاه تبدیل می‌شوند، تولید نیترات است. نقش تفکیک مولکول آلبومینوئید مربوط به میکروب‌های هوازی و ناهوازی‌ ای است که در خاک ، زندگی و در اولین مرحله این مولکول را به سوی تبدیل به نمکهای آمونیاکی هدایت می‌کنند.

سپس تحت تاثیر باکتری‌های ویژه ، این نمکها ابتدا به نیتریت و بعد به نیترات تبدیل می‌شوند. بنابراین ، نیتروژن به شکل نیترات بوسیله گیاهان جذب می‌شود. گیاهان نیز مانند فرایند تولید نیترات به شرایطی مانند دما ، رطوبت و اکسایش نیاز دارند، اما حضور آهک نیز بسیار مهم است. به این دلیل است که توانایی تولید نیترات در سازنده‌های رخنه‌دار و سنگ آهک زیاد است، در حالی‌که در زمینهای سیلیسی و از لحاظ آهک ، فقیر این توانایی اندک است.

بطور خلاصه ، تولید نیترات عبارت است از نقطه پایان تبدیل محیط آبی به محیط معدنی شده ای که در آن ، میکروبهایی که احتمالا از ابتدا در ماده آلی گفته شده وجود داشته اند، دیگر چندان زنده نمانند. به‌علاوه ، این میکروبها با گونه‌های دیگری که با محیط کاملا سازش یافته‌اند، رقابت حیاتی پیدا می‌کنند و در این مبارزه بیشتر گونه‌های بیماری‌زا از بین می‌روند.

تصویر

صاف شدن طبیعی

از طریق صاف شدن طبیعی ، میکروبهایی که بوسیله مواد آلی حمل می‌شوند، بدلیلی مکانیکی که نتیجه در هم بر هم بودن دانه‌های تشکیل دهنده سازند تراواست، متوقف می‌شوند. مبنای این فرایند تصفیه ، پدیده جذب سطحی است. منظور از پدیده جذب سطحی ، خاصیت بعضی اجسام جامد است که می‌توانند اجسام محلول ، معلق یا کلوئیدی را در سطح خود نگهدارند. پدیده جذب سطحی ، پدیده ای کاملا فیزیکی دارای ماهیت الکتروستاتیک است.

از طرفی ، چون در خاکهای ماسه‌ای ، این دیواره جذب کننده از سطح گسترده دانه‌های ماسه تشکیل می‌شود، فوق العاده وسیع است. بنابراین ، تصفیه در مسافت که متغیری تابع قطر و نظم دانه‌ها و نیز نحوه آرایش درونی لایه است، انجام می‌شود.

یادآور می‌شویم که صاف شدن طبیعی در زمینهایی که نمونه بزرگ آنها تراواست، نیز بر اساس پدیده جذب سطحی امکان‌پذیر است، مشروط بر اینکه رخنه‌های سنگهای تشکیل دهنده این زمینها بسیار باریک باشند یا رخنه‌های پهن آنها با مواد ریز پر شده باشند. در این زمینها ، مدت تماس با جداره‌ها نقش عمده ای دارد. بنابراین ، عمل صاف شدن آبهایی که از گل سفید یا سنگ آهک سرچشمه می‌گیرند، در صورتی خوب انجام می‌شود که آب در آنها به آرامی حرکتند.

همچنین اگر رگه آبدار دارای زمینهای پوششی با ضخامت کافی باشد، اطمینان بیشتر خواهد بود.

سرعت گردش آب در زمین

بعلت متغیر بودن سرعت گردش آب در زمین ، فقط ارقام تقریبی می‌توان ذکر کرد. سرعت نفوذ در زمینهای رخنه‌دار در سنگ آهکها 40m و در دیگران 10km در 24 ساعت اندازه‌گیری شده است.

"دینر" (Diener) اطلاعات زیر را برای آبرفتهای منطقه وال دولوار ارائه داده است:


  • نزدیک تپه در حوالی منطقه دخول آبهای سطحی: بطور متوسط ، 0,04 متر در ساعت یا یک متر در 24 ساعت.
  • نزدیک رود: بطور متوسط 0,2 متر یا 5 متر در 24 ساعت.

در جریان پمپاژها ، سرعت زیاد می‌شود و بین 5 متر تا 20 متر در 24 ساعت تغییر می‌کند. در آبرفتهای ریزتر ، سرعت کمتر است. در فرانکفورت ، سرعتهایی در حدود 0,02 متر در ساعت یا 0,5 متر در 24 ساعت دیده شده است.
+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 23:44  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه آب با صافی شنی تند خود شستشو




تصویر
نوعی فیلتر تصفیه آب

مقدمه

آبهای سطحی به‌علت گذر از مناطق مختلف ، معمولا مواد معلق و کلوئیدی زیادی را با خود همراه دارند. اصولا برای حذف این مواد از مراحل زلال‌سازی ، کیفیت آب خام با استفاده از واحدهای لخته‌سازی و ته‌نشینی برای ورود به صافی اصلاح می‌شود. اصولا فرایند صافی‌سازی ، اصلی‌ترین مرحله جداسازی ذرات از آب در یک تصفیه‌خانه آب می‌باشد. در این مرحله با استفاده از بسترهایی که عمدتا از جنس شن و ماسه هستند، باقی‌مانده فرایندهای زلال‌سازی از آب جدا می‌شود. فناوری صاف‌سازی آب به دو دسته اصلی ، صافی‌های ماسه‌ای کند و شنی تند تقسیم بندی می‌گردند.

مکانیزم اصلی جداسازی ذرات از آب خام در صافی‌های ماسه‌ای کند ، به‌صورت فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی می‌باشد که با توجه به نیاز به سطح زیاد تخلخل کم و پایین بودن بار سطحی بطور خاص برای اجتماعات کوچک مناسب می‌باشد. در مقابل ، صافی‌های شنی تند ، با توجه به نیاز به سطح کمتر تخلخل بیشتر و بار سطحی بالاتر بطور گسترده‌ای در تصفیه آب استفاده می‌شود.

این صافی‌ها در دو دسته ثقلی و تحت فشار طبقه‌بندی می‌گردند. مبانی طراحی صافی‌های شنی تند ، شامل اندازه مؤثر ماسه ، ضریب یکنواختی ، عمق بستر ، بار سطحی و میزان جریان آب شست و شوی معکوس می‌باشد.

اجرای عملیات

مراحل اجرای این صافی‌ها ، دو بخش سرویس‌د‌‌هی و شست و شوی معکوس را شامل می‌شود که هر بار ، در ادامه مرحله سرویس‌دهی و با افزایش افت فشار در صافی و پر شدن منافذ ، مرحله شست و شوی معکوس آغاز می‌گردد. غالبا شست و شوی معکوس ، با آب و یا به‌کمک آب و هوا انجام می‌شود. این مرحله از عملیات ، به‌دلیل نیاز به پمپ کمپرسور ، دستگاههای کنترل و نیز مسئله بهره‌براداری و نگهداری عمده ، هزینه‌های فرایند را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل ، استفاده از آنها محدود به شهرهای بزرگ شده است.

کاربرد صافی شنی تند خود شست و شو

کاربرد فناوری مناسب برای کاهش هزینه‌های ساخت و بهره برداری ، می‌تواند در گسترش استفاده از صافی‌ها در بخش صنعت آب برای اجتماعات کوچک و یا در برخی از صنایع بسیار مؤثر باشد.

هدف

هدف از اجرای طرح استفاده از صافی شنی تند خود شست و شو ، کاهش هزینه‌های دستگاهی و انرژی ، کاهش مشکلات بهره‌برداری و نیز آسان‌سازی راهبری صافی‌ها در مقیاس کوچک می‌باشد.

مواد و روش

این صافی‌ها ، از دو محفظه فلزی و تعدادی لوله تشکیل شده‌اند. قسمتهای اصلی دستگاه ، شامل لوله ورودی آب خام ، محفظه ذخیره آب مورد نیاز جهت شست و شوی معکوس ، لوله خروج آب صاف شده ، محفظه بستر صافی و لوله تخلیه آب شست و شوی بستر اصطلاحا سیـفون می‌باشد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 23:32  توسط سید امین حسینی  | 

خط تولید و بسته بندی آب معدنی

آب اين ماده حياتی و با اهميت در دنيا نقش بسيار مهمی را درشکل گيری تمدنها و استمرار آنها داشته است مروری بر سوابق تمدنهايی که در طول تاريخ شکل گرفته اند و شکوفا شده اند نشانگر اين واقعيت است که وجود آب و امکان دسترسی به آن يکی از کليدی ترين عوامل فراگيری و استمرار آنها بوده است . افزايش تقاضا برای آب و اوجگيری رقابت بين مصرف کنندگان مختلف موجب شده انسان برای ايجاد موازنه وتعادل بين توزيع نيازها و منابع آب موجود مستقيما در وضعيت طبيعی رودخانه ها دخالت کند و با ايجاد تاسيسات گوناگون ذخيره و توزيع آب شرايط طبيعی را به منظور تامين نيازهای خود تغيير دهد .
آب معدنی و آب شرب بعنوان يکی از نيازهای اساسی روزمره انسان و استمرار حيات ميباشد . ميزان نياز روزمره هر فرد ۱ تا ۲ ليتر ميباشد که بستگی به شرايط آب و هوايی و سن و سال دارد . استفاده از آب آشاميدنی سالم و گوارا يکی از مهمترين فاکتورهای مصرف آب ميباشد که از ساليان بسيار دور به آن توجه شده است . منشا حدود ۸۰٪ از بيماريهای انسان عدم دسترسی به آب سالم است . ۷۵٪ از مردم جهان سوم از امکانات آب برای مصارف بهداشتی محرومند بنابر اين زمان اين تصور نادرست که آب سالم به هر ميزان که مورد نياز باشد به وفور در دسترس است ديگر سپری شده است واقعيت آن است که آب سالم و گوارا کمياب و گرانبها ميباشد آلودگيها با ايجاد تغييرات نامطلوب در خواص فيزيکی ، شيميايی و بيولوژيکی کيفيت آب را تنزل ميدهند و در مراحلی آب را از حيطه انتقاع ساقط مينمايند . برخی از آلودگی ها زوال پذيرند و به آسانی تجزيه و يا تقليل داده ميشوند نظير مواد زائد کشاورزی و حيوانی و فاضلابهای انسانی بعضی از آلاينده ها نيز انحطاط ناپذيرند مانند جيوه و سرب و برخی از ترکيبات پلاستيکها که از افزايش آنها در آب بايد جدا جلوگيری شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 23:25  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه پساب‌های صنعت آبکاری

نگاه کلی

محلولهایی که در صنعت آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند با اندک تفاوتی مثل یک زهر خطرناک در مورد موجودات عمل می‌کنند. پساب‌های تولید شده در این کارگاه‌ها معمولا سمی هستند. آنها به قدری زهرآگین اند که تزریق مستقیم آنها داخل فاضلاب‌ها و کانال‌های شهری سبب صدمات جدی می‌شوند. بنابراین هدف از تصفیه پساب‌ها این است که پساب طوری دور ریخته شود که زندگی حیوانات و یا گیاهان را تحت تاثیر قرار ندهد و طبیعت حفظ شود بدین منظور باید بعد از استفاده از آب‌ها ، آنها را تصفیه نموده به طوری که تمام احتیاجات صنعتی و انسانی را رفع کند.

احیای کلی پسابها

اگر انجام کار به وجه مطلوب مورد نظر باشد، استفاده از آب برای آبکشی قطعات به حداقل خود می‌رسد. به موازات صرفه جویی در آب و اقتصادی نمودن آن از هدر رفتن مقدار مواد شیمیایی مهم جلوگیری می‌شود و بدین ترتیب مسمومیت زدایی نیز به عمل می‌آید. به طرق زیر می‌توان مقدار پساب‌ها را در صنعت پوشش‌کاری کاهش داد:
  • طولانی نمودن دوره سیکل
  • استفاده از حمامهای آبکشی ساکن ، لوله کشی مدار بسته (پمپاژ آب در مدار بسته) و استفاده از آبکشی به طور آبشاری.
  • استفاده از مونتاژهای صحیح
  • استفاده از مواد ترکننده

روش های سم زدایی

سم زدایی به روش ناپیوسته (ایستا)

در این روش از طریق انبارکردن ، پساب‌ها مدت زمان کوتاهی (یک روز یا یک هفته) در منابع جمع می‌شود و در این توقفگاه ، عملیات سم زدایی انجام می‌گیرد. این روش برای پساب‌هایی با مقادیر کوچک، روش کاملا مناسبی است و برای سم زدایی پساب‌های غلیظ و رزین های مبادله کننده یونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش را می‌توان به صورت خودکار درآورد.

سم زدایی مستقیم

در این روش قطعاتی که از وان عملیات خارج می‌شوند ابتدا در حمام آبکشی ثابت (آبکشی- جمع آوری) وارد شده، سپس وارد یک وان حاوی محلول رفع سمیت می‌شوند. محاسن اصلی این روش سم زدایی حتی در مورد کمپلکس های سیانیدی می‌باشد که به سختی منهدم می‌شوند. زیرا زمان انجام واکنش عملا نامحدود است و می‌توان با مقدار زیادی هیپوکلریت که در این روش از بین نرفته و در فرآیند باقی مانده استفاده نمود.

سم زدایی پیوسته

در این حالت کنترل (آنالیز) به روش الکترومتریک صورت می‌گیرد. تعیین مقدار اسیدیته و قلیایی ، همچنین تعیین مقدار سیانید و اسید کرومیک توسط الکترودهای مخصوص و به کمک پتانسیومتری صورت می‌گیرد. نتایج چنین عملیات اندازه گیری می‌تواند توسط یک سیستم چاپگر به طور پیوسته تعیین و همچنین مراقبت مداوم سم زدایی ، انجام گیرد. مراحل بعدی با استفاده از امپولسیون های برقی که توسط دستگاههایی که جهت دور اثر مواد به کار گرفته شده اند، می‌باشد. در تمام این حالات قبل از دور ریختن آب ، تمام مراحل به طور اتوماتیک کنترل می‌شوند. در پایان هر مرحله ، در صورتی که محلول مورد نظر طبق استاندارد نباشد توسط آژیر خبر داده شده و جریان آب قطع می‌شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 10:32  توسط سید امین حسینی  | 

رامسر، آلوده ترين نقطه کشور به رادیواکتیو!!!

خبر های آزاد به نقل از روزآنلاین:

رییس سازمان حفاظت محیط زیست دو روز پیش آلودگی رامسر و اطراف آن به مواد رادیو اکتیو را تایید کرد ولی بدون ذکر دقيق محل آن منبع آلودگی را به خاک این منطقه مربوط دانست و سخنی درباره تحقيقات انجام شده توسط گروه مطالعات پرتوهای طبيعی بالا که توسط سازمان انرژی اتمی در منطقه ايجاد شده نگفت.

تاکید فاطمه واعظ جوادی بر وجود پرتوهای رادیو اکتیو در رامسر تصور می رود به منظور تکذیب اخبار نگرانی کننده ای باشد که آلودگی رامسر را به امور غيرطبيعی مربوط می دانند. عكس تزييني است

چندی قبل نتایج یک پژوهش درز کرد که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده و حکايت داشت "منطقه رامسر يکي از مناطق جهان با راديواکتيويته طبيعي بالا و قابل مقايسه با کرالاي هند و برزيل است".اما همین پژوهش در بخش دیگری به این نکته اشاره دارد که:"به علت نزديک بودن به شوروي[سابق] اندازه‌گيري فروريزه‌هاي حاصله از حادثه چرنوبيل که در اکثر نقاط دنيا حتي در فواصل دور مانند ايالات متحده، استراليا و نیز صورت مي‌گيرد لزوم مطالعات روتين و پي‌گير در این منطقه را مي‌طلبد".

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران هم چنین تاکید کرده بودند که:"در مناطقي مانند رامسر که جزو چند نقطه استثنايي در جهان است بايد مطالعات بسيار گسترده راديواکولوژي، ژنتيک و اپيدميولوژيک انجام گيرد که به صورت گروهي و تحت عنوان Health survay انجام شود".
از سوی ديگر گفته شده بر اساس گزارش سال 2000 کمیته علمی سازمان ملل، شهر رامسر از بیشترین پرتوزایی زمینه در میان تمام مناطق مسکونی دنیا برخوردار است.در حالی که حداکثر دز پروتو های رادیو اکتیو مجاز برای انسان سالانه 20 میلی سیورت است،در مناطقی از رامسر سطح پرتوزایی 240 میلی سیورت است.با این حساب مردم در مناطقی از رامسر 240 بار بیشتر از سطح نرمال سالانه در معرض پرتوزایی قرار دارند،چرا که مقدار مجاز قرار گرفتن انسان در برابر پرتوهای رادیو اکتیو کمتر از یک میلی سیورت است.
دانشگاه علوم پزشکی بابل هم در تحقیقی که درباره سطح سلامت ساکنان مناطقی از رامسر انجام داده،ضمن تایید اینکه "رامسر در شمال ايران، بالاترين ميزان پرتوزايي زمينه را در سطح جهان داراست". اين پرتوزايي را"عمدتاً به دليل وجود عنصر راديواکتيو راديوم و فرآورده هاي استحاله آن است که توسط چشمه هاي آب گرم به سطح زمين آورده مي شوند" مرتبط کرده است. اين پژوهش که در سال 1383 و به روش تحليلي- مقطعي روي 101 خانوار [402 نفر] از ساکنين منطقه تالش محله رامسر با پرتوزايي زمينه بالا و 98 خانوار [374 نفر] از ساکنين منطقه چپرسر رامسر که در محدوده پرتوزايي معمولي زندگي مي کردند، صورت گرفته است.این محققان اعلام کرده اند که ساکنان منطقه تالش محله تنها در میانگین عمر پنج سال کمتر از محله چپرسرا عمر داشته اند و در عوض با وجود دریافت سالانه 240 میلی سیورت تششع از نظر بیماری قلبی و بیماری های بدخیم وضع بهتری داشته اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم خرداد 1388ساعت 1:9  توسط سید امین حسینی  | 

افزایش ورود مواد رادیواكتیو در جو،‌ بر افزایش گرمای زمین اثر می‌گذارد

 براساس تحقیقات اخیر محققان دانشگاه «فلوریدا» در امریكا،‌ افزایش ورود مواد رادیواكتیو به داخل جو سبب افزایش گرمای كره زمین خواهد شد.
‌به نقل از شبكه خبری بی‌بی‌سی، در گذشته محققان به این نكته اشاره می‌كردند كه ورود مواد رادیواكتیو به داخل منابع آبی،‌ سبب آلوده شدن جانداران دریایی شده و به همین دلیل مصرف آبزیان به ویژه ماهی‌ها را به شدت منع می‌كردند؛ ‌چراكه با خوردن آبزیان، رادیواكتیو مستقیما وارد بدن انسان‌ها می‌شد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد كه علاوه بر اینكه این مواد برای انسان‌ها مضر بوده و سبب بروز سرطان‌های بدخیم می‌شود،‌ یكی از عوامل افزایش گرمای كره زمین نیز بشمار می‌رود.
«سو ناتالی»،‌ یكی از محققان جو‌شناس دانشگاه فلوریدای امریكا و یكی از همكاران این پروژه تحقیقاتی،‌ در این باره می‌گوید: ورود مواد رادیو‌اكتیو به داخل جو كه همراه با دی‌اكسید‌كربن وارد خاك می‌شود،‌ باعث افزایش گرمای كره زمین شده و این روند را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.
وی افزود: نمونه‌های خاكی كه ما از مناطق مشكوك به رادیواكتیو به دست آورده و مورد آزمایش قرار داده‌ایم، ‌به ما این امكان را می‌دهد كه به طور دقیق در مورد افزایش رادیواكتیو در خاك مطالبی را در اختیار داشته باشیم؛ ‌چراكه خاك، ‌قابلیت نگه‌داری و ذخیره ۳۰ درصدی مواد رادیواكتیو را در خود دارد و به همین دلیل از منابع اصلی در پژوهش‌های جو‌شناسی و تغییرات زیست‌محیطی به شمار می‌رود.
این درحالیست كه امروزه،‌ انتشار جهانی رادیواكتیو از ۴۴۰۰ تن به ۷۵۰۰ تن در سال رسیده و امكان افزایش روز افزون این پدیده به علت بروز تغییرات مختلف در این كره خاكی وجود دارد.
دانشمندان، ‌یكی از عوامل افزایش ورود مواد رادیواكتیو در جهان را فعالیت‌ها و فوران‌های آتشفشانی می‌دانند؛‌ بطوریكه با هر فوران آتشفشانی، بیش از دو برابر یك كارخانه‌ای كه با سوخت‌های فسیلی نظیر ذغال سنگ كار می‌كند، رادیواكتیو به جو زمین وارد می‌شود.
هنگامیكه رادیواكتیو وارد جو می‌شود،‌ از راه باران به زمین بازگشته و تمامی موجودات ریز و درشت و ذره‌بینی موجود در زمین را آلوده می‌كند. این درحالیست كه مواد رادیواكتیو به داخل آب اقیانوس‌ها، ‌دریاها، ‌رودخانه‌ها و دریاچه‌ها وارد شده و آبزیان را آلوده می‌كنند؛ ‌از طرف دیگر،‌ این مواد در درختان نیز وارد شده و گیاهان را نیز آلوده به مواد رادیواكتیو می‌كنند، ‌در این صورت هنگامیكه درختان به علت افزایش رادیواكتیو از بین بروند،‌ دیگر درختی نمی‌ماند تا از تابش مستقیم نور خورشید به زمین جلوگیری كند و دمای زمین افزایش می‌یابد و زمین با گرمای بی سابقه‌ای روبرو خواهد شد.
اما محققان با اعمال روش‌هایی تا حدودی توانسته‌اند از افزایش گرمای كره زمین جلوگیری كنند؛ یكی از این روش‌ها، مالیات بر كربن كارخانه‌ها و دیگری افزایش كاشت درختان در مناطقی با حجم بالای رادیواكتیو است، بطوریكه اگر یك سری از درختان نابود شدند، ‌نسل دیگری جایگزین آنها خواهد شد.
از طرف دیگر محققان علوم زیستی در تلاشند تا گونه‌هایی از درختان و گیاهان را كه در مقابل مواد رادیواكتیو مقاوم هستند،‌ شناسایی كرده و آنها را پرورش دهند. در غیر اینصورت با افزایش حجم رادیواكتیو و گازهای گلخانه‌ای در جو،‌ احتمال افزایش روند گرم شدن كره زمین بسیار زیاد خواهد بود.  
 
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم خرداد 1388ساعت 1:6  توسط سید امین حسینی  | 

بررسي تصفيه فاضلاب صنايع شوينده به كمك فرايند انعقاد در مقياس آزمايشگاهي

مقدمه: شوینده ها مواد شیمیایی فعال در سطح هستند که می توانند از طریق کاهش تنش سطحی آب، تجزیه موادی که در اصطلاح "چرک" نامیده می شود را تسریع نموده و اشیا "کثیف" را "تمیز" نمایند. تخلیه پسابهای حاوی شوینده ها چه از طریق کارخانجات سازنده و یا از طریق مصارف خانگی باعث بروز مشکلات زیست محیطی عمده ای می شود. در این بررسی کاربرد مواد منعقد کننده جهت کاهش غلظت شوینده ها در پسابهای تخلیه شده به محیط مورد مطالعه قرار گرفته است.

روش بررسی: فاضلابی که برای انجام این آزمایشات مورد نیاز بود از خروجی نهایی کارخانه پاکسان تهیه گردید و نمونه برداری به صورت مرکب انجام شد. مطالعات انعقاد و لخته سازی ابتدا با انتخاب یک نوع ماده منعقد کننده و در pH های مختلف انجام شد (محدوده pH از 2 تا 13) و pH مناسب برای هر ماده منعقد کننده تعیین گردید. سپس در pH بهینه مقدار بهترین غلظت مواد منعقد کننده از طریق آزمایش جار (Jar Test) به دست آمد.

نتایج: عمل انعقاد فاضلاب محتوی مواد شوینده با آلوم، آهک، سولفات آهن III و کلرید آهن آزمایش گردید. انعقاد فاضلاب محتوی مواد شوینده توسط کلرید آهن بهترین نتایج را ارایه نموده است. در این صورت میزان حذف کدورت، مواد فعال سطحی و اکسیژن خواهی شیمیایی به ترتیب: 96.1، 82 و 93.4 درصد به دست آمد.

نتیجه گیری: یافته های حاصل از این بررسی نشان داد که با استفاده از فرایند انعقاد می توان فاضلاب شوینده ها را تصفیه نمود به طوری که اگر هدف حذف مواد فعال سطحی باشد می توان با کلرید آهن تا 82% آنها را حذف نموده و کارایی حذف با روش های تکمیلی تصفیه افزایش می یابد.                      شاه منصوري محمدرضا*,روشني بابك

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم خرداد 1388ساعت 0:59  توسط سید امین حسینی  | 

پيرامون لوله هاي پليمري

با توجه به مشخصه هاي تاثير گذار بر كيفيت انواع لوله هاي پليمري مورد استفاده در صنعت تاسيسات كشور متوجه نقصان موجود مي شويد. انواع لوله هاي پليمري، خواص فيزيكي، شيميايي و مكانيكي مواد تشكيل دهنده لوله از قبيل خواص كششي، مقاومت در برابر ضربه، نفوذ پذيري، مقاومت شيميايي، مقاومت در برابر آتش، خواص مكانيكي طولاني مدت و كوتاه مدت، خواص بهداشتي نظير مقاومت در برابر حملات ميكروبيولوژي و ماكروبيولوژي، تست چشايي، عوامل فرآيند توليد ،خواص در برابر شرايط محيطي از قبيل نور آفتاب، شرايط آب و هوايي خاص، حيوانات جونده و تاثير هريك از اين پارامترها برروي كيفيت لوله ها بايد مورد تست و توجه قرار داد. همچنين كاربرد انواع مختلف لوله هاي پليمري در صنعت به ويژه تاسيسات ساختمان بر اساس بررسي هاي انجام شده ارائه خواهد شد.
مصرف لوله هاي پليمري در سالهاي اخير ، عدم وجود منابع و مراجع معتبر پاسخگو در اين زمينه ، تعدد كارخانه هاي توليد كننده اين نوع لوله ها ، تنوع جنس ، پايين بودن سطح آگاهي مصرف كنندگان يك نوع سردرگمي در مشتريان و مصرف كنندگان بوجود مي آورد .

به دليل كاستيهاي موجود، تنوع كاربري اين نوع لوله ها در تاسيسات ساختمان موجب سردر گمي توليد كنندگان و مصرف كنندگان و همچنين شبهاتي در مراجع گوناگون گرديده است.در اين مقاله سعي شده است با استفاده از مراجع و استانداردهاي معتبر جهاني ، خواص و عوامل تاثير گذار بر كيفيت و كاربري اين نوع لوله ها در صنعت تاسيسات ساختمان به صورت تفصيلي مورد بررسي قرار گيرد.
زماني كه جهان به راه صنعتي شدن گام نهاد نياز به ابزاري مقاوم ،شكل پذير با دوام و ارزان جهت مصارف گوناگون كاملا حس شد. چون موادي با تمام اين خصوصيات را نميتوان بصورت طبيعي يافت لذا تلاشهاي گسترده اي براي ساخت موادي اينچنين با ساختار غير طبيعي در مباحث شيمي آلي آغاز شد.اولين بار كلمه پليمر توسط شيميداني بنام رنالت در سال 1835 ميلادي بكار رفت كلمه پليمر از كلمه يوناني POLY به معني چند و MEROS به معناي واحد يا قسمت بوجود آمده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:21  توسط سید امین حسینی  | 

آبرساني و دفع فاضلاب

در سيستم هاي آبرساني شهري،مخازن توزيع يا مخازن سرويس براي مقاصدي چون ذخيره سازي آب،متعادل سازي جريان يكنواخت تغذيه (ورودي)وجريان نايكنواخت مصرف (خروجي) ونيز تامين ومتعادل سازي، فشار طراحي واحداث مي شوند .نظر به اينكه بخش قابل توجهي از هزينه هاي پروژه هاي آبرساني شهري را احداث خازن تشكيل مي دهد مهندس طراح بايد اطلاعات كافي از اهداف ،تاسيسات ، ظرفيت بهينه وعملكردئ اين مخازن داشته باشد . در اين بخش ابتدا انواع وويژگيهاي مخازن سپس محاسبات ظرفيت آنها و در پايان جانمايي وتحليل هيدروليكي سيستمهاي داراي يك يا چند مخرن مورد بحث قرار مي گيرند.

مخازن ازنظر موقعيت نسبت به سطح زمين به دو دسته تقسيم مي شوند :

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:16  توسط سید امین حسینی  | 

آلودگی آب های ایران زیاد است

بانك جهانی در جدیدترین گزارش خود درباره وضع آلودگی آب ها در كشورهای مختلف از افزایش ۴۰درصدی آلودگی آب در ایران خبر داد.
بنابراین گزارش، صنایع تولید غذا و نوشیدنی ها بیشترین آلوده كنندگان منابع آب است و در حال حاضر پس از چین، آمریكا در ردیف دوم جهان قرار دارد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 14:49  توسط سید امین حسینی  | 

آلودگی آب بطریهای پلاستیکی

گروهی از پژوهشگران آمریکایی که به  EWG معروف هستند گزارش می دهند که اکثر آبهای بطریهای پلاستیکی به موادی مانند داروهای شیمیایی، کودهای شیمیایی و پاک کننده ها و ضدعفونی کننده های شیمیایی آلوده هستند...

 

 گروهی از پژوهشگران آمریکایی که به  EWG معروف هستند گزارش می دهند که اکثر آبهای بطریهای پلاستیکی به موادی مانند داروهای شیمیایی، کودهای شیمیایی و پاک کننده ها و ضدعفونی کننده های شیمیایی آلوده هستند.

این گروه تحقیقاتی نمونه هایی از آب بطریهای پلاستیکی 10 کمپانی معروف را برداشت و تجزیه کرده اند و معتقدند که هیچ کدام از این نمونه ها از چشمه و یا ماخذ ذکر شده بر روی بطریها نمی باشند، بلکه از منابعی آلوده و کنترل نشده هستند و در ضمن قیمت آنها در مقایسه با آب لوله کشی شهرها حدود 1900 برابر گرانتر است. در نمونه های آب مورد بحث موادی مانند Trihalomethanes  یافته اند که در بروز اختلالات فعالیت و عملکرد دستگاه تولید مثل بدن نقش دارد. در ضمن ماده شیمیایی سرطانزایی به نام  Bromodichloromethane، مواد شیمیایی پاک کننده و ضدعفونی کننده و مقدار زیادی از کودهای شیمیایی در نمونه های آب بطریهای تجارتی شناسایی گردیده است. در اینجا از ذکر نام کمپانیهای آب بطریهای تجارتی به دلایل مختلف خودداری می شود ولی علاقمندان می توانند با مراجعه به  تارنمایwww.ewg.org   اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

این پژوهشگران در گزارش خود اضافه می کنند که آب لوله کشی شهر مرتبا توسط مسئولان امر تجزیه و کنترل می گردد در حالی که هیچ قانون و مقرراتی برای کنترل آب بطریهای پلاستیکی وجود ندارد و به همین دلیل آبهای آلوده و ارزان به نام آبهای چشمه و در بطریهای پلاستیکی به قیمت گران به مردم فروخته می شود.

جالب اینکه این دسته از پژوهشگران قیمت آبهای بطریهای بازاری را با قیمت آب لوله کشی شهر مقایسه کرده اند که به طور اختصار به آن اشاره می شود. در آمریکا آب تجارتی به قیمت حدود 4 دلار برای هر گالن به فروش می رسد، در حالی که قیمت آب لوله کشی حدود دو دهم سنت برای یک گالن است.

فیلتر یا صافی های آب ساخت کارخانه های معتبر وجود دارند که می شود در  منزل از آنها استفاده کرد و حداکثر مخارج آن حدود 25 سنت در روز است ولی مردم یا این حقایق را نمی دانند و یا اینکه توجهی به سلامتی خود ندارند و با پرداخت پول کلانی در سال آبهای آلوده به مواد شیمیایی بطریهای پلاستیکی را خریداری و مصرف می کنند. تازه هنوز صحبتی درباره ضرر و زیان خود پلاستیکها و مواد شیمیایی موجود در آن به میان نیامده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 14:43  توسط سید امین حسینی  | 

آلودگی آب (نشت آلاینده های هیدروکربوری)

مخازن ذخیره زیرزمینی به طور معمول برای نگهداری آب یا سایر مواد شیمیایی مایع مورد استفاده
قرارمی گیرند. یکی از معمول ترین استفاده های این مخازن در ذخیره سوخت های نفتی است . در
عین حال مهم ترین عامل آلودگی هیدروکربوری و به طور عمومی یکی از مهم ترین عوامل

آلودگی منابع آب های زیر زمینی و خاک ، نشت محصولات نفتی در جایگاه های سوخت گیری است.
برای مثال: در یک تجزیه و نمونه آماری از مخازن ذخیره زیر زمینی در آمریکا ، مشخص شده است که
بیش از۹۰ درصد از مخازن زیر زمینی دارای نشت مربوط به ایستگاه های پمپ بنزین بوده اند . عمده ترین
عوامل ورود مواد هیدرکربوری از تانک های ذخیره به منابع زیر زمینی ، پرت مواد در هنگام تخلیه به
تانک سر ریز ، عدم آب بندی مناسب اتصالات ، ایراد در نصب سیستم لوله کشی ، خوردگی مخازن فلزی
وحوادث طبیعی هستند .به طور کلی مخازنی که برابر خوردگی حفاظت نشده اند ،قابلیت زیادی برای
نشت دادن مقادیر قابل توجهی از مواد هیدروکربوری دارند . سطح بالای آب در مجارت مخزن و یا
نشتی اولیه می توانند عوامل دیگری در کاهش عمر مخزن باشند . عمر متوسط یک مخزن ذخیره
زیرزمینی باجداره استیل که در برابر خوردگی محافظت نشده باشد ، در حدود 15 سال بر آورد می شود .
یک مخزن ممکن است سال ها در حال نشت آلودگی به محیط باشد ، بدون آن که تشخیص داده شود ،
مگر آن که این نشتی به نزدیکی چاه های آب آشامیدنی یا جریان های آب زیر زمینی برسد . به هر حال
سفره های زیر زمینی آب همواره در معرض خطر آلودگی به این مواد نفتی هستند . علاوه بر این ،
مخازن حاوی مواد هیدروکربوری که نشتی دارند، می توانند سبب ایجاد انفجار در ساختمان ها شوند .
به این ترتیب که در شهر های با شبکه فاضلاب شهری ، بخار های فرار حاصل از نشت که دارای
پتانسیل بالای آتش زایی هم هستند و به منابع زیر زمینی وارد ساختمان ها شوند و در معرض جرقه
های معمول قرار گیرند نکته قابل توجه دیگر ،پتانسیل زیاد آلوده سازی این مواد است . برای مثال در
یک نمونه بنزین حاوی 75% بنزین ، نشت به میزان فقط 1/0 درصد که کاملا" توسط کنترل کننده های
معمولی غیر قابل تشخیص است، در یک مخزن 40 متر مکعبی ( یعنی در حدود 40 لیتر ) ، حاوی 230
گرم بنزن است که با یک محاسبه سرانگشتی و با توجه به حداکثر مجاز بنزن ، 5/0 ppm برای
آلوده کردن 500 هزار مترمکعب آب کافی است و تازه این عدد در مقابل استاندارد
مستقیم EPA بسیار خوشبینانه است. بر اساس استانداردEPA ، یک لیتر بنزن پتانسیل
آلوده کردن 2 میلیون متر مکعب آب را دارد و به علاوه باید پراکنش نیز مدنظر قرار گیرد.
برای نمونه در یک سایت در ایالت تگزاس آمریکا مشخص شد که بنزن تا فاصله 80 متری
از مخزن ذخیره منبع آلودگی پراکنده شده است .
خوشبختانه ، ترکیبات BTEX به دلیل حلالیت کمتر ، زودتر جذب رسوبات آب های زیر زمینی
و خاک می شوند. در صورتی که MTBE به دلیل حلالیت بالا مسافت های طولانی تری بعد
از منبع نشر آلودگی را آلوده می کند،به وجهی که به طور متوسط طول پراکنش MTBE ، 10
برابر ترکیبات BTEX است.آب های زیر زمینی علاوه بر مصارف آشامیدنی در سلامت منابع
آبی دیگر از قبیل دریاچه ها نیز نقش مهمی را بازی می کنند . به همین دلیل جلوگیری از
نشت آلودگی به منابع زیر زمینی می تواند مانع از آلودگی آب به مواد سمی برای انسان ها
، گیاهان و گونه های زیادی از حیوانات شود . جلوگیری از هدر رفتن مواد شیمیایی با ارزش ،
جلوگیری از خطر آتش سوزی و انفجار و پیشگیری از هزینه های بالای پاکسازی خاک و آب و
جایگزینی منابع آلوده آب با منابع جدید و کیفیت بهتر آب به عنوان پارامتری مهم درتوسعه
اقتصادی – انسانی هر منطقه از جمله مزایای کنترل و پیشگیری از نشت آلاینده به شمار می روند.
در حدود 80% مردم دنیا برای ادامه حیات به آب های زیر زمینی وابسته اند . هنگامی که این
آب ها باحضور مواد شیمیایی آلی همچون ترکیبات بنزین آلوده شوند ، قطعا" سال ها زمان
لازم است تا بتوان آثار آن را پاک و یا بهبود بخشید. نشت از مخزن زیر زمینی قابل رویت نیست و
بنابراین تا وقتی که دولت ها خطر های مهیب ناشی از آن رابه درستی درک نکنند ، انجام اقدام های
اصلاحی امکان پذیر نخواهد بود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 14:38  توسط سید امین حسینی  | 

بیماریهای ناشی از آب

 نگاه کلی
به دلیل اینکه آب نقش اساسی در بقا زندگی انسان ایفا می‌کند، در صورت آلوده بودن توانایی زیادی برای انتقال انواع گوناگونی از بیماریها و امراض را نیز دارد. این بیماریها به وسیله باکتریهای بیماری‌زا ، ویروسها ، پروتوزوئرها و کرمها در انسان ایجاد می‌شوند. منابع و مخازن آب از جمله رودخانه ها ، کانال آبها ، دریاچه ها و سدها به ویژه در مناطق گرمسیر ، محلی مناسب برای انتشار این گونه بیماریها هستند. این نوع مخازن آب ، زمینه را برای رشد میزبانهای واسط انگلها مانند حلزونها ، ماهیان ، گیاهان آبزی و ناقلان بیماریها مانند پشه ها و سایر حشرات گزنده فراهم می‌سازند. علی‌رغم کوشش مسئولان برای تصفیه آب به خصوص در مناطق گرمسیر ، این بیماریها ممکن است ایجاد شوند. در نتیجه ، قبل از برطرف ساختن آلودگی آب باید به وضعیت بهداشتی محیط زیست مردم رسیدگی شده و آموزشهای لازم به آنها بدهند تا از آلودگی آب جلوگیری شود.
بیماریهای با منشا آبی
معمول ترین شکل بیماری وابسته به آب ، بویژه آن شکلی که سبب آسیب بیشتری در مقیاس جهانی می‌گردد، شامل بیماریهایی است که با آب آلوده به ادرار و مدفوع انسانی، منتقل می‌شوند. آلودگی به این بیماریها ، زمانی اتفاقی می‌افتد که ارگانیسم بیماری زا به آب راه می‌یابد و این آب توسط فردی که به بیماری مصونیت ندارد مصرف می‌شود. از عمده ترین بیماریهای این دسته ، وبا ، حصبه یا تیفوئید ، پاراتیفوئید ، هپاتیت های مسری ، ژیاردیانیز ، لپتوسیپروسیس ، تولادمیا ، اسهال میکروبی و غیره هستند که یک مسیر از انتقال مدفوع تا خوراک داشته و بروز آنها بطور همزمان ، بین افرادی که از یک منبع آب استفاده کرده اند مشخص می شود.
بیماریهای منتقل شده از طریق آب دریا یا آبهای مورد شستشو
بیماریهای مدفوعی- دهانی ناشی از آب ، امکان دارد بعنوان بیماریهای منتقل شده توسط آب شستشو ، طبقه بندی شوند. اکثر عفونتهای اسهالی در آب و هوای گرمسیری ، بیش از آنکه بعنوان یک بیماری ناشی از آب عمل نماید، بصورت بیماریهای منتقل شده از طریق آبهای شستشو عمل می‌کنند. گروه دومی از این بیماریها تعدادی از عفونتهای چشمی و پوستی را شامل می‌شوند که حتی اگر بطور معمول کشنده باشند، یک سری اثرات تضعیفی روی مبتلایان بجا می‌گذارند. بیماریهایی از این نوع شامل زخمها و دملهای پوستی باکتریایی و تراخم و جذام می‌باشند.
بیماریهای وابسته به آب
تعدادی از بیماریها ، به ارگانیسم های بیماریزایی مربوط می‌شوند که بخشی از دو.ره زندگی خود را در آب ، یا در بدن حد واسطی که در آب زندگی می‌کند، می‌گذرانند، از این رو آلودگی در انسان ، نمی تواند با بلعیدن حد واسط یا تماس با ارگانیسم دفع شده توسط مبتلا ، ایجاد شود. اغلب این نوع بیماریها ، توسط کرمهایی ایجاد می شوند که بیمار را اذیت کرده و تخمهایی تولید می‌کنند که توسط ادرار یا مدفوع پخش می‌شوند. آلودگی از طریق نفوذ از جداره پوست غالبا بیشتر از آلودگی از طریق مصرف مستقیم آب است. بیماری شیستوزومازیر (که در ضمن بیل‌هارزیا نامیده می‌شود) مهمترین نمونه از این دسته بیماریها است. دراکان کالیازیز (کرم گینه ای) مولد بیماری آبی دیگری است که در مناطق استوایی کاملا منتشر شده است. در این حالت میزبان حد واسط ، سخت پوست ریزی است و آلودگی انسان بدنبال خوردن آب آلوده شود، با این سخت پوستان ریز اتفاق می‌افتد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 14:31  توسط سید امین حسینی  | 

تصفیه کن الکترو استاتیکی آلودگی هوا

نگاه کلی

یکی از وسایلی که بر اساس اصول الکترواستاتیک ساخته می‌شود تصفیه کن الکترواستاتیک است. در این وسیله به کمک تخلیه الکتریکی قطرات ریز مایع و ذرات جامد معلق در یک گاز از آن جدا می‌شود. در تصفیه کن الکترواستاتیک ، مخلوط گاز و ذرات معلق ، ابتدا از ناحیه‌ای که در آن تخلیه هاله‌دار قرار دارد عبور داده می‌شود، تا این ذرات باردار شوند. غبار باردار جذب آند می‌شود و با تکان دادن سطح آند ، می‌توان آن را جمع آوری کرد.
ذرات معلق در گازها را ایرشل (افشان) می‌نامند که اندازه معینی دارند. غبار از ساییده شدن یا خرد شدن مکانیکی جامدها بوجود می‌آید. بهترین خاصیت الکتریکی ذرات معلق ، طبیعی یا مصنوعی ، این است که آنها تا حد زیادی بار دارند. نسبت ذرات مثبت و منفی برابرند و مخلوطهای معلق در حالت کلی خنثی هستند. برای مثال بار فوق‌العاده زیاد ابرهای صاعقه‌زا ، یک نمونه از فرآیند باردار شدن طبیعی است. تداخل رادیویی شدیدی که در باران یا طوفان برای هواپیما رخ می‌دهد از بار قطره‌های باران یا برفی که بر بدنه هواپیما می‌خورد ناشی می‌شود. بطور خلاصه ذرات در طی بوجود آمدن یا عمر خود طبیعتا باردار می‌شوند.
با استفاده از بار طبیعی آلودگیها نمی‌توان آنها را بطور موثر جمع آوری کرد. آلودگی به خاطر نیروی کولنی بین ذرات و شبکه‌ها ، جذب شبکه می‌شود. تجربه نشان داده است که تخلیه هاله دار بهترین راه برای باردار کردن ذرات برای تمییز کردن گازها است. در تصفیه کنهایی که گاز آلوده ابتدا از یک محفظه با تخلیه هاله دار عبور می کند، ذرات معلق تا حد 5
x104 تا 5x105 بار الکترون بر گرم ، باردار می‌شوند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 14:29  توسط سید امین حسینی  | 

قلیائیت (Alkalinity)

قلیائیت به مقدار یونهایی که در آب وجود دارند و برای خنثی کردن یونهای هیدروژن در واکنش شرکت می کنند، اطلاق می شود. بدین ترتیب قلیائیت معیاری برای توانایی آب جهت خنثی سازی اسیدها به حساب می آید.

اجزای تشکیل دهنده قلیائیت در جدول زیر آمده است. این ترکیبات از تجزیه مواد معدنی موجود در خاک بوجود می آیند. فسفات می تواند از شویندها در خروجی فاضلابها، از کودهای شیمیایی و حشره کشها در زمین کشاورزی نیز بدست آید. سولفید هیدروژن و آمونیاک می تواند محصولات تجزیه میکروبی مواد آلی باشند.

HS-

HPO4-2

HSiO3-

HCO3-

NH3

H2PO4-

H2BO3-

OH-

CO3-2

 

معروفترین اجزای قلیائیت به ترتیب اهمیت عبارتند از


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 18:32  توسط سید امین حسینی  | 

مخاطرات نیتریت ونیترات در آبهای آشامیدنی وعوارض آن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز سلامت محیط و کار ، بسیار ی از مردم دررابطه با وجود نیترات در آب های آشامیدنی سؤالاتی را مطرح میکنند،نتایج پایش کیفی آبهای زیرزمینی پنسیلوانیا حاکی از غلظت کم نیترات درآبها میباشد، اما درمناطق کشاورزی غلظت نیتروژن –نیترات بیشتر از حد مجاز اعلام شده توسط EPA ،۱۰ ميلي گرم درليترمیباشد ( حد مجاز نيترات بر حسب نيتروژن- نيترات ۱۰ ميلي گرم درليتر و برحسب يون نيترات ۵۰ ميلي گرم در ليتر ميباشد.). بعلاوه محل های دفع فاضلاب ، دفع مواد زائد جامد ، سپتیک ،دفن زباله ،‌میتواند از علل غلظت بالای نیتروژن – نیترات در آبهای آشامیدنی باشد.نیتروژن یکی از اجزاء اصلی پروتئین مورد نیاز موجودات زنده است ، در محیط زیست به فرم های مختلف درآب وجود دارد و فرم آن نیز در چرخه ازت تغییر می کند، به هر حال افزایش غلظت نیترات و نیتریت در آب های آشامیدنی خطراتی را از نظر سلامتی بالاخص برای کودکان و زنان بار دار دارد.


منابع نیترات در آبهای آشامیدنی :

نیتروژن بعنوان یک ماده مغذی ( کود) به مقدار زیاد در چمنزار وباغات و محصولات کشاورزی کاربرددارد علاوه بر کود، نیتروژن ،در خاک به فرم آلی از تجزیه گیاهان و حیوانات بوجود می آید . فرمهای مختلف نیتروژن درخاک توسط باکتریها به نیترات (یون NO۳)تبدیل میشود. مطلوب این است که نیتروژن به فرم نیترات جذب گیاهان شود.به هر حال نیترات ، به راحتی با عبور آب از لایه های خاک به زمين نفوذ پیدا کرده و در اثر بارش ياآبیاری های شدید ، به ریشه گیاهان و نهایتاً به آبهای زیر زمینی می رسد. نیترات در آبهای زیر زمینی يا از منابع نقطه ای مانند دفع فاضلاب ، دامداریها و یا منابع غیر نقطه ای مانند مصرف کود کشاورزی در پارک ها ، زمین های گلف ،‌چمن زارها و باغات نشا ت ميگيردو یا طبیعی اتفاق ميافتد. حفر چاه آب در محل مناسب و بهسازی آن میتواند در کاهش بار آلودگی به نیترات مؤثر باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388ساعت 18:15  توسط سید امین حسینی  | 

هواده ها

هواده های سطحی دورتند منداب (ایرمند)
ایرمند یک هواده شناور قائم است که برای انواع سیستم های هوادهي کاربرد دارد. این نوع هواده قدرت پمپاژ بالایی داشته و با ایجاد اختلاط شدید هوا و آب از راندمان انتقال اکسیژن بالایی برخوردار است.
از جمله ویژگیهای هواده های ايرمند می توان به سهولت در نصب و اجرا ، سهولت در نگهداری، پایین بودن هزینه نصب کامل، نصب سریع و آسان، بالاترین بازدهی انتقال اکسیژن، ایده آل جهت تصفیه فاضلاب، سهولت در تنظیم موقعیت قرارگیری، عدم قرارگیری قطعات الکترومکانیکی هواده در داخل فاضلاب، سهولت در مقید کردن هواده، عملکرد مطلوب حتی در صورت متغیر بودن سطح آب و عدم احتمال بروز نشتی روی سطح شناور از طریق درز پیچ ها و یا عوامل دیگر٬اشاره کرد.
هواده های ایرمند در قسمتهای مختلف تصفیه خانه ها از قبیل، لاگونهای هوادهی، تانکهای متعادلسازی، هاضم هوازی لجن و تانکهای ذخیره لجن کاربرد دارند .

 

هواده های سطحی دور کند
هواده های سطحی مکانیکی با ایجاد حرکت در فاضلاب پیرامون خود، سبب سهولت در انحلال هوا در آن می شوند. هواده های دور پایین جهت چرخاندن روتور از گیربکس کاهنده استفاده می کنند. این هواده ها به دلیل سرعت کم از عمر طولانی برخوردارند.
برخی ویژگیهای هواده های موجان عبارتند از:
سهولت در نصب و اجرا
سهولت در نگهداری
پایین بودن هزینه نصب کامل
نصب سریع و آسان
بازده بالا در انتقال اکسیژن
قابل بکارگیری در مورد فاضلاب های خورنده 
ایده آل جهت تصفیه فاضلاب


هواده های دورکند موجان در قسمتهای مختلف تصفیه خانه ها از قبیل، لاگونها و تانکهای هوادهی کاربرد دارند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم دی 1387ساعت 19:48  توسط سید امین حسینی  | 

RO

برخی از محلولها که دارای مواد حل شده غیرفرار هستند، می‌توانند در عبور از غشایی که نسبت به یکی از مواد تشکیل دهنده محلول تراوا است، تغییر غلظت دهند. این پدیده که تحت خاصیتی به نام فشار اسمزی ایجاد می‌شود، به پدیده اسمز معروف است.


توليد آب شيرين
سيستم اسمز معکوس قدر به جداسازي 95 تا 98/9درصد کل املاح محلول در آب و حدود 99 درصد کل باکتريها ميباشد و بدين ترتيب آبي خالص ومطمئن را توليد مي کند در فرآيند اسمز معکوس از يک غشاء نيمه تراوا براي جداکردن املاح محلول ، مواد آلي ، باکتريها و ....از آب استفاده مي گردد در اين سيستم با استفاده از پمپهاي فشار قوي آب شور پس از عبوراز صافيهاي مختلف به سوي سوراخهاي بسيار ريز موجود در غشاء ( ممبران ) هدايت مي گردد و آب شيرين حاصل شده از محورمرکزي ممبرانها خارج مي شود و آب حاوي ناخالصيها از اطراف غشاء به سوي خارج از ممبران منتقل ميگردد آب شيرين کن اسمز معکوس نصب شده با ظرافت 5500 متر مکعب در روز در جزيره کيش بزرگترين آب شيرين کن از نوع اسمز معکوس مي باشد که تاکنون در ايران نصب گرديده است

اصلاح:درحال حاضر بزرگترین واحد ro در ایران پتروشیمی فجر بندر امام با ظرفیت تولید 4500متر مکعب آب در ساعت می باشد.

باتشکر از علی مقدم جهت اصلاح مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی 1387ساعت 18:37  توسط سید امین حسینی  | 

تبادل یون

پدیده تبادل یون برای اولین بار در سال 1850 و به دنبال مشاهده توانایی خاک‌های زراعی در تعویض برخی از یون‌ها مثل آمونیوم با یون کلسیم و منیزم موجود در ساختمان آنها گزارش شد. در سال 1870 با انجام آزمایش‌های متعددی ثابت شد که بعضی از کانیهای طبیعی بخصوص زئولیت‌ها واجد توانایی انجام تبادل یون هستند. در واقع به رزین‌های معدنی ، زئولیت می‌گویند و این مواد یون‌های سختی آور آب (کلسیم و منیزیم) را حذف می‌کردند و به جای آن یون سدیم آزاد می‌کردند از اینرو به زئولیت‌های سدیمی مشهور شدند که استفاده از آن در تصفیه آب مزایای زیاد داشت چون احتیاج به مواد شیمیایی نبود و اثرات جانبی هم نداشتند.

اما زئولیت‌های سدیمی دارای محدودیتهایی بودند. این زئولیتها می‌توانستند فقط سدیم را جایگزین کلسیم و منیزیم محلول در آب نمایند و آنیونهایی از قبیل سولفات ، کلراید و سیلیکات‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند. واضح است چنین آبی برای صنایع مطلوب نیست. پس از انجام تحقیقات در اواسط دهه 1930 در هلند زئولیتهایی ساخته شد که به جای سدیم فعال ، هیدروژن فعال داشتند. این زئولیتها که به تعویض کننده‌های کاتیونی هیدروژنی معروف جدید ، سیلیس نداشته و علاوه بر این قادرند همزامان هم سختی آب را حذف کنند و هم قلیائیست آب را کاهش دهند.

برای بهبود تکنولوژی تصفیه آب ، گامهای اساسی در سال 1944 برداشته شد که باعث تولید زرین‌های تعویض آنیونی شد. زرین‌های کاتیونی هیدروژنی تمام کاتیونی آب را حذف می‌کنند و رزین‌های آنیونی تمام آنیونهای آب را از جمله سیلیس را حذف می‌نمایند ، در نتیجه می‌توان با استفاده از هر دو نوع زرین ، آب بدون یون تولید کرد. همچنین پژوهشگران دریافتند که سیلیکات آلومینیم موجود در خاک قادر به تعویض یونی می‌باشد. این نتیجه گیری با تهیه ژل سیلیکات آلومینیم از ترکیب محلول سولفات آلومینیم و سیلیکات سدیم به اثبات رسید. بنابراین اولین رزین مصنوعی که ساخته شد سیلیکات آلومینیم بود. و امروزه اکثر زرین‌های تعویض یونی که در تصفیه آب بکار می‌روند رزین‌های سنتزی هستند که با پلیمریزاسیون ترکیبات آلی حاصل شده‌اند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی 1387ساعت 18:33  توسط سید امین حسینی  | 

دستگاههای ازن زنی ساخت شرکت کافمن آلمان

ازن اکسید کننده ای قوی و در عین حال ناپایدار می باشد. در طبیعت گاز ازن بوسیله نور خورشید در طول موج 185 nm یا بوسیله تخلیه الکتریکی (رعد و برق) تولید می شود. گاز ازن به دلیل عدم پایداری قابل ذخیره کردن نمیباشد. از این رو گاز ازن بایستی در محل مصرف تولید گردد.
گاز ازن در صنعت به کمک دستگاه های مولد ازن تولید می شود. ژنراتور ازن به وسیله تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا گاز اکسیژن را تبدیل به ازن می کند.
مهم ترین کاربردهای گاز ازن به شرح زیر میباشد :
 گندزدایی آب شرب
 گندزدایی فاضلاب انسانی
 گندزدایی آب استخرهای شنا
 گندزدایی و جلبک زدائی آب بسته بندی
 کاهش COD در پساب صنعتی
 گندزدایی آب در برج های خنک کننده
استفاده از ازن در فرآیند آب بسته بندی نه تنها باعث حذف کلیه میکروارگانیسم ها، ویروس ها و انگلها می شود بلکه با حذف تخم جلبک و اکسید کردن آن، مهم ترین نگرانی تولید کنندگان آب بسته بندی را از رشد جلبک در داخل بطری برطرف می کند.
ازن باقیمانده در آب خطوط تولید آب بسته بندی علاوه بر استریل کردن لوله ها در مسیر آب، پرکن (Filler) ، بطری و درب آنرا نیز ضدعفونی می کند.
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم دی 1387ساعت 13:44  توسط سید امین حسینی  | 

پالايه يا صافي شني كند

   تقريبا در سراسر جهان متداول است، به عنوان روش استاندارد براي بهسازي آب در سطح اجتماعات كوچك و موسسات با مصرف محدود كاربرد دارد. مهمترين بخش صافي شني كند، بستر شني آن است كه ارتفاعي در حدود 2/1 متر دارد.

براي ساختن اين نوع صافي، حوض‌ها يا مخازني از بتون ساخته و در كف آن مجاري فرعي و اصلي با آجر، تمبوشه (سفالي) يا لوله براي خروج آب تعبيه مي‌نمايند و بر روي آن‌ها به ترتيب سنگ ريزه و شن نرم مي‌ريزند و دانه هاي شن با دقت بسيار برگزيده مي‌شوند بطوري كه ترجيحا گرد باشند و قطر موثر آن‌هابين 15/0 تا 35/0 ميلي متر باشد. شن‌ها لازم است تميز و عاري از خاك رس ومواد آلي باشند. آب هدايت شده يا ذخيره شده بر روي صافي به كمك نيروي ثقل از خلل و فرج قشرهاي ماسه و شن و سنگ ريزه عبور كرده و بوسيله مجاري زير صافي جمع آوري مي‌شود.

سطح بستر صافي‌هاي كند از وسعت قابل توجهي برخوردارند به طوري كه يك متر مكعب بستر صافي، سطحي در حدود 15000 متر مربع دارد. آب به آهستگي دربين ماسه تراوش مي‌كند (فرايند عبور بيش از 2 ساعت به طول مي‌انجامد) ودر طي عبور خالص سازي از طريق چند فرايند صورت مي‌پذيرد كه عبارتند از پالايش مكانيكي، ته نشيني، جذب سطحي، اكسيداسيون بيوشيميايي كه هر يك سهم ويژه اي در بهسازي آب دارند. بازدهي اين صافي بطور معمول 4/0ـ1/0 متر مكعب آب در ساعت در متر مربع سطح مي‌باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1387ساعت 19:3  توسط سید امین حسینی  | 

مباني كلرزني

براي حصول اطمينان از درستي كلرزني قواعد زير بايستي رعايت شود:

1 ـ  آب مورد گندزدايي، صاف و بدون كدورت باشد.

2 ـ  كلر مورد نياز آب مشخص گردد، نقطه شكست كلر و كلر باقي مانده آزاد حائز اهميت است.

3 ـ  در هر حال زمان تماس حدود يك ساعت براي ازبين بردن زيستوارك‌هاي حساس در مقابل كلر منظور گردد.

4 ـ  حداقل كلر باقيمانده پس از يك ساعت 5/0 ميلي گرم در ليتر پيشنهاد مي‌شود. اين مقدار در همه گيري‌هاي بيماري‌هاي روده تا 1 ميلي گرم در ليتر نيز توصيه شده است.

5 ـ  مقدار كلر مورد نياز هر نوع آب برابر خواهد بود با مقدار كلري كه به آب اضافه مي‌شود تا پس از يك ساعت مقدار 5/0 ميلي گرم در ليتر كلر باقي مانده داشته باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1387ساعت 19:1  توسط سید امین حسینی  | 

لوله گردابی

لوله گردابی لوله ای است با یک شکاف طولی در بالای آن. این لوله در بستر کانال و در عرض کانال نصب می گردد.

عملکرد این لوله بر اساس نیروی ثقل ذرات رسوبی و نیروی چرخشی حلزونی شکل است که درون لوله به وجود می آید و می توان ذرات رسوبی را از شکاف بالایی در اثر وزن ذره به درون لوله سقوط داده به یک سمت لوله هدایت نماید.

این سازه ابتدا توسط پارشال(1951) معرفی و در ابتدای یکی از کانالها که مستقیما از رودخانه منشعب می شود نصب گردیده،عملکرد آن پس از 55 سال هنوز قابل توجه می باشد.

از مهمترین اهداف آبگیری به روش ثقلی ، انتقال بیشترین میزان دبی و کمترین میزان رسوب برای شرایط هیدرولیکی یکسان می باشد.انتقال رسوب رودخانه به آبگیر و کانال انتقال،مشکلات عدیده ای را همراه دارد که از جمله ترتیب آنها در کانال باعث کاهش ظرفیت و افزایش هزینه های نگهداری تاسیسات می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1387ساعت 18:58  توسط سید امین حسینی  | 

بررسی روش های خالص سازی آب با به کارگیری فناوری نانو

 
 
نانو، دلالت بر یک واحد بسیار کوچک در علم اندازه گیری دارد. یک نانومتر معادل 9-10 متر یا به عبارتی یک میلیاردم متر است. اخیراً با ورود فناوری های نوین از قبیل زیست فناوری و نانو فناوری، مواد و راهکارهای جدیدی برای تصفیه آب و نیز آب و فاضلاب های صنعتی و کشاورزی معرفی شده و یا می شوند. کاربردهای فناوری نانو در این خصوص عبارتند از : نانو فیلترها، نانو فتوکاتالیست ها، مواد نانو حفره ای، نانو ذرات، نانو سنسورها، توانایی های این فناوری در تصفیه آب و با توجه به انواع آلودگی های نقاط مختلف ایران مورد ارزیابی قرار گرفته است.
در گذشته نه چندان دور اهداف تصفیه خانه های آب آشامیدنی کاهش مواد معلق و زدودن عوامل زنده بیماری زا در آب بود که با روشهای متداول فیلتراسیون و گندزدایی قابل حصول بوده اند. لیکن با افزایش غلظت مواد ریزدانه، ترکیبات ازته، مواد آلی و معدنی و فلزات سنگین به منابع آب روش های متعارف جوابگوی نیازتصفیه خانه ها نبوده و لازم است از فرآیندهای نسبتاً جدید در تصفیه خانه ها استفاده شود.
اخیراً نیز با ورود فناوری های نوین از قبیل زیست فناوری و نانو فناوری، مواد و راهکارهای جدیدی برای تصفیه آب و نیز آب و فاضلاب های صنعتی و کشاورزی معرفی شده و یا می شوند.
مفهوم نانوفناوری به حدی گسترده است که بخش های مختلف علوم و فناوری را تحت تأثیر خود قرار داده و در عرصه های مختلف از جمله محیط زیست کاربردهای وسیعی یافته است. در این مقاله به بررسی کاربردهای فناوری نانو در صنعت آب می پردازیم.

نانو فیلترها

تاریخچه نانو فیلتراسیون به دهه هفتاد میلادی زمانی که غشاهای اسمز معکوس با فشارهای نسبتاً پایین همراه با جریان آب تصفیه ای قابل قبول، بسط و توسعه پیدا کردند باز می گردد. استفاده از فشارهای بسیار بالا در فرآیند اسمز معکوس، اگر چه منجر به تهیه آب با کیفیت بسیار عالی می شد، ولیکن به همان نسبت هزینه گزاف انرژی مصرفی عاملی نگران کننده به شماره می آمد. در نتیجه، تهیه آب با استفاده از این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود. بنابراین استفاده از غشاهایی با میزان درصد حذف پایین تر ترکیبات محلول، اما با قدرت نفوذ آب بیشتر و به طبع آن، افزایش حجم آب تصفیه شده با کیفیتی مطلوب (درحد استانداردهای مورد نظر) در فناوری جداسازی یک پیشرفت قابل ملاحظه، به شمار می آمد. از ین رو غشاهای اسمز معکوس با فشار پایین، بعنوان غشاهای نانو فیلتراسیونی شناخته شدند.
نانو فیلتراسیون فرآیند غشایی جدیدی است که خواص آن بین فرایندهای اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون قرار دارد و در اختلاف فشار پایین (10-20 بار) قابل استفاده می باشد. به علت عمل نمودن در فشار پایین و بازیابی بالاتر، هزینه های عملیاتی و نگه داری این فرآیند به مواد شیمیایی نیاز نبوده و پساب تولیدی فشرده و غلیظ می باشد. لذا هزینه حمل و نقل و دفع آن کمتر است. به کمک تجهیزات خاص غشاء ها به طور خودکار تمیز می شود. در مورد فرآیند نانو فیلتراسیون، هزینه انرژی به مراتب از اسمز معکوس کمتر می باشد. نکته حائز اهمیت در مورد نانو فیلترها نسبت به سایر غشاها، قدرت انتخاب گری در حذف یون هاست.
غشاهای نانو فیلتراسیون معمولاً از دو لایه تشکیل می شود. لایه نازک و متراکم عمل جداسازی و لایه محافظ، عمل حفاظت در برابر فشار سیستم را انجام می دهد. غشاهای نانو فیلتراسیون معمولاً در دو نوع باردار و غیرباردار موجود هستند. مکانیسم اصلی در حذف ملکول های بدون بار، خصوصاً ترکیبات آلی بر پایه غربالسازی استوار می باشد. در حال که حذف ترکیبات یونی به دلیل بر عم کنش های الکتروستاتیک بین سطح غشا و گونه های باردار، حذف می شوند.
امروزه غشاهای نانویی تجاری، در اشکال متفاوتی استفاده می گردند. این اشکال شامل، سیستم های مارپیچی، صفحه ای، جعبه ای، لوله ای و فیبری می باشد. شکل هر یک از غشاهای نانویی براساس نوع غشا و نانویی براساس نوع غشا و به منظور بالا بردن بازده و عملکرد آن انتخاب می گردد.
نانو فیلترها برای حذف محدوده وسیعی از ترکیبات به کار گرفته شده است، از جمله :

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم آذر 1387ساعت 10:15  توسط سید امین حسینی  | 

نحوة گندزدايي لوله‌هاي آبرساني، مخازن، چاهها

نحوه گندزدائي لوله هاي آب در اصلاح شبكه و يا توسعه شبكه
با توجه به جدول زير به ازاي هر شاخه لوله مقدار كلر مورد نياز در نظر گرفته شود.

جدول گند زدائي لوله هاي آب
قطر لوله به ميلي متر درصد خلوص كلر كلر مورد نياز يك شاخه 5 متري به گرم ساعت ماند كلر
100 70 72/1 12
150 70 8/3 12
200 70 75/6 12
250 70 6/10 12
300 70 2/15 12
350 70 77/20 12
400 70 9/26 12
500 70 42 12
600 70 60 12
700 70 83 12

مثال: اگر 100 شاخه لوله 200 ميليمتر در توسعه شبكه باشد كلر موردنياز 675 گرم خواهد بود (675=100*78/6) كه آنرا به صورت محلول درآورده و در حين آب اندازي خط وارد جريان آب مي نمائيم. جهت به جريان انداختن آب لوله لازم است شير انتهايي خط باندازه نيم دور باز گردد و پس از پر شدن كل لوله ها شير فلكه كاملاً بسته گردد و بعد از 12 ساعت آب تخليه ( اين آب غير قابل شرب است) و سپس آبگيري و به مصرف برسد.

نحوه گندزدايي مخازن تعمير شده و يا جديدالاحداث
طبق جدول زير مقدار كلر مورد لزوم محاسبه گردد.

حجم مخزن به متر مكعب درصد خلوص كلر كلر مورد مصرف به كيلو گرم ساعت ماند كار
100 70 3/4 12
200 70 6/8 12
500 70 5/21 12
1000 70 43 12
1500 70 5/64 12
2000 70 86 12
5000 70 215 12
10000 70 430 12
20000 70 860 12


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر 1387ساعت 9:38  توسط سید امین حسینی  | 

چگونگی کشته شدن باکتری ها توسط ازن

ازن باکتری های بسیاری را چه گرم مثبت و چه گرم منفی نابود می کند، ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های گرم منفی در مقایسه با باکتری های گرم مثبت نسبت به ازن حساست بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری هامشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.

تاثیر ازن بر باکتری ها

 ازن باکتری های بسیاری را چه گرم مثبت و چه گرم منفی نابود می کند، ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های گرم منفی در مقایسه با باکتری های گرم مثبت نسبت به ازن حساست بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری هامشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر 1387ساعت 9:36  توسط سید امین حسینی  | 

مخاطرات نیتریت ونیترات در آبهای آشامیدنی وعوارض آن

منابع نیترات در آبهای آشامیدنی :

نیتروژن بعنوان یک ماده مغذی ( کود) به مقدار زیاد در چمنزار وباغات و محصولات کشاورزی کاربرددارد علاوه بر کود، نیتروژن ،در خاک به فرم آلی از تجزیه گیاهان و حیوانات بوجود می آید . فرمهای مختلف نیتروژن درخاک توسط باکتریها به نیترات (یون NO۳)تبدیل میشود. مطلوب این است که نیتروژن به فرم نیترات جذب گیاهان شود.به هر حال نیترات ، به راحتی با عبور آب از لایه های خاک به زمين نفوذ پیدا کرده و در اثر بارش ياآبیاری های شدید ، به ریشه گیاهان و نهایتاً به آبهای زیر زمینی می رسد. نیترات در آبهای زیر زمینی يا از منابع نقطه ای مانند دفع فاضلاب ، دامداریها و یا منابع غیر نقطه ای مانند مصرف کود کشاورزی در پارک ها ، زمین های گلف ،‌چمن زارها و باغات نشا ت ميگيردو یا طبیعی اتفاق ميافتد. حفر چاه آب در محل مناسب و بهسازی آن میتواند در کاهش بار آلودگی به نیترات مؤثر باشد.


نشانه های نیترات :

نیترات بدون رنگ ،‌بدون بو و بدون طعم بوده و در آبهای آشامیدنی بدون آزمایش قابل تشخیص نميباشد لذاپیشنهاد می گردد، آب مصرفی گروه سنی کودکان ، زنان باردار،‌مادران شیرده و سالمندان آزمايش ونيترات آن محاسبه گردد.گروه ها ي مذكور جز ء گروه هاي در معرض خطرآلودگی آب به نیترات و نیتریت هستند.نیترات بطور طبیعی در حدغلظت کمتر از حد مجاز ، در آبهای آشامیدنی و آبهای زیرزمینی وجود دارد . آزمایش اولیه ، برای تعیین میزان نیترات منابع آب ضروری است ، بنا براین اگر تا کنون نیترات منابع آبی آزمايش نگردیده ، لازم است آزمایش اوليه انجام گیرد . هر نوع فعالیتی در نزدیک چاه هاي آب میتواند سبب آلودگي شود.در صورت وجود منابع نقطه ای آلوده کننده مانند محل زندگی دام ها، محل دفع فاضلاب درمجاورت چاه هاي خانگی ، لازم است حداقل سالی یک بار آزمایش نیترات انجام و با پایش کیفی آن تغییرات غلظت نیترات بررسی گرددودر صورتیکه چاه درمعرض منابع غیر نقطه ای مانند کاربرد کودهای کشاورزی قرار گرفته باشد ، پایش کیفی برای بررسی تغییرات غلظت نیترات کمتر مورد نیاز میباشد ، حداقل هر دو یا سه سال يكبار،‌بمنظور بررسی ضریب افزایش غلظت نیترات باید آزمایش شوند ( نیتریت،نیترات،آمونیاک،TKN) و اگر کودیا فضولات حیوانی در اطراف منابع آب پراکنده شده باشد باید هر چه سریعتر نسبت به جمع آوری و دفع آن اقـدام و آب چاه ( منبع آب) آزمایش گردد. متاسفانه ، نیترات ناشی از پراکندگی کود یا فضولات حیوانی دراطراف منابع آب ،ممکن است نتواند به سرعت در لایه های خاک حرکت و به آب نفوذ پیدا کند ، بنا بر این بمنظور بررسی اثرات آلوده کننده ها ، آزمایش سالیانه نیترات جهت پایش کیفی آن توصيه ميگردد.



ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387ساعت 12:38  توسط سید امین حسینی  | 

روش انجام كلرسنجي از آب:

۱ - باز گذاشتن شير آب بمدت يك دقيقه
۲ - شستشوي محفظه كيت كلرسنج با آب مورد نظر
۳ - استفاده از معرف ها يا قرص طبق دستورالعمل سازنده كيت
۴ - اختلاط كامل نمونه آب با معرف
۵ - قرائت ميزان كلر آزاد باقيمانده بلافاصله بعد از اختلاط
۶ - مطابقت با مقدار توصيه شده در استاندارد ملي ۱۰۵۳ ويژگيهاي فيزيكي و شيميايي آب آشاميدني
۷ - شستشوي كيت در پايان كار
تست pH آب:
• شستشوي كيت با آب مورد نظر
• پر كردن محفظه كيت از آب مورد نظر تا خط نشانه
• اضافه كردن معرف فنل رد ( طبق دستورالعمل سازنده كيت)
• اختلاط كامل معرف با نمونه آب
• قرائت ميزان  pH آب بلافاصله بعد از اختلاط و ثبت آن
• شستشوي كيت در پايان كار
• مطابقت با مقدار توصيه شده در استاندارد ملي ۱۰۵۳
نمونه برداري آب جهت آزمايش باكتريولوژيكي:
• جدا كردن كليه متعلقات شير آب ( شلنگ و……)
• تميز كردن خروجي شير با دستمال تميز
• باز كردن شير آب بمدت ۲-۱ دقيقه قبل از برداشت
• ضد عفوني كردن شير آب با پنبه الكل مشتعل بمدت يك دقيقه
• باز كردن شير آب بمدت ۲-۱ دقيقه قبل از برداشت
• برداشتن درب شيشه نمونه برداري آب به آهستگي
• پركردن شيشه نمونه برداري از نمونه آب تا ۳/۲ فضاي شيشه
• قرار دادن درب شيشه روي ظرف
• آزمايش كلر ازاد باقيمانده ؛ pH ؛ كلر تركيبي ( طبق دستورالعمل كلرسنجي)



ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387ساعت 12:34  توسط سید امین حسینی  | 

مخاطرات نیتریت ونیترات در آبهای آشامیدنی وعوارض آن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز سلامت محیط و کار ، بسیار ی از مردم دررابطه با وجود نیترات در آب های آشامیدنی سؤالاتی را مطرح میکنند،نتایج پایش کیفی آبهای زیرزمینی پنسیلوانیا حاکی از غلظت کم نیترات درآبها میباشد، اما درمناطق کشاورزی غلظت نیتروژن –نیترات بیشتر از حد مجاز اعلام شده توسط EPA ،۱۰ ميلي گرم درليترمیباشد ( حد مجاز نيترات بر حسب نيتروژن- نيترات ۱۰ ميلي گرم درليتر و برحسب يون نيترات ۵۰ ميلي گرم در ليتر ميباشد.). بعلاوه محل های دفع فاضلاب ، دفع مواد زائد جامد ، سپتیک ،دفن زباله ،‌میتواند از علل غلظت بالای نیتروژن – نیترات در آبهای آشامیدنی باشد.نیتروژن یکی از اجزاء اصلی پروتئین مورد نیاز موجودات زنده است ، در محیط زیست به فرم های مختلف درآب وجود دارد و فرم آن نیز در چرخه ازت تغییر می کند، به هر حال افزایش غلظت نیترات و نیتریت در آب های آشامیدنی خطراتی را از نظر سلامتی بالاخص برای کودکان و زنان بار دار دارد.




ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم آبان 1387ساعت 9:40  توسط سید امین حسینی  | 

دوره طرح در سیستم های انتقال و توزیع آب

 

دوره‌ی طرح زمانی است که عناصر اصلی طرح بر مبنای رفع نیازهای آن زمان طرح می‌شوند. در گزینش دوره‌ی طرح باید دقت کافی به عمل آورد، زیرا دوره‌ی طرح طولانی، موجب راکد ماندن سرمایه‌ها و دوره‌ی طرح کوتاه‌مدت، مشکلات اجرایی مجدد و غیره را در بر دارد. عوامل موثر در دوره‌ی طرح عبارتند از:

1.      طرحهای توسعه‌ی شهری از قبیل طرح جامع و هادی و غیره،

2.      میزان سود پول،

3.      آهنگ رشد جمعیت،

4.      امکانات مالی و اجرایی سازمان مجری،

5.      کیفیت بهره‌برداری،

6.       سهولت در توسعه‌ی پروژه.

وجود طرحهای توسعه‌ی شهری نمایانگر برنامه‌ریزی برای توسعه‌ی شهر است و در چنین شرایطی پیش‌بینی جمعیت آسانتر و قابل اعتمادتر است.

بالا بودن نرخ سود بانکی پول موجب کوتاه‌تر شدن دوره‌ی طرح می‌شود. اگر آهنگ رشد جمعیت بالا باشد، تفاوت زیادی بین جمعیت آغاز و پایان طرح وجود دارد که در این حالت اقتصادی‌تر آن است که دوره‌ی طرح کوتاهتر انتخاب شود. این دوره برای تاسیسات برداشت، خطوط انتقال و مخازن توزیع 25 تا 50 سال و برای تصفیه‌خانه و پمپها 10 تا 15 سال پیشنهاد شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور 1387ساعت 22:35  توسط سید امین حسینی  | 

وضعیت مصرف آب در ایران

 

*      حجم آب برداشتی سالیانه حدود 1/93 میلیاردمترمکعب

*      بخش کشاورزی: حدود 86 میلیاردمترمکعب، (% 4/92)

*      منابع آب سطحی: حدود 2/35 میلیاردمترمکعب، (%41)

*      منابع آب زیرزمینی: حدود 8/50 میلیاردمترمکعب، (%59)

*      بخش شرب و بهداشت و محیط زیست: حدود 6 میلیاردمترمکعب ، (%4/6)

*      بخش صنعت و معدن: حدود 1/1 میلیاردمترمکعب، (%2/1)

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور 1387ساعت 22:24  توسط سید امین حسینی  | 

اتوماسیون در تصفیه خانه های آب

در اغلب تصفیه خانه های ایران امور بهره برداری از تصفیه خانه به صورت تجربی و با بهره گیری از آزمایشگاه تصفیه خانه به صورت موردی و یا روزانه انجام میگردد ولی بهره برداری دقیق از تصفیه خانه ها بخصوص تصفیه خانه های آب نیازمند اطلاع دقیق و لحظه به لحظه از مشخصه های کیفی و کمی آب خام ورودی و... در تصفیه خانه میباشد.
شبکه نمودن اطلاعات در تصفیه خانه های آب
در این شبکه تمام اطلاعات سنسور ها در کلیه نقاط انتخابی قابل دسترس و تغییر میباشد.بدین ترتیب که سنسور ها ی مورد نظر اندازه گیری شاخص های کمی وکیفی در نقاط مورد نظر قرار میگیرند و سپس خروجی این سنسور ها به واحد مرکزی پردازش متصل میشود و واحد پردازش نیز وظیفه کنترل فرآیندها را با توجه به اطلاعات سنسورها به عهده میگرد به عنوان مثال در یک تصفیه خانه آب سنسور های مورد نیاز جهت کنترل فرآیند انعقاد عبارتند از:
1.سنسور اندازه گیری PH
2.سنسور اندازه گیری دبی
3.سنسور اندازه گیری کدورت
4.سنسور اندازه گیری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387ساعت 23:3  توسط سید امین حسینی  | 

آب به حساب نیامده

در شبکه های توزیع آب شرب شهری همواره مقدار قابل توجهی آب شرب به شکلهای مختلف از دسترس خارج می شود ، بخشی از آن تلف می شود، بخشی درست مصرف نمی شود، و بخشی علیرغم مصرف درست مجوز قانونی ندارد. این اشکال مختلف خارج شدن آب از دسترس تولید کننده سبب فعال شدن بخشی تحت عنوان مطالعات کاهش آب به حساب نیامده در تمامی شرکتهای توزیع کننده آب در سراسر جهان شد و حتی امروزه موضوع آب به حساب نیامده بعنوان یک مبحث قابل توجه در برخی دانشگاههای جهان بعنوان واحد درسی تدریس میگردد.
UFW یا آب به حساب نیامده عبارتست از اختلاف بین آب تولیدی خالص (حجم آب ارسالی به شبکه) و آب مصرفی مجاز (حجم آب مصرفی مجاز اندازه گیری شده یا اندازه گیری نشده).

بیان این اصطلاح گرچه آسان است اما محاسبه مقدار واقعی آن کمی مشکل است :

● حجم آب مصارف مجاز _ حجم آب ارسالی به شبکه = میزان آب به حسا ب نیامده
● میزان آب به حساب نیامده معمولا بر حسب درصد تولید خالص بیان می شود و گاهی برای مقایسه ارقام با یکدیگراز واحد " لیتر به ازاء هر مشترک در ساعت " نیز استفاده می شود .
● برخی تصور می کنند آب به حساب نیامده همان تلفات است در حالی که چنین نیست و تلفات به آبی اتلاق می شود که به شکل غیرمفید از دسترس خارج می گردد. گاهی اوقات آب تلف شده، به حساب نیامده نیز می باشد نظیر نشت آب در شبکه اما گاهی اوقات تلف آب ، به حساب نیامده نمی باشد بلکه جزو آب به حساب آمده تلقی می گردد نظیر مصرف بی رویه توسط مشترکین داخل منزل که کنتر آب میزان مصرف آب را به درستی نشان دهد در حالی که به مصرف درستی نرسیده است.
● برخی از شرکتهای توزیع کننده اصطلاح " آب بدون در آمد " را بجای " آب به حساب نیامده " به خدمت گرفته اند که البته " آب بدون در آمد " تعریف متفاوتی دارد. قطعا چنین شرکتهایی مصارف عمومی مجاز را که در آمدی برای شرکت در بر ندارد به حساب نمی آورند.
منبع:سایت شرکت آب و فاضلاب مشهد http://www.abfamashhad.ir/Default.aspx?tabid=69
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387ساعت 23:0  توسط سید امین حسینی  | 

گذري بر کاربردهاي فناوري‌نانو در صنعت آب‏

جمعيت جهان در حال افزايش و منابع آب آشاميدني رو به کاهش است؛ بنابراين ممکن است جهان در آينده با مشکل کمبود آب مواجه شود. افزايش مصرف آب و کمبود حاصل از آن که بر اثر آلودگي نيز تشديد مي‌شود سبب شده‌است تا تأمين آب بهداشتي به يکي از دغدغه‌هاي اساسي جامعة جهاني تبديل شود. امراض ناشي از آلودگي‌هاي آب هرروزه هزاران و شايد دهها هزار نفر را مي‌کشد. توانايي بازيافت آب، امکان دسترسي به يک منبع مناسب براي مصارف گوناگون را ايجاد مي‌کند. با به کارگيري فناوري‌هاي الکتريکي و مکانيکي به ‌سادگي مي‌‌توان آب آلوده را براي استفاده در کشاورزي و يا حتي براي مصارف خانگي بازيافت نمود. بدين‌ترتيب فيلترنمودن آب با فيلترهاي نانومتري، تحولي عظيم در بازيافت و استفاده مجدد از آب‌هاي صنعتي و کشاورزي ايجاد مي‌کند. فيلترهاي فيزيکي با منافذي در حد نانومتر مي‌توانند باکتري‌ها، ويروس‌ها و حتي واحدهاي کوچک پروتئين را صددرصد غربال کنند. با جداساز‌هاي الکتريکي که يون‌ها را به وسيله صفحات ابرخازن جذب مي‌کند مي‌توان نمک‌ها و مواد سنگين را جذب کرد. بررسي‌ فعاليت‌هاي مختلف دنيا، شامل برنامه‌هاي در دست اجرا و برنامه‌هاي آتي مراکز صنعتي و پژوهشي، نشان مي‌دهد که حوزه تصفيه يکي از حوزه‌هاي کاربرد فناوري‌نانو در صنعت آب است؛ و با بهره‌گيري از آن، هزينه‌هاي تصفيه آب به ميزان زيادي کاهش خواهد يافت.

جمعيت جهان در حال افزايش و منابع آب آشاميدني رو به کاهش است؛ بنابراين ممکن است جهان در آينده با مشکل کمبود آب مواجه شود. افزايش مصرف آب و کمبود حاصل از آن که بر اثر آلودگي نيز تشديد مي‌شود سبب شده‌است تا تأمين آب بهداشتي به يکي از دغدغه‌هاي اساسي جامعه جهاني تبديل شود. امراض ناشي از آلودگي‌هاي آب هرروزه هزاران و شايد دهها هزار نفر را مي‌کشد.


توانايي بازيافت آب، امکان دسترسي به يک منبع مناسب براي مصارف گوناگون را ايجاد مي‌کند. با به کارگيري فناوري‌هاي الکتريکي و مکانيکي به ‌سادگي مي‌‌توان آب آلوده را براي استفاده در کشاورزي و يا حتي براي مصارف خانگي بازيافت نمود. بدين‌ترتيب فيلترنمودن آب با فيلترهاي نانومتري، تحولي عظيم در بازيافت و استفاده مجدد از آب‌هاي صنعتي و کشاورزي ايجاد مي‌کند. فيلترهاي فيزيکي با منافذي در حد نانومتر مي‌توانند باکتري‌ها، ويروس‌ها و حتي واحدهاي کوچک پروتئين را صددرصد غربال کنند. با جداساز‌هاي الکتريکي که يون‌ها را به وسيله صفحات ابرخازن جذب مي‌کند مي‌توان نمک‌ها و مواد سنگين را جذب کرد. بررسي‌ فعاليت‌هاي مختلف دنيا، شامل برنامه‌هاي در دست اجرا و برنامه‌هاي آتي مراکز صنعتي و پژوهشي، نشان مي‌دهد که حوزه تصفيه يکي از حوزه‌هاي کاربرد فناوري‌نانو در صنعت آب است؛ و با بهره‌گيري از آن، هزينه‌هاي تصفيه آب به ميزان زيادي کاهش خواهد يافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم مرداد 1387ساعت 14:44  توسط سید امین حسینی  | 

تصفيه آب به كمك نانولوله‌هاي كربني

گرچه غشاهاي نانولوله‌هاي کربني نمونه‌هاي اميدبخشي براي تصفيه ناخالصي‌هاي کوچک و مواد آلي مانند DNA و پروتئين‌ها از آب به حساب مي‌آيند، ولي آب‌گريز هستند؛ يعني آب را به‌شدت دفع مي‌کنند. هم‌اکنون نيکيل کوراتکار و همکارانش در مؤسسه پلي‌تکنيک رنسلار (RPI) کشف کرده‌اند که با اعمال ولتاژ کوچکي مي‌توان جريان آب از ميان غشاها را دستکاري کرد و خاصيت آب‌گريزي ذاتي اين سطوح را به خاصيت آب‌دوستي تبديل کرد. اين اولين بار است که از اعمال ولتاژ براي کنترل برهم‌کنش آب با سطوح اين نانومواد استفاده مي‌شود.



 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم مرداد 1387ساعت 14:39  توسط سید امین حسینی  | 

مطالب قدیمی‌تر